Česky English

Motokrosaři ladili formu pod dohledem trenéra táborských cyklokrosařů

Pod vedením trenéra cyklokrosařů ČEZ Cyklo teamu Tábor Michala Bednáře absolvoval v Táboře motokrosový tým JD Gunnex KTM Racing team jedenáctidenní soustředění, které bylo zaměřeno na fyzickou kondici.

„Tak borci. Na úvod si dáme kliky s činkami, další se bude otáčet s medicinbalem,“ přivítal trenér táborských cyklokrosařů Michal Bednář kvarteto motokrosařů JD Gunnex KTM Racing team v posilovně Slunce v Táboře. Jeho současní svěřenci se potili v místním fitnes centru devadesát minut. Že by trenér Bednář přesedlal k jinému sportu? „Jasan, tady víc platí!“ okamžitě zareagoval známý vtipálek a dodal: „Ne, jenom mě požádali, jestli bych na ně dohlédnul.“

A proč jediný český motokrosový tým, který absolvuje seriál osmnácti závodů seriálu mistrovství světa, si vybral na soustředění zrovna Tábor? „Sídlíme v nedaleké Vlašimi. A Tábor je pro nás ideální místo se patřičným zázemím,“ vysvětlil jednadvacetiletý Slovák Richard Šikyňa, jezdící v barvách JD Gunnex KTM Racing teamu.

Čtveřice si vybrala ubytování v hotelu a wellnes Knížecí rybník, odkud vyrážela na kondiční tréninky do blízkého okolí. Během jedenáctidenní soustředění měla svůj program opravdu pestrý. Po budíčku v 7:30 hodin následovaly pravidelné rozcvičky s během a strečinkem, poté bohatá snídaně. V úterý, čtvrtek a v sobotu vyrážela čtveřice na motokrosové tréninky, které v dalších dnech vystřídaly cyklistické vyjížďky na silničním a horském kolu. V případě nepříznivého počasí byla na programu posilovna nebo i horolezecká stěna v Sezimově Ústí. Večer pak nechyběly ani masáže Honzy Čuřína nebo wellnes na Knížecím rybníku.

Motokrosaři se ukázali v terénu i na silnici jako velmi zruční a šikovní cyklisté. „Docela mě prohnali. Myslím, že by potrápili i pár cyklistů,“ vysekl jim trenér Michal Bednář poklonu. Jenže cyklokrosaři se nemusejí obávat možné konkurence. „Neuvažujeme o tom, že bychom po sezoně zkusili pár cyklokrosových závodů. Milujeme totiž motokros a cyklistiku bereme jako vhodný doplňkový sport,“ prohlásil Richard Šikyňa, který se motokrosu věnuje od čtyř let.

Poslední dubnovou sobotu si motokrosaři vyzkoušeli trať v Kaplici. Ale tréninkové jízdy netrvaly dlouho. Nejzkušenější Španěl Jose Butron měl nepříjemný pád a byl převezen do budějovické nemocnice. „Při nájezdu na skok se mu vyzula guma a Jose pak dopadl přímo na hranu. Zlomil si kotník a holenní kost. Znamená to pro něj konec sezony,“ popsal inkriminovaný okamžik Šikyňa. Jeho týmoví kolegové okamžitě ukončili trénink, nálada a psychika byla na bodu mrazu. „Nemůžu na to myslet, že by to mohlo potkat i mě. To bych nemohl dál jezdit. Proto všem přeji hlavně zdraví,“ říká Richard Šikyňa. Po příjezdu do nemocnice absolvoval Španěl první operaci, po třech dnech pak odletěl do Barcelony, kde následovala další.

Během pobytu na jihu Čech navštívili JD Gunnex KTM Racing team nejen zástupci sponzora z táborského Brisku, ale dokonce za nimi přijeli i fanoušci. „Někteří nás už podpořili i na závodech v Anglii. Bylo fajn je během závodu vidět a slyšet,“ vzpomíná Richard Šikyňa.

Motokrosaři už mají za sebou čtyři závody letošního seriálu mistrovství světa. Startovali v Argentině, Anglii, Nizozemsku a Itálii. Zatím nejlepšího výsledku dosáhnul v Nizozemsku Španěl Jose Butron, když dojel šestnáctý. Richard Šikyňa si připsal na stejné trati osmnácté místo. „Věřím, že lepší výsledky ještě přijdou. Přeju si umístění do první desítky,“ doufá.

Jezdci JD Gunnex KTM Racing teamu si našli v kalendáři volný víkend a využili možnost si vyzkoušet svoji aktuální formu v Pacově v nedělním závodě seriálu mistrovství republiky.

„Hoši a na závěr dnešního tréninku si dejte na protažení těla veslařský trenažér,“ ukončil devadesátiminutový pobyt v posilovně trenér Michal Bednář. Jeho současní svěřenci byli sice už pořádně propocení, ale bez sebemenších námitek splnili i poslední úkol. I když bylo vidět, že toho mají plné zuby, přesto si ještě pár minut navíc přidali. Až je musel trenér Bednář od strojů vyhánět. Je vidět, že motokrosaři jsou na sebe tvrdí, jako správní profíci.

-peh-


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

ZÁZNAMY ZÁVODŮ NA WEBU ČT SPORT:

MS 2019 Bogense
juniořimuži U23ženy eliteženy U23muži elite

TOI TOI Cup 2018
Kolín, Slaný, Jičín, Hlinsko, UničovJabkeniceMladá BoleslavHolé Vrchy

Světový pohár 2018/19
Waterloo - ženymuži
Iowa City - ženymuži
Bern - ženy x muži
Tábor - ženy x muži
Koksijde - ženymuži
Namur - ženymuži
Zolder - ženy x muži
Pontchateau - ženymuži 
Hoogerheide - ženymuži

ME 2018 v Rosmalenu
ženy x muži

ME 2017 v Táboře

MS 2018 ve Valkenburgu


Jednou větou

09.04.2019 - O víkendu proběhlo Mistrovství JčSC v silniční cyklistice 2019 v rámci závodů v Soběslavi, výsledky jsou zde.

01.02.2019 - Řídící výbor UCI dnes na MS v Dánsku rozhodl m.j. i o kalendáři Světového poháru 2019/20. Jeho součástí bude opět Tábor - v sobotu 16. listopadu. Více zde.

06.08.2018 - Výhled rozvoje cyklokrosu v příštích letech - článek na Idnes.cz

24.10.2017 - ME 2019 se jede v italském Silvelle. Viz stránky UEC.

Počasí

Předpověď počasí

close
detail