Česky English

Stanovisko hlavního rozhodčího MČR k diskvalifikaci Emila Hekeleho

Dne 12.1.2019 proběhly závody Mistrovství České republiky v cyklokrosu pro rok 2019. Rozpis závodu byl schválen Komisí cyklokrosu dne 4.7.2018, za Komisi cyklokrosu je podepsán Jiří Šťastný – člen Komise cyklokrosu.

ČSC – Komise cyklokrosu na závod delegovala sbor rozhodčích ve složení:

Šťastný Jiří – hlavní rozhodčí
kvalifikace: národní rozhodčí A
Jandová Markéta – cílová rozhodčí národní rozhodčí B
Majerčík Ondřej – časoměřič národní rozhodčí B
Starý Jan – cílový rozhodčí v zóně 80% národní rozhodčí A
Fous Zdeněk – časoměřič v zóně 80% národní rozhodčí senior
Kaňka Karel - rozhodčí v depu národní rozhodčí C

 

Odkazy na použitá pravidla:

  • všeobecná pravidla UCI

https://www.uci.org/docs/default-source/rules-and-regulations/part-i--general-organisation-of-cycling-as-a-sport.pdf?sfvrsn=b6f5c2e4_56

  • pravidla UCI pro cyklokros

https://www.uci.org/docs/default-source/rules-and-regulations/part-v--cyclo-cross.pdf?sfvrsn=2eb79d46_8

  • tabulka trestů UCI

https://www.uci.org/docs/default-source/rules-and-regulations/part-xii--discipline-and-procedures.pdf?sfvrsn=1c69e49e_10

  • pravidla ČSC pro cyklokros

http://www.cyklokros.cz/data/web/docs/pravidla_cyklistiky_cyklokros_01_01_2019.pdf

 

Počet delegovaných rozhodčích a jejich kvalifikace odpovídá ustanovení pravidel dle následujícího článku:

 

1.2.116 The commissaires' panel shall comprise commissaires appointed as per article 1.1.070. The number and status of the commissaires to be appointed for each race shall be as indicated in the table below. Where applicable, and subject to availability, national federations shall respect the following order of priority when appointing commissaires: international commissaire, elite national commissaire (for Road, Track, MTB and BMX), national commissaire:

Pozn.: Tabulky nepřikládám, je možné do nich nahlédnout na výše uvedeném odkazu.


Vzhledem k tomu, že národní mistrovství v cyklokrosu pro kategorie Muži Elite, Ženy Elite, U23 a Junioři jsou považována za mezinárodní závody se řídí mezinárodními pravidly UCI, jsou uvedeny odkazy na příslušné články mezinárodních pravidel. Kurzívou jsou uvedena pravidla ČSC, texty národních pravidel odpovídají pravidlům mezinárodním.

1.2.027 National championships shall be ridden under UCI regulations.

C0113. Národní mistrovství v cyklokrosu pro kategorie Muži Elite, Ženy Elite, U23 a Junioři jsou považována za mezinárodní závody a řídí se pravidly UCI.

Pro jízdu depem platí samostatná ustanovení pravidel, upravující podmínky pro výměnu materiálu v depu. Pokud vjede závodník do depa, musí přijmout technickou pomoc spočívající ve výměně celého kola, předního nebo zadního kola nebo jinou technickou pomoc. Pravidla přitom stanovují podmínky pro stavbu depa a jeho vybavení. Začátek a konec depa jsou pravidly taxativně vymezeny.

5.1.026 The pit area is the part of the course where riders can change wheels or bicycles.

5.1.032 For the whole length of the pits the racing lane and the pit lane must be separated, using barriers and marker tape. The pit area must be signaled and marked precisely with a yellow flag at the beginning and the end of the separation between the two lanes.

5.1.039 Equipment changes must be carried out within the confines of the pit lane and at the same point. A rider who has passed the end of the pit area must continue to the following pit area for any bicycle or wheel change.A rider who is still in the racing lane may enter the pit lane as long as he retraces his route in the racing lane and enters the other lane at its start without obstructing other competitors.

C0401. Nedílnou součástí cyklokrosové tratě je jedno zdvojené nebo dvě jednoduchá materiálová depa. Výhradně v těchto depech mohou závodníci měnit celé kolo, přední a zadní kolo nebo přijímat jinou mechanickou pomoc.

C0402. Prostor depa se vymezuje souběžně s vlastní závodní tratí podle těchto zásad:

musí být řádně vymezen tak, aby byl oddělen od vlastní závodní tratě minimálně bariérami a páskou a jeho začátek a konec musí být vyznačen žlutými praporky;

C0416. Závodník, který projel koncem úseku ve kterém je vyznačeno materiálové depo, musí pokračovat až do dalšího depa, aby zde mohl provést případnou výměnu celého kola nebo pouze předního či zadního kola nebo přijmout jinou mechanickou pomoc.

 

V závodě závodník startovní číslo 4, Emil Hekele, UCI ID 10001515002, tým Galaxy CykloŠvec Stevens v 6. okruhu měnil v depu č.1 celé kolo. Po výměně kola na nové kolo nasedl a několikrát šlápl do pedálů. Na hranici konce depa mu řetěz praskl a závodník vyjel za konec depa (za žlutý praporek). Opuštění depa je vidět na videu některého z diváků, vizhttps://www.facebook.com/libor.matejka.96/videos/10218176666719270/.

Závodník se pro další kolo vrátil zpět do depa, čímž porušil ustanovení pravidel UCI čl. 5.1.039 a byl potrestán dle tabulky trestů UCI čl. 29.1 vyloučením ze závodu.

 

Rozhovor závodníka st.č. 4 Emila Hekeleho do ČT v průběhu závodu jsem nemohl z důvodu rozhodování slyšet. Záznam ze závodu byl na vysílání České televize zprovozněn až dnes, tj. 14.1.2019. Je nutné zvážit, zda tím nedošlo k porušení licenčního řádu, čl. VII odst. 10.

 

VII. ZVLÁŠTNÍ USTANOVENÍ

10.Každý majitel licence je povinen dodržovat etický kodex ČSC.

Další trest v závodě pro závodníka st.č. 2, Tomáš Paprstka, tým Express team Kolín byl udělen za nastoupení k vyhlášení vítězů bez týmového dresu. Závodník dres obdržel až v průběhu hymny na počest vítěze.

Jiří Šťastný
Dne 14.1.2019


Celý text v PDF


< Zpět

Jednou větou

28.05.2020 - Výsledky a fotogalerie z Mistrovství Jihočeského kraje v časovce.

27.09.2019 - Dnes UCI rozhodla, že MS 2023 bude v Hoogerheide (Nizozemí). MS 2020 je v Dübendorfu (Švýcarsko), 2021 v Oostende (Belgie) a 2022 ve Fayetteville (USA, Arkansas). Na 2024 si podal kandidaturu Tábor.


09.04.2019 - O víkendu proběhlo Mistrovství JčSC v silniční cyklistice 2019 v rámci závodů v Soběslavi, výsledky jsou zde.

01.02.2019 - Řídící výbor UCI dnes na MS v Dánsku rozhodl m.j. i o kalendáři Světového poháru 2019/20. Jeho součástí bude opět Tábor - v sobotu 16. listopadu. Více zde.


Počasí

Předpověď počasí

close
detail