Česky English

Jakub Ťoupalík chybí v nominaci na Světové poháry v Belgii

Jezdec Cycling Academy Tábor Jakub Ťoupalík chybí v nominaci na nejbližší dva Světové poháry v Belgii. Po lednovém mistrovství republiky v Jičíně ukončí cyklokrosovou sezonu a začne přípravu na silnici.

Poslední závod letošního ročníku Toi Toi Cupu se jel v sobotu v Uničově. V závodě kategorie C1 se umístil jezdec Cycling Academy Tábor Jakub Ťoupalík na devátém místě a v kategorii U23 skončil za Tomášem Kopeckým jako druhý nejlepší z našich „třiadvacítkářů“.

Jakuba Ťoupalíka čeká od nového roku angažmá v silničním týmu Topforex – Lapierre. V roce 2019 absolval nejen cyklokrosovou, ale i velmi úspěšnou silniční sezonu. Vybojoval dva tituly mistra republiky (časovka týmová a jednotlivců), v silničním závodě jednotlivců obsadil druhé místo. Navíc reprezentoval na mistrovství Evropy a světa.

Po posledním závodě v Uničově se sešla cyklokrosová komise, která nominovala na prosincové závody Světového poháru sedmnáctičlenný český výběr. Mezi nominovanými ale Jakub Ťoupalík chybí. Zeptali jsme se předsedy cyklokrosové komise Petra Balogha a reprezentačního trénéra Petra Dlaska na důvod jeho absence.

Reprezentační trénér Petr Dlask: „Kuba mi v listopadu jasně řekl, že na mistrovství světa v žádném případě nepojede z důvodu silniční přípravy a únavy z právě probíhající sezony. Toto mi potvrdil i jeho budoucí zaměstnavatel. Kubu jsem seznámil s tím, že ho v této situaci těžko můžu vzít na prosincové Světové poháry a blokovat místo někomu, kdo jede plnohodnotnou cyklokrosovou sezonu. Což Kuba v rozhovoru chápal a potvrdil. Kuba je jistě kvalitní závodník. Ale program na sezonu si musí srovnat a doladit dříve. Není možné, že své stanovisko kdykoliv změní.“

Předseda cyklokrosové komise Petr Balogh: „Jsme si vědomi, že Jakub Ťoupalík je momentálně jasná trojka mezi závodníky v kategorii U23. Nemůžeme ale brát závodníka na reprezentační výjezdy za státní peníze, když jasně řekne, že nepojede na mistrovství světa. To si žádná reprezentace nemůže dovolit.“

K rozhodnutí se vyjádřil trenér Cycling Academy Tábor Libor Ťoupalík: „S rozhodnutím komise cyklokrosu nemohu souhlasit. Jakub jasně splnil nominační kritéria na závod Světového poháru do Namuru, se kterými je možné se seznámit na webu cyklokros.cz. To, že pojede letos cyklokrosovou sezonu do závodu MČR trenér Dlask věděl již od závodu ve Slaném 28. října, kde jsem se s ním o situaci ohledně Jakuba bavil. Následně ho nominoval na závody Světového poháru do Tábora i Koksijde. Proto tedy nechápu, proč najednou tyto změny a nalezení nových argumentů. I když uznávám pochopitelných, před závodem dalšího Světového poháru. Program měl Jakub stanoven jasně již před sezonou a nechápu poznámku trenéra Dlaska o změnách svých rozhodnutí? Ke stanovisku Petra Balogha o utrácení peněz se musím zasmát, když všichni vidíme koncept reprezentace cyklokrosu, kde má přednost průměrná a podprůměrná kvalita nominovaných závodníků na úkor investování do profesionálních podmínek, které by měli mít ti, kteří opakovaně několik sezon prokazují výkonnost na mezinárodní úrovni. Dejme tomu top ten na Světovém poháru, mistrovství Evropy a světa. Kteří to jsou, je jednoduché ve výsledcích dané černé na bílém.“

Text -peh-, foto -jsp-


< Zpět

TV program ČT sport

Jednou větou

11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail