Česky English

V Jičíně se pojede poprvé o cyklokrosové medaile

Poprvé se o mistrovské cyklokrosové medaile bude letos bojovat v Jičíně. Již devětašedesátý šampionát se pojede v neděli 12. ledna a medaile ti rozdělí elitní jezdci kategorií mužů a žen a po několikáté přestávce je obdrží i jezdci kategorie U23 mužů. Ženy vyrazí na trať v 9:45 a muži v 11:00.

"Šampionát jsme pořadatelům z Jičína přidělili po dlouhé rozvaze. Ředitel závodu Petr Kordík dlouhodobě v minulých letech odváděl dobrou práci, proto se v Jičíně poprvé pojede o mistrovské medaile," řekl na dnešní tiskové konferenci Petr Balogh, předseda cyklokrosové komise Českého svazu cyklistiky.

"Celý seriál TOI TOI Cupu byl organizován na vysoké úrovni, dva závody byly vysílány v přímém přenosu a čtyři ze záznamu, všechny s vysokou sledovaností. Letos jsme registrovali rekordní účast přihlášených jezdců, kterých bylo celkem 2780, a startovali krosaři ze 14 států. V tom vidím veliký posun a cením si velmi dobré odezvy především ze strany cizinců," dodal Petr Balogh. Přiznal však, že nemá cenu si nalhávat, že náš cyklokros neprožívá nejlepší období. "Právě i proto kandidujeme na pořadatelství mistrovství světa pro rok 2024, myslím si, že by to opět mělo nastartovat náš cyklokros a dostat jej tam, kde jsme byli před léty," pokračoval Balogh. Také jsme podali kandidaturu na pořádání závodu SP 2020.“

Na šampionát se těší i prezident ČSC Petr Marek. "Byl jsem na většině závodů TOI TOI Cupu, pořadatele z Agentury cyklistika musím pochválit za zajištění všech podniků na vysoké úrovni, což oceňují i zahraniční jezdci. Mám radost, že startuje plno dětí a mládeže. I když nyní žádné velké výsledky nemáme, tak příslib do budoucnosti zde vidím velký. Určitě se nám šampioni narodí," zdůraznil Petr Marek.

V Jičíně novodobou historii cyklokrosu začal psát před šesti lety Petr Kordík a nyní již stojí v čele pořadatelského týmu domácího mistrovství. "V minulé sezoně jsme poprvé pořádali velký TOI TOI Cup, letos již máme šampionát a to mě velmi těší. Trať se stále ještě vyvíjí, lesopark Čeřovka je téměř v centru Jičína. A raritou je, že vede i na bunkru, který byl stavěn jako protiatomový kryt. Okruh je dlouhý 2600 metrů s převýšením 70 metrů ve dvou stoupáních. A fanoušci se mohou těšit, trať je perfektně přehledná, z jednoho místa uvidí diváci jezdce pětkrát, neustále budou mít přehled co se na trati děje," říká Kordík a přidává, že pro prvních 999 diváků se vstupenkou za 70 Kč je připraven párek a pivo zdarma.

Reprezentační kouč Petr Dlask, který je pětinásobným českým šampionem, předpokládá zajímavý a vyrovnaný závod. "Kromě Michaela Boroše jsou na tom dobře Tomáš Kopecký, Josef Jelínek, Tomáš Paprstka, Jan Nesvadba a Emil Hekele. Motivace pro mladé je, že se budou rozdělovat medaile i v kategorii U23," řekl Dlask. Již tři tituly má Michael Boroš, v ženách kralovala již šestkrát Pavla Havlíková a pokud vyhraje i v Jičíně, tak se dotáhne na dvojici Radomír Šimůnek st. a Zdeněk Štybar, kteří vyhráli sedmkrát.

"Letošní sezona není zatím podle mých představ. V Jičíně jsem ještě nezávodil, je to pro mě nová trať a ty mám rád. Doufám, že prodám přípravu a závěr sezony bude lepší. S Nesvadbou jsme na tom podobě, Paprstka se umí připravit a nelze opomenout nikoho dalšího hlavně z mladých," přidal Boroš.

 

Text: Jaroslav Cícha, Český svaz cyklistiky

Fotky: Jaroslav Svoboda

 

Video z tiskové konference na webu ČT sport


< Zpět

Jednou větou

28.05.2020 - Výsledky a fotogalerie z Mistrovství Jihočeského kraje v časovce.

27.09.2019 - Dnes UCI rozhodla, že MS 2023 bude v Hoogerheide (Nizozemí). MS 2020 je v Dübendorfu (Švýcarsko), 2021 v Oostende (Belgie) a 2022 ve Fayetteville (USA, Arkansas). Na 2024 si podal kandidaturu Tábor.


09.04.2019 - O víkendu proběhlo Mistrovství JčSC v silniční cyklistice 2019 v rámci závodů v Soběslavi, výsledky jsou zde.

01.02.2019 - Řídící výbor UCI dnes na MS v Dánsku rozhodl m.j. i o kalendáři Světového poháru 2019/20. Jeho součástí bude opět Tábor - v sobotu 16. listopadu. Více zde.


Počasí

Předpověď počasí

close
detail