Česky English

Petr Dlask: „Cyklokrosaři se nesmí bát závodit!“

Reprezentační trenér Petr Dlask je u kormidla cyklokrosové reprezentace čtvrtou sezonu a letos poprvé odjížděli jeho svěřenci z mistrovství světa z dánského Bogense bez medaile. Čím to je?

Samotného mě to strašně mrzí, protože si myslím, že na alespoň na jednu medaili jsme měli. Není to ústup ze slávy, někteří se výkonnostně posunuli, ale další naopak stagnovali. Cyklistika je dlouhodobá záležitost, potřebuje víc trpělivosti. Jenže spousta závodníků si myslí, že medaile přijdou okamžitě nebo jim ke spokojenosti stačí mistrovský dres. Myslím si, že jim chybí víc trpělivosti, píle a zapálenosti. Důležité, mít cíle až do konce cyklokrosové sezony. Je to v systému a přístupu v tréninku, v dnešní době rozhodují závody maličkosti. Proto si myslím, že někteří na medaili měli nebo se jí mohli přiblížit.

Největší progres udělal třiadvacítkář Kopecký, který byl z našich reprezentantů nejlepší, když obsadil skvělé čtvrté místo…

Tomáš přes léto nezahálel. Věděl, že ho čeká přestup o kategorii výš. Pořádně se do toho opřel a také změnil trenéra. Začátek sezony neměl vůbec lehký, protože neměl žádné body a proto startoval v každém závodě až z poslední řady. I když, předváděl srovnatelné výkony s těmi nejlepšími, přesto se nedokázal přes početné startovní pole dostat na bodované příčky. Postupně se ale v průběhu sezony zlepšoval a kolem vánoc se mu podařilo vybojovat důležité UCI body. Dokázal si to v hlavě srovnat a nezačal panikařit. Strašně důležité bylo, že na Světovém poháru v Pont-Chateau se nebál útočit a dokázal porazit Iserbyta. A tím dostal důležitý psychický impuls, že je schopný konkurovat nejlepším.

Podobným stylem se prezentuje i junior Zatloukal. Přesto možná i on čekal lepší výsledek, než čtrnácté místo…

To je pravda, i Honza dokáže jezdit dravě a agresivně. Jenže ještě postrádá důležité zkušenosti a větší závodní rytmus. I v Bogense ho stálo úvodní zaváhání spoustu sil a lepší výsledek. Špice po tom nečeká a jede, jeho pak stojí hodně sil se k čelu závodu vrátit. Ale věřím, že během léta vyzraje a bude příští sezonu tvrdit muziku s mladým Thibautem Nysem.

Nezdá se vám, že u nás doma bývají závody příliš taktické a pak když přijedou závodníci za hranice, že už nestíhají?

Kluci se znají dobře, doma jezdí závody „opatrným způsobem". Zbytečně vyčkávají a čekají, co udělá konkurence. A v zahraničí se jezdí na doraz už od prvního kola. Proto by se měli naučit jezdit naplno ve všech závodech. Jiná cesta nevede.

Přesto bych neviděl budoucnost černě, protože se do juniorské kategorie posune poměrně dost nadějných závodníků, kteří proženou o rok starší soupeře…

Podobně tomu bylo již letos, kdy juniorský titul získal prvoročák Zatloukal. Neztratili se ani stejně staří Šulc a Bittner, kteří čeřili vodu. Věřím, že příští sezonu budou hladoví po úspěchu Fiala, Stránský, ale i Matyáš Kopecký, mladší bratr Tomáše, který už požádal o české občanství. Všichni to jsou silní bojovníci, věřím, že se zvýší prestiž mezi nimi.

Příští rok bude mít na světovém šampionátu premiéru závod juniorek, což jistě přivítáte?

Během závodu žen kategorie U23, který byl svázán taktikou, skončila šestá Nizozemka Puck Pieterse, které je sedmnáct let. Těsně za ní skončila o rok starší Američanka Katie Clouse. Je tu jistá šance pro naše juniorky Zemanovou a Novotnou. Ale uvidíme, jak se s tím popasují. Start na mistrovství světa je ohromná zkušenost. Letošní juniorky, které absolvovali závod v kategorie žen U23 další zkušenosti navíc. Takže to bude hodně zajímavé, bude záležet na letní přípravě.

Co byste doporučil reprezentantům nebo i všem ostatním cyklokrosařům?

Všechno se odvíjí od kvalitní letní přípravy, která začíná už najížděním jarních kilometrů. To je jasný základ. Během léta pak musí naplánovat dobrý závodní program, víc bych se přikláněl k silniční přípravě. Nemělo by chybět hodně startů na silničních kriteriích, závodníci by měli zapracovat na zrychlení. A hlavně se nebát závodit!

Příští světový šampionát, který se koná ve švýcarském Dübendorfu, se pojede na trati, která připomíná silniční kritérium. Takže kdo chce uspět, musí zapracovat především na rychlosti?

Bude to  s největší pravděpodobností opět rychlý závod. Jestli na blátě nebo se suchým podkladem, to se uvidí. Reprezentanti by si měli vzít z posledního šampionátu ponaučení. A proto by měli všichni preferovat silnici, jak jsem již říkal, s aktivním projevem způsobu závodění.

Text -peh-, foto -jsp-


< Zpět

Jednou větou

28.05.2020 - Výsledky a fotogalerie z Mistrovství Jihočeského kraje v časovce.

27.09.2019 - Dnes UCI rozhodla, že MS 2023 bude v Hoogerheide (Nizozemí). MS 2020 je v Dübendorfu (Švýcarsko), 2021 v Oostende (Belgie) a 2022 ve Fayetteville (USA, Arkansas). Na 2024 si podal kandidaturu Tábor.


09.04.2019 - O víkendu proběhlo Mistrovství JčSC v silniční cyklistice 2019 v rámci závodů v Soběslavi, výsledky jsou zde.

01.02.2019 - Řídící výbor UCI dnes na MS v Dánsku rozhodl m.j. i o kalendáři Světového poháru 2019/20. Jeho součástí bude opět Tábor - v sobotu 16. listopadu. Více zde.


Počasí

Předpověď počasí

close
detail