Česky English

Rekordní počet startujích míří na světový šampionát do Bogense

Idylické dánské pobřežní město Bogense se během prvního únorového víkendu stane světovým cyklokrosovým centrem, když hostí mistrovství světa 2019.

Dánsko naposledy hostilo světový šampionát v roce 1998, před jednadvaceti lety. Od 2. až 3. února se na severní straně velkého ostrova Funen na start závodů v pěti kategoriích postaví rekordních 289 jezdců z 24 zemí.

Očekává se, že teploty se budou pohybovat kolem bodu mrazu, navíc mořské větry budou zvyšovat pocit prochladnutí. Tříkilometrový okruh v blízkosti malebného přístavu se může změnit během několika hodin od zamrzlého a rychlého povrchu, až po sněhový a kluzký nebo dokonce bahnitý a pomalý podklad.

Od posledního závodu Světového poháru v listopadu 2017, byla trať mírně upravena. Stále je zde několik průchodů, ale hlavní část do kopce bude nyní trochu jednodušší. Zatímco nábřežní část byla posunuta nahoru o několik metrů, což dovolí fanouškům, aby lemovali okruh po obou stranách.

„Trať je netypická, napůl trochu švýcarská. Je to sice placka, ale s několika velbloudy, s krátkými výběhy a seběhy a několika můstky,“ říká reprezentační trenér Petr Dlask a pokračuje: „Asi se bude jezdit převážně v háku, kde se může jezdec snadno schovat. Ale klidně může odjet i osamocený a silný jedinec. Bude rozhodovat, jaké bude počasí. Teplota by měla být kolem nuly, nepříjemný bude hlavně studený vítr, který vane od moře,“ předvídá Dlask.

 

Nominace českých reprezentantů

Junioři (5): Karel Camrda, Tomáš Ježek, Jakub Ťoupalík, Jan Zatloukal, Daniel Žvak

Muži do 23 let (5): Josef Jelínek, Tomáš Kopecký, Daniel Mayer, Jakub Říman, Šimon Vaníček

Ženy do 23 let (4): Nikola Bajgerová, Jana Czeczinkarová, Kamila Janů, Elizabeth Ungermanová

Ženy Elite (3): Pavla Havlíková, Kateřina Nash, Karla Štěpánová

Muži Elite (3): Michael Boroš, Jan Nesvadba, Tomáš Paprstka

 

Na start se v dánském Bogense postaví i dvacítka českých reprezentantů. A komu z našich by měly podmínky vyhovovat? „Je to o chytrosti, jen o hlavě. Šance na medaile tam určitě nějaké jsou,“ uvažuje reprezentační kouč Petr Dlask o medailových ambicích, který je u kormidla čtvrtou sezonu.

„Může to padnout na juniora Honzu Zatloukala, který pravidelně jezdí do první desítky. Má na to, může mu to sednout. Šanci má i Jana Czeczinkarová. Během vánoc marodila, když měla problémy s nohou. Momentálně se sice hledá, ale je schopná se prosadit na stupně vítězů,“ naznačil Dlask dvě největší česká medailová želízka.

Ale i ostatní reprezentanti můžou příjemně překvapit. „Třeba Tomáš Kopecký tady loni vyhrál, i když to nebyla trať přímo na něj. Ale nakonec mu to sedlo. Před čtrnácti dny v Pont-Chateau bojoval o bednu, kde ukázal velmi dobrou formu. Pokud by to byla první desítka, bylo by to super. V Hoogerheide zajel i Pepa Jelínek, kde skončil čtrnáctý,“ upozorňuje trenér na jezdce kategorie U23.

Stálicí na mezinárodních akcích je Kateřina Nash. „Medaile by byla překvapením. To by musely být v Bogense hodně těžké podmínky. A navíc je znát i její věk. Katka odjela v Hoogerheide super závod, ale v tuto chvíli jsou tam mladší a dravější závodnice. Když si vzpomenu na loňský šampionát ve Valkenburgu, kde devadesát procent závodu odjela na skvělém pátém místě a pak jí v závěru závodu srazila technická chyba, kdy urvala šaltr,“ hodnotí Dlask šance české jedničky. „Ale kdo ví? Je to světový šampionát, který nezvládne spousta favoritů a pokaždé překvapí někdo, se kterým se moc nepočítalo,“ říká Dlask a nikoho z našich reprezentantů nepodceňuje.

 

Program závodů mistrovství světa

Sobota 2. února

11:00 hodin – junioři

13:00 hodin – muži U23

15:00 hodin – ženy Elite

Neděle 3. února

11:00 hodin – ženy U23

15:00 hodin – muži Elite

Program je rozdělen do dvou dnů, v sobotu 2. února budou závodit junioři, muži U23 a ženy Elite, v neděli 3. února pak ženy U23 a muži Elite. Kromě juniorů budete moci sledovat na obrazovce ČT Sport všechny kategorie živě.

Zde je odkaz

Oficiální stránky šampionátu: www.crossdenmark.dk

Text -peh-, foto -jsp-


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

ZÁZNAMY ZÁVODŮ NA WEBU ČT SPORT:

MS 2019 Bogense
juniořimuži U23ženy eliteženy U23muži elite

TOI TOI Cup 2018
Kolín, Slaný, Jičín, Hlinsko, UničovJabkeniceMladá BoleslavHolé Vrchy

Světový pohár 2018/19
Waterloo - ženymuži
Iowa City - ženymuži
Bern - ženy x muži
Tábor - ženy x muži
Koksijde - ženymuži
Namur - ženymuži
Zolder - ženy x muži
Pontchateau - ženymuži 
Hoogerheide - ženymuži

ME 2018 v Rosmalenu
ženy x muži

ME 2017 v Táboře

MS 2018 ve Valkenburgu


Jednou větou

09.04.2019 - O víkendu proběhlo Mistrovství JčSC v silniční cyklistice 2019 v rámci závodů v Soběslavi, výsledky jsou zde.

01.02.2019 - Řídící výbor UCI dnes na MS v Dánsku rozhodl m.j. i o kalendáři Světového poháru 2019/20. Jeho součástí bude opět Tábor - v sobotu 16. listopadu. Více zde.

06.08.2018 - Výhled rozvoje cyklokrosu v příštích letech - článek na Idnes.cz

24.10.2017 - ME 2019 se jede v italském Silvelle. Viz stránky UEC.

Počasí

Předpověď počasí

close
detail