Marián Štetina: Cyklokros je jedním z nejpopulárnějších sportů v České republice

V úterý 3. června se v Odpočinkové zóně Komora konal třetí a zároveň poslední díl seriálu silničních kritérií Táborské okruhy 2014, který vyhrál Milan Kadlec. Přinášíme Vám z něj sestřih z produkce TV Moab.cz a rozhovor s prezidentem Českého svazu cyklistiky.

V poslední době se cyklistické diplomacii povedlo několik úspěchů. Jedním z nich je mistrovství světa v Táboře v příštím roce. Jaký to má význam pro celou cyklistiku v Čechách?
Cyklokros je jedním z nejpopulárnějších sportů v České republice. Tábor jako první město na světě bude potřetí pořádat mistrovství světa v cyklokrosu. Samotný šampionát má velký význam pro českou cyklistiku, a i díky Táboru je česká cyklistika v očích Mezinárodní cyklistické federace UCI na velmi vysoké úrovni.

Já jsem rád, že se ucházíme i o další mistrovství světa. Letos pořádáme mistrovství světa v sálové cyklistice, pro rok 2016 se ucházíme i o horská kola. Obecně platí, že pořádání mistrovství světa pomáhá ke zvýšení prestiže české cyklistiky na půdě UCI.

Jaká je situace Tábora v konkurenci Belgie a Holandska?
Obecně si myslím, že Česká republika patří za Belgií, vedle Holandska a Francie, k těm tradičním zemím. Tábor je spolu s Koksijde na té absolutní špičce světového cyklokrosu.

Jak vidíte šanci Nového Města na Moravě na pořádání mistrovství světa horských kol?
Já si myslím, že pokud všichni členové řídícího výboru UCI budou hlasovat podle svého nejlepšího svědomí, tak nikdo jiný než Nové Město nemůže tu kandidaturu získat. Nové Město bylo vyhodnoceno třikrát po sobě jako nejlepší světový pohár horských kol. Je tam úžasná organizace, bezproblémové finance. Pokud to Nové Město nezíská, bude to nespravedlivé a budou u toho hrát roli faktory jiné než sportovní a organizační.

Myslíte, že podobná situace by mohla nastat i na silnici?
To si nemyslím. Teď to budu posuzovat jenom z hlediska financí. Česká republika nemá v příštích pěti až deseti letech šanci ucházet se o mistrovství světa v silniční cyklistice. Protože pokud se náklady na mistrovství světa v cyklokrosu pohybují v řádech desítek miliónů, v silniční cyklistice jsou to stovky miliónů, až miliardy. A to je u nás absolutně nereálné.

  

  

(mbj)


< Zpět

Jednou větou

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail