Česky English

Světový trend je jasný, překážky se musí skákat

Skákat nebo neskákat překážky? Dá se díky tomu získat nebo ztratit závod? To jsou otázky na české trenéry a cyklokrosové odborníky.

Sobotní závod v Jabkenicích ukázal jasně na jeden nešvar, kvůli kterému naši reprezentanti ztrácí krok se světem. Můžou za to jednoduché překážky v podobě dvou kulatých klád, jejich výška byla 34 centimetrů. Třeba v porovnání s posledním závodem v Kolíně to už byl podstatný rozdíl. Tam byly překážky vyšší a navíc jako rovná prkna. Naopak dvě překážky v podobě prken na táborské trati už zvládnou jen ti nejlepší. Jsou zasazeny ve stoupání, s minimálním povoleným rozestupem a maximální povolenou výškou.

V Jabkenicích byla na překážkách radost sledovat ty nejmenší žáky a žákyně, kteří se nebáli a volili variantu skákat na kole. Naopak dost paradoxně a ostudně vypadal pohled na reprezentanty, kteří seskakovali z kola před každou kládou.

Zeptali jsme se proto trenérů a cyklokrosových odborníků - skákat nebo neskákat překážky? Dá se díky tomu získat nebo ztratit závod?

Reprezentační trenér Petr Dlask: „Určitě skákat. Na překážkách se dá získat nebo prohrát závod. Venku je to dneska jednoznačný trend, obzvláště ve finální části závodu. Proto je třeba se to naučit, abychom se zahraniční konkurencí udrželi krok.“

Asistent reprezentačního trenéra a trenér ČEZ Cyklo teamu Tábor Michal Bednář: Jednoznačně skákat. Pro mladé cyklokrosaře je to cenná a technická dovednost, kterou musí bezpodmínečně ovládat. Jinak budou ve světové konkurenci ztrácet.“

Bývalý závodník a televizní expert Zdeněk Mlynář: „Samozřejmě skákat. Cyklokros se posunul. Kdo chce být ve špičce, tak skákat musí. Jiná možnost neexistuje. Klidně se dá na překážkách získat čtyři až pět vteřin na každém okruhu. Když se to pak spočítá na celý závod, tak je to čas, který těžko někde získáte. Třeba Mathieu Van der Poel je schopný díky tomu vyhrát v Táboře. Jsem přesvědčený, že u nás se na techniku v tréninku moc nezaměřuje. I mentalita českých stavitelů tratí je taková, aby to nikdo neskočil. Na rozdíl v Belgii se překážky staví tak aby je jezdci skákali a diváci se bavili. Potom se nesmíme divit, že závodníci nemají možnost, kde se to naučit.“

Text a foto -peh-


< Zpět

Jednou větou

12.11.2020 - Protokol UCI Covid potřebný pro nadcházející závody Toi Toi Cupu !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail