Miroslav Janout o novinkách v pravidlech cyklokrosu UCI

Mezinárodní cyklistická unie UCI minulé pondělí zveřejnila na svých stránkách novelu pravidel cyklokrosu. O komentář a vysvětlení podstatných změn jsme požádali toho nejpovolanějšího – Ing. Miroslava Janouta, mezinárodního rozhodčího a člena komise cyklokrosu Českého svazu cyklistiky ČSC.

Co je hlavním cílem úpravy pravidel cyklokrosu?
Aktualizace pravidel cyklokrosu UCI přináší zásadní změnu pouze v účasti pro závody Světového poháru. Cílem této změny je jednak umožnit start všem nejlepším 50 cyklokrosařům z průběžné klasifikace UCI a také zvýšit celkový počet startujících.

Nová kategorie ženy mládež (17-22 let) bude startovat pouze na kontinentálních mistrovstvích tak, jak bylo vloni testováno při mistrovství Evropy v Mladé Boleslavi.

Juniorky (17-18 let) budou moci startovat samostatně na základě rozhodnutí příslušné národní federace pouze na národním mistrovství. V ostatních závodech, včetně mistrovství světa, budou juniorky nadále startovat společně v kategorii ženy elite.

Ostatní změny pravidel cyklokrosu jsou pouze upřesnění některých článků ve vazbě na stávající Všeobecná pravidla UCI, případně pravidla Masters.

Aktualizaci pravidel UCI zapracuji do pravidel cyklokrosu ČSC během týdne.


Jaký vliv bude mít z Vašeho pohledu změněný první odstavec článku 5.3.006 na pozici trenérů národních týmů při nominaci mužů elite a žen k závodům světového poháru? Neoslabí to jejich pozici?
Změna článku 5.3.006 částečně omezí rozhodování trenérů pouze některých národních týmů. Prvních 50 cyklokrosařů z průběžné klasifikace UCI může startovat v daném závodě světového poháru na základě uvážení jejich národní cyklistické federace. Jinak řečeno může, ale nemusí. O přihlášce vždy rozhodne jejich národní federace, tudíž trenéři národních týmů.

Belgičané mohou jmenovitě vybírat pro první světový pohár mužů elite mezi 18 závodníky z 50 klasifikace UCI nebo postavit na start všech těchto 18. Trenér Nizozemí může už vybírat pouze mezi svými 8 závodníky v klasifikaci, a pokud by si nevybral nikoho z nich, nikdo jiný startovat nemůže.

Co to bude znamenat konkrétně pro trenéra Bambulu při nominaci na první svěťák nadcházející sezony?
Pro našeho trenéra Bambulu to znamená, že pro první světový pohár ve Valkenburgu může nominovat 7+1 závodníků kategorie muži elite (7 konkrétních jmen z aktuální klasifikace UCI + jeden jiný podle jeho úvahy) Pokud ale některý závodník ze jmenovitých 7 nebude moci z vlastního rozhodnutí, nebo rozhodnutí trenéra Bambuly, nebo z jiného důvodu startovat, nemůže být nahrazen jiným závodníkem.

Protože zajisté nebude startovat v prvním závodě Štybar, může trenér Bambula nominovat maximálně jen 6+1 závodníků (6 konkrétních jmen z aktuální klasifikace UCI a jeden jiný podle jeho úvahy). A v krajním případě, když se mu nebude ze 7 konkrétních jmen z aktuální klasifikace UCI včetně Štybara zamlouvat nikdo nebo se mu všichni tito závodníci omluví, může nominovat pouze jednoho jediného jiného závodníka podle jeho úvahy.

Abych se přiznal, článek 5.3.006 jsem napoprvé úplně nepochopil. Česká republika má tedy jen 8 míst, i když má mistra světa? A pokud závodník či závodnice z top 50 aktuálního rankingu UCI se nemůže svěťáku z objektivního důvodu zúčastnit (z důvodu nemoci, zranění či vynechání části sezony), daná země přijde o jeho místo a nebude moci využít všech 8?
Ano, pokud se závodník či závodnice z top 50 aktuální klasifikace UCI nemůže z jakýchkoliv důvodů zúčastnit závodu světového poháru, daná země při neúčasti konkrétního jména přijde o jeho místo. Mistrovský titul Štybara na tom nic nemění, mistr světa nebo vedoucí závodník světového poháru nemůže být již jako v minulosti nominován navíc.

Článek na webu Cyklokros.cz je trochu nepřesný. Česká republika díky němu jako mistru světa žádné místo ve startovní listině SP navíc nezískává.

V příloze zasílám aktuální klasifikaci UCI, podle které budou mít možnost jednotlivé federace nominovat závodníky na první světový pohár mužů elite.

Stejný systém platí pro kategorii ženy elite, kde USA může postavit na start ve Valkenburgu 10 závodnic. Je to výsledek práce nového předsedy komise cyklokrosu UCI Mike Planta a jeho kolegy Proctora z USA, ze kterého vytěžili i Belgičané pro kategorii muži elite.

Belgie max. 18+0 (Rudy de Bie může nominovat všech 18 konkrétních jmen z 50 klasifikace UCI, ale nemůže nikoho z nich nahradit jiným jménem.)

Česko max. 7+1

Španělsko max. 1+7

Francie max. 2+6

Anglie max. 1+7

Německo max. 3+5

Itálie max. 1+7

Nizozemí max. 8+0 (Všech 8 konkrétních jmen z 50 klasifikace UCI, ale nemůže nikoho z nich nahradit jiným jménem, jinak pojede v 7, 6, 5, atd.)

Polsko max. 1+7

Švýcarsko max. 3+5

Slovensko max. 1+7

USA max. 4+4

Všechny ostatní státy max. 0+8Text a fotka: Martin Bali-Jenčík
(Na fotce vlevo Stanislav Bambula, vpravo Miroslav Janout)


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

Záznamy závodů na webu ČT sport:

MS Hoogerheide 2023
štafety
junioři x juniorky
ženy elite x muži U23
ženy U23 x muži elite

TOI TOI Cup 2022
Holé Vrchy, Hlinsko, Jičín, Veselí nad Lužnicí, Slaný, Kolín, Rýmařov, Mladá Boleslav

Světový pohár 2022/2023
Waterloo - ženy x muži elite
Fayetteville - ženy x muži elite
Tábor - ženymuži elite
Maasmechelen - ženymuži elite
Beekse Bergen - ženymuži elite
Overijse - ženy x muži elite
Hulst - ženy x muži elite
Antwerpen - ženy x muži elite
Dublin - ženy x muži elite
Val di Sole - ženy x muži elite
Gavere - ženy x muži elite
Zonhoven - ženy x muži elite
Benidorm - ženy x muži elite
Besancon - ženy x muži elite

Šoty z pořadu BBV
Tiskovka k TTC 22.9.2022
TOI TOI Cup Holé Vrchy

TOI TOI Cup Hlinsko
TOI TOI Cup Slaný
TOI TOI Cup Kolín
TOI TOI Cup Rýmařov
TO před MČR Mladá Boleslav
MČR Mladá Boleslav

Jednou větou

08.02.2023 - Rekapitulace MS v Hoogerheide 2023 - zdroj YouTube.

18.10.2022 - Výsledky z druhého dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 12.10.2022 a průběžné výsledky.

08.10.2022 - Výsledky z prvního dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 5.10.2022

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail