Šestou zastávkou Světového poháru je dnes belgický Namur

Šestým závodem dnes pokračuje devítidílný seriál Světového poháru v belgickém Namuru. Mezi startujícími nechybí ani patnáct českých reprezentantů, v čele s průběžnou lídryní kategorie žen Kateřinou Nash.

Z původně nominované sedmnáctky nakonec chybí dvě třiadvacítkářky Tereza Vaníčková a Tereza Švihálková, ale i junior Pavel Jindřich, kteří se omluvili pro nemoc. V kategorii juniorů bude startovat náhradník Tomáš Doležal.

Počasí v belgickém Namuru je po nedělním ránu tradičně deštivé, s těžkým a náročným terénem.

Fanoušci mohou sledovat závod žen i mužů živě na webu ČT Sport nebo ve 20:45 (ženy) a 22:05 hodin (muži) ze záznamu na ČT Sport.

Program závodů SP Namur

10:00 hodin junioři

11:30 hodin muži U23

13:30 hodin ženy

15:00 hodin muži

Neporazitelný Nys opět dominoval

V závodě juniorů skvěle odstartoval Švýcar Dario Lillo, který si vypracoval až desetivteřinový náskok. Ve skupince pronásledovatelů nechyběl ani Fiala s lídrem Světového poháru Belgičanem Nysem. A právě domácí jezdec vzal ve druhé kole otěže závodu do svých rukou a osamostatnil se v čele. Jeho další soupeři postupně ztráceli a jeho náskok narůstal. Za druhým Švýcarem jezdil Belgičan Belmans a Francouz Lelandais. Skvělého Fialu doplnil ve skupině bojující o páté místo i mistr republiky Jan Zatloukal.

Suverénní Thibau Nys neponechal nic náhodě a přesvědčivě zvítězil s náskokem 45 vteřin. Připsal si už čtvrté letošní vítězství ve SP a zůstává v čele pořadí nadále neporažen. Druhý dojel Švýcar Dario Lillo a třetí místo nakonec vybojoval Francouz Remi Lelandais.

Nejlepším Čechem se stal prvoročák Matyáš Fiala, který obsadil výborné sedmé místo, do první desítky se vešel i Jan Zatloukal a tři místa za ním skončil David Šulc.

Reprezentační trenér Petr Dlask: „Super závod. Takhle mám představu, že by kluci měli jezdit celou sezonu. Skvělý start měl Fiala, který jezdil druhý, ale pak se propadnul. Zatloukal začal kolem sedmnáctky, pak si ale doskočil do první pětky. Jenom škoda, že měl technické problémy, když mu spadnul řetěz a nebyl schopný ho rychle nasadit. Trpělivou jízdou se dokázal dostat dopředu i Šulc, který vybojoval třinácté místo. Potěšil i prvoročák Stránský. Defekt měl hned v úvodu Kopecký, který pak předvedl skvělou stíhací jízdu a posunul se o třicet míst. Doležala potkaly dva defekty. Kluci zajeli fakt pěkně. Kdyby to bylo pokaždé, vůbec bych se nezlobil.“

Junioři (73 závodníků): 1. Thibau Nys 40:15, 2. Dario Lillo (Švýc.) +45, 3. Remi Lelandais (Fra.) +1:19, 4. Lennert Belmans (Bel.) +1:27, 5. Filippo Agostinacchio (Ita.) +1:35,… 7. Matyáš Fiala +1:46, 10. Jan Zatloukal +2:00, 13. David Šulc 2:51, 22. Matěj Stránský +3:33, 31. Matyas Kopecký +4:23, 57. Tomáš Doležal - 1 kolo.

Průběžné pořadí (po 4 z 7 závodů): 1. Thibau Nys 240, 2. Dario Lillo (Švýc.) 148, 3. Lennert Belmans 140, 4. Ward Huybs 139,…8. Jan Zatloukal 87, 12. Matyáš Fiala 67, 21. David Šulc 39.

Švýcar Kühn slavil druhé letošní vítězství

Krátce po startu se v čele závodu vystřídalo hned několik nažhavených Belgičanů, pod dohledem širšího okruhu favoritů. I přes nevýhodnou startovní pozici ze třetí řady se dokázal brzy dostat Tomáš Kopecký, který atakoval první desítku. Od třetího kola začal diktovat tempo lídr kategorie U23 Švýcar Kevin Kühn, které akceptovali Nizozemec Ryan Kamp a Ital Jakob Dorigoni. Jenže Ital začal ztrácet a dotáhli se k němu Francouz Antoine Benoist a domácí Timo Kielich, kteří stíhali vedoucí duo. V závěrečném okruhu dokázal ještě Kühn tempo vystupňovat a připsal si druhé letošní vítězství ve SP. Druhý skončil Nizozemec Ryan Kamp, který přespurtoval bronzového Jakoba Dorigoniho.

Nejlepším Čechem byl Tomáš Kopecký, který skončil na solidním jedenáctém místě. Nejhoršího letošního výsledku dosáhnul Josef Jelínek, když dojel čtyřiadvacátý. Jeho umístění ale mohlo být podstatně lepší, nebýt pádu v předposledním kole.

Reprezentační trenér Petr Dlask: „Tomáš zajel výborný závod. V jeho průběhu se pohyboval stále kolem první desítky, ale ke konci si prodělal menší krizičku. Jelínek se po špatném startu probojoval do druhé desítky, ale v předposledním kole lehnul a propadnul se o sedm míst dozadu.“

Muži U23 (55 závodníků): 1. Kevin Kühn (Švýc.) 46:48, 2. Ryan Kamp (Niz.) +6, 3. Jakob Dorigoni (Ita) +6, 4. Timo Kielich (Bel.) +7, 5. Antoine Benoist (Fra.) +32,…11. Tomáš Kopecký +1:14, 24. Josef Jelínek +2:58, 37. Šimon Vaníček +4:46, 40. Jakub Říman +5:03, 45. Karel Camrda +6:15.

Průběžné pořadí (po 4 z 7 závodů): 1. Kevin Kühn (Švýc.) 205, 2. Ryan Kamp (Niz.) 180, 3. Antoine Benoist (Fra.) 140, 4. Thomas Mein (V. Brit.) 124,…21. Josef Jelínek 45, 26. Tomáš Kopecký 24, 33. Jakub Ťoupalík 18, 42. Jakub Říman 9.

Kompletní stupně vítězů pro Nizozemky

Jak už bývá v letošní sezoně zvykem, závodu kategorie žen již tradičně dominují Nizozemky. Hned po startu se na čele usadily reprezentantky země tulipánů – Worst, Brand a Alvarado, které stíhala dvojice Britek Kay a Richards. Na dostřel jim byla k velké radosti českých fanoušků lídryně Světového poháru Kateřina Nash.

Z vedoucího tria odpadla nejprve Worst, v polovině závodu  zaváhala Alvarado, když podklouzla a v čele zůstala osamocená Brand. S přibývajícími minutami nesmírně náročného závodu se Katka probojovala na páté místo, před sebou měla na dohled čtvrtou Britku Richards a poté se na ni dotáhla Američanka Honsinger. V závěrečném pátém okruhu sice vedoucí Brand upadla, přesto získala své letošní premiérové vítězství ve Světovém poháru. Zbývající stupně vítězů obsadily její krajanky Ceylin Del Carmen Alvarado a Annemarie Worst. Ještě v nájezdu do posledního kola najíždělo trio Richards, Nash a Honsinger společně, pak ale Britka oběma soupeřkám poodjela a skončila čtvrtá. V boji o páté místo byla nakonec úspěšnější Kateřina Nash a udržela si i po šestém závodě průběžné vedení ve Světovém poháru.

Reprezentační trenér Petr Dlask: „Katka měla hned v prvním kole po nájezdu do terénu defekt a pak následoval pád a šla přes řídítka. Naštěstí se brzy oklepala a počínala si výborně. Postupně se zlepšovala a nakonec je z toho skvělé páté místo.“

Ženy Elite (85 závodnic): 1. Lucinda Brand 45:50, 2. Ceylin Del Carmen Alvarado +16, 3. Annemarie Worst (všechny Niz.) +1:21, 4. Evie Richards (V. Brit.) +1:34, 5. Kateřina Nash (Česko) +1:45, 6. Clara Honsinger (USA) +1:48,…

Průběžné pořadí (po 6 z 9 závodů): 1. Kateřina Nash (Česko) 323, 2. Ceylin Del Carmen Alvarado (nejlepší v kategorii žen U23) 290, 3. Annemarie Worst 280, 4. Inge Van der Heijden (všechny Niz.) 256,…34. Pavla Havlíková 86.

Drama až do konce nakonec zvládl Mathieu Van der Poel

I přesto, že fenomenální Mathieu Van der Poel startoval až ze třetí řady, dokázal se v průběhu prvního kola prodrat na samé čelo závodu. Vše nasvědčovalo tomu, že závod bude mít podobný scénář jako ty předchozí. Jenže tentokrát to nebyla žádná nuda. Dnes totiž promluvil do dalšího průběhu druhý muž celkového pořadí Belgičan Toon Aerts. Držel se všestranného Nizozemce jako klíště, dokonce se několikrát pokoušel nastoupit.

Jenže Belgičan povzbuzený odstoupením ze závodu dosavadního lídra Iserbyta najednou o level povyrostl. Dvě kola před koncem zaútočil a vypracoval si rozhodující sedmnáctivteřinový náskok. Ale chyba Aertse ve sjezdu vrátila mistra světa zpět do hry a do závěrečného kola už jeli společně. Pod tlakem jedoucí Belgičan opět chyboval a spadnul, a toho dokonale využil Mathieu Van der Poel. Rezignující Toon Aerts nakonec ztratil necelou minutu, přesto se posunul do průběžného vedení seriálu.

I boj o bronz byl dramatický do posledních metrů. Brit Thomas Pidcock jezdil dlouho třetí, ale v závěru předvedl při sjezdu stejnou chybu jako Aerts a otřesený už neodolal útoku Nizozemce Van Kessela.

Dvojice Čechů neodstartovala nejlépe, Boroš a Nesvadba se pohybovali na konci třetí desítky. V průběhu závodu se trpělivě prokousávali postupně dopředu. V průběhu závodu oba útočili na nejlepší letošní výsledek ve SP, když Boroš figuroval na dvacátém místě a jeho týmový kolega Nesvadba jezdil jednadvacátý. Jenže oba se na těchto pozicích neudrželi a propadli se o několik míst. Boroš nakonec dojel čtyřiadvacátý, Nesvadba skončil šestadvacátý.

Muži Elite (65 závodníků): 1. Mathieu Van der Poel (Niz.) 1:05:59, 2. Toon Aerts (Belg.) +55, 3. Corne Van Kessel (Niz.) +1:14, 4. Thomas Pidcock (V. Brit.) +1:31, 5. Tim Merlier (Belg.) +1:41, 6. Lars Van der Haar (Niz.) +1:48, 7. Michael Vanthourenhout (Belgie) +1:56, 8. Marcel Meisen (Něm.) +2:02,…24. Michael Boroš 4:58, 26. Jan Nesvadba 5:10, 44. Daniel Mayer -3 kola.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 9 závodů): 1. Toon Aerts 400, 2. Eli Iserbyt 348, 3. Michael Vanthourenhout (všichni Belgie) 332, 4. Lars Van der Haar (Niz.) 313, 5. Laurent Sweeck 294, 6. Quinten Hermans 293 (oba Belgie),…29. Michael Boroš 107, 33. Jan Nesvadba 92.

< Zpět

TV program ČT sport

Jednou větou

11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).