Česky English

Letošní trať SP v Táboře má jednu novinku, Káškova šikana prověří cyklokrosaře

Táborská trať doznala proti loňskému závodu jedinou, ale významnou změnu.

Trasa Světového poháru je mezi většinou závodníků velmi oblíbená. Na první pohled se zdá jednodušší, ale má své specifické pasáže a zrádná místa, kde se dá získat rozhodující náskok.

Hned po nájezdu do terénu si musí cyklokrosaři dát pozor v technické pasáži velmi kluzkého a šikmého sjezdu. Navíc hrozí riziko hromadného pádu a „zašputování“ trati.

Po navazující technice v sérii zatáček následují první „zahřívací“ schody. Po nich pak přichází první kritický moment. Nástává boj o ostrou vracečku do mírného kluzkého stoupání, kde dochází pravidelně k nečekaným pádům a zablokování trati. Jedinou variantou je výběh těsně kolem kolíků po obou stranách.

Pak už čeká na jezdce jediná letošní novinka táborské trati, kterou popsal stavitel trati David Kášek. „Postavil jsem téměř totožnou trať jako loni. Tedy až na jedinou výjimku a to dost podstatnou. Chtěl jsem to udělat závodníkům o něco těžší. Proto jsem vymyslel zpomalovací pasáž před výjezdem na velbloudí hrb,“ popsal stručně novou pasáž táborské trati zvanou „Káškova šikana“. Pro některé závodníky to nebude až tak snadné vyjet z téměř nulové až na vrchol. To letos zřejme dokáží už jen ti nejzdatnější.

Po sjezdu už trať mírně stoupá. A krosaře čekají druhé schody. „Ještě když jsem jezdil, tak to byla pro mě nejtěžší pasáž. Po schodech se musí co nejrychleji rozjet, aby neztratil kontakt se soupeřy a nenabral ztrátu. Z prakticky z nulové rychlosti se stále stoupá,“ zavzpomínal David Kášek na závodnická léta.

Poslední náročnější prověrkou sil jsou dvě dřevěné překážky do stoupajícího svahu. Jen asi dvacet procent závodníku to zvládne, osmdesát procent závodníků musí sesednout z kola znovu naskočit. Důležitá je počáteční najíždějící rychlost, mezi překážkami je totiž vzdálenost kolem necelých pěti metrů. Zde se dá totiž získat drobný a možná rozhodující náskok, nebo ztratit celý závod.

Právě v tomto místě si naplánoval svůj rozhodující útok junior Tomáš Kopecký, který si před dvěma lety dojel na mistrovství Evropy pro stříbrnou medaili.


< Zpět

TV program ČT sport

Jednou větou

11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail