Česky English

UCI řešila diskvalifikaci Emila Hekeleho

Letošní cyklokrosové mistrovství republiky v Holých Vrších zanechalo v očích sportovní veřejnosti hluboký a nezapomenutelný dojem. Nejen sportovními výkony závodníků, ale i diskvalifikací Emila Hekeleho a jeho následujícího nařčení na adresu cyklokrosového svazu. Jeho fanoušci nemohou překousnout jeho vyloučení a dokonce jeden z nich požádal o přezkoumání incidentu mezinárodní cyklistickou federaci UCI.

„Stačí napsat na adresu UCI jakýkoliv email a v podstatě si může na cokoliv stěžovat. Předpokládám, že to byl někdo z fanoušků nebo sponzorů pana Hekeleho,“ vysvětlil hlavní rozhodčí domácího šampionátu v Holých Vrších Jiří Šťastný.

S odstupem času se vás zeptám, bylo vaše rozhodnutí o diskvalifikaci správné a rozhodl byste se stejně?

Závod mistrovství republiky se jede podle mezinárodních pravidel, a tak se musí i podle nich rozhodovat. Proto jsem přesvědčen, že rozhodnutí rozhodčího bylo naprosto v pořádku a v souladu s pravidly.

Stížnost se týkala diskvalifikace závodníka Hekeleho. Jak proběhlo vyšetřování?

Spíš bych to specifikoval jako dotaz na organizaci, která vydala cyklokrosová pravidla. Jelikož UCI neměla k případu žádné informace, tak si vyžádala podklady u pana Miroslava Janouta, který ke konci loňského roku skončil s funkcí mezinárodního rozhodčího. Na UCI má hodně velký kredit, navíc působil i jako školitel rozhodčích na celém světě. Pan Janout poslal na UCI veškeré dostupné informace a podklady, která si pak udělala na vzniklou situaci nezávislý názor.

K jakému závěru na UCI došli?

Došli ke stanovisku, že vyloučení závodníka bylo podle platných pravidel. Posoudili, že k přestupku došlo a ten byl vyřešen podle stávajících pravidel. Stejnou oficiální odpověď obdržela i osoba, která vzesla samotný dotaz. Paradoxní je, že podobná situace nastala i na letošním mistrovství Německa v závodě jezdců kategorie U23. Rozhodčí tam rozhodli naprosto stejným způsobem, že vyloučení závodníka bylo v souladu s pravidly. A to svědčí o tom, že rozhodčí postupují všude stejným způsobem.

Myslíte si, že po tomto incidentu dojde k další úpravě pravidel?

To nemohu v tuto chvíli stoprocentně říct. Pravidla cyklokrosu jsou každoročně aktualizovaná na mezinárodní úrovni před zahájením sezony.

Podle dostupných informací došlo i na dotaz, týkající se délky závodu kategorie žen, který přesáhl časový limit padesáti minut. Jak to vysvětlíte?

Délka závodu žen se vypočítává podle vedoucí závodnice po odjetí prvních dvou okruhů. Celková délka závodu je v rozmezí minimálně od čtyřiceti až do maximálně padesáti minut. Výsledný čas je kolikrát věštěním z koule. V mistrovském závodě v Holých Vrších měla vedoucí jezdkyně Pavla Havlíková čas na konci druhého kola 19:33 minuty, tudíž jela s průměrem pod deset minut na jeden okruh. Pokud bychom zvolili čtyři okruhy, výsledný čas by byl pod čtyřicet minut. Abychom se nedostali do situace, že by byl závod krátký, proto jsme zvolili variantu s pěti okruhy. Ve čtvrtém kole měla vedoucí Havlíková čas 39:43 a poslední kolo zajela za deset minut. Vítězná jezdkyně dosáhla čas pod padesát miut a vešla se do určeného limitu. Chápu, že pro všechny závodnice to byl nesmírně těžký závod, ale délka závodu byla určena správně podle daných pravidel.

Ještě v průběhu závodu poskytla Česká televize s diskvalifikovaným závodníkem Hekelem rozhovor. Po jeho vyjádření se mluvilo o porušení kodexu závodníka. Bude jezdec Hekele potrestán?

To už je plně v kompetenci disciplinární komise Českého svazu cyklistiky. V tomto případě existují v mezinárodních pravidlech ustanovení na takové případy. Pokud dojde k poškození zájmů cyklistiky, řeší takové případy disciplinární komise.

 

Stanovisko UCI ohledně diskvalifikace Emila Hekeleho

Bonjour Miroslav,

Je te remercie de tes informations, très claires !

Je vais répondre au coureur. Je te prie de faire savoir aux Commissaires officiant lors de ce Championnat le soutien de l’UCI pour cette décision.

Dans ma réponse au coureur tchèque je vais pouvoir faire un copier-coller d’un e-mail envoyé récemment à un jeune coureur allemand qui a aussi été disqualifié du Championnat d’Allemagne U23, pour les même raisons ! Je suis heureuse que les décisions des commissaires soient les même…

Bien cordialement

Christelle Reille
Coordinatrice Cyclo-Cross | Cyclo-Cross Coordinator

„Děkuji ti za tvoje velmi jasné informace! Závodníkovi odpovím. Prosím, informuj rozhodčí, kteří působili na tomto šampionátu o podpoře UCI za toto rozhodnutí. V odpovědi českému závodníkovi připojím kopii e-mailu, který jsme nedávno zaslali jednomu mladému závodníkovi, který byl také diskvalifikovaný při šampionátu Německa U23 ze stejného důvodu! Jsem ráda, že rozhodnutí komisařů jsou stejná.“

Christelle Reille - UCI

Text Petr Hofbauer, foto Pavel Kopecký


< Zpět

Jednou větou

27.09.2019 - Dnes UCI rozhodla, že MS 2023 bude v Hoogerheide (Nizozemí). MS 2020 je v Dübendorfu (Švýcarsko), 2021 v Oostende (Belgie) a 2022 ve Fayetteville (USA, Arkansas). Na 2024 si podal kandidaturu Tábor.


09.04.2019 - O víkendu proběhlo Mistrovství JčSC v silniční cyklistice 2019 v rámci závodů v Soběslavi, výsledky jsou zde.

01.02.2019 - Řídící výbor UCI dnes na MS v Dánsku rozhodl m.j. i o kalendáři Světového poháru 2019/20. Jeho součástí bude opět Tábor - v sobotu 16. listopadu. Více zde.


Počasí

Předpověď počasí

close
detail