Karel Kaňka se stal jediným českým mezinárodním rozhodčím
Karel Kaňka úspěšně zvládnul zkoušky na mezinárodního rozhodčího v cyklokrosu, které se skládaly z teoretických a praktických znalostí. Teoretická zkouška proběhla ve švýcarském Aigle, praktickou část pak dokončil v roli hlavního rozhodčího v závodě Superprestige v belgickém Zonhovenu.
Byly k vašemu rozhodování během praktické zkoušky nějaké výtky?
Když jsem se na tuto otázku po závodě mého zkoušejícího ptal, bylo mi řečeno, že je s mým výkonem velmi spokojen. Pouze se mě zeptal, kolikrát jsem dělal hlavního rozhodčího během mého působení jako národní rozhodčí. Bohužel všechny závody v České republice, kterých jsem se poslední roky účastnil, jsou klasifikované jako UCI kategorie a hlavního rozhodčího k nám deleguje přímo UCI, proto jsem neměl tuto možnost a působil jsem pouze v roli zástupce hlavního rozhodčího.
Nezaskočilo vás něco?
Ne, celý závod byl skvěle připraven. Závody Superprestige jsou v kategorii C1 podobně jako vybrané závody Toi Toi Cupu a zajištění celého okruhu, včetně bezpečnostních zon se dalo srovnat se závody Světového poháru. Byla to má první zkušenost s belgickým cyklokrosem, zaskočil mě snad jen divácký zájem. Tím, že diváci platí vstupné, má pořadatel úplně jiné finanční možnosti. Dopoledne nám v Zonhovenu během závodů kategorie kadetů pršelo a foukal silný vítr a přitom na závod přišlo odhadem osm tisíc diváků. Z vyjádření pořadatele počítali během hezkého počasí s dvojnásobnou diváckou kulisou a to se během víkendu konaly v Belgii dva závody. Před závody vycházely celostránkové články v novinách, včetně rozhovorů se závodníky. Velký článek byl věnovaný i Zdeňkovi Štybarovi, který ten víkend naskočil do cyklokrosového kolotoče. Dokonce kategorie kadetů musela být v Zonhovenu rozdělena do dvou závodů podle ročníků narození a v každém z těchto závodů se zúčastnilo přes padesát závodníků. Pro naše pořadatele bohužel, s vyjímkou Světového poháru v Táboře, jsou tato čísla z říše snů.
V čem je podstatný rozdíl být národním a mezinárodním rozhodčím?
Základem je zvládnout angličtinu nebo francouzštinu na výborné úrovni, pak je i bezpodmínečně nutná znalost mezinárodních pravidel. Tím, že naši velmi zkušení rozhodčí nemají jazykovou vybavenost, případně již nesplňují věkový limit stanovený UCI a mladší adepti do sboru rozhodčích nepřibývají, není u nás větší zastoupení mezinárodních rozhodčí. Jinak z funkce mezinárodního rozhodčího budu v tuto chvíli sledovat aktualizace mezinárodních pravidel a starat se o to, aby tato pravidla byla zanesena i do národních pravidel Českého svazu cyklistiky. A čeká mě také spolupráce s Agenturou Cyklistika a pořadateli jednotlivých závodů českého poháru, aby kvalitativně úroveň závodů splňovala stanovená kritéria UCI závodů.
Takže od této chvíle jste adekvátní náhrada za mezinárodního rozhodčího pana Janouta…
V současné chvíli jsem jediný český mezinárodní rozhodčí pro cyklokros a musím říct, že laťka nastavená panem Janoutem je velmi vysoko. Chtěl bych mu tímto poděkovat za důvěru, kterou ve mě vložil a v sezoně 2017 a 2018 mě v mé snaze stát se mezinárodním rozhodčím podporoval. Teoretické zkoušky v Aigle úspěšně absolvovala také Simona Davídková a v příští sezoně jí čeká praktická zkouška. Pak doufejme, že budeme za české cyklokrosové rozhodčí dva zástupci u UCI.
Hodnotíte se jako přísný a nekompromisní rozhodčí?
Jako rozhodčí nemohu být fanoušek, naopak musím být nestranný a objektivní.
Loni na mistrovství republiky jste diskvalifikoval Emila Hekeleho. S odstupem času, udělal byste to znovu?
Nebylo to přísné rozhodnutí, vše bylo podle pravidel. Takže nebylo co řešit a mám čisté svědomí. Taková souhra okolností, aby závodník měl problém hned po výměně kola, se téměř nestává a patrně za svou rozhodcovskou kariéru "štěstí" toto řešit mít nebudu. Samozřejmě, že mě pak mrzelo, co jsem si přečetl na internetu. Nemohl jsem a ani nechtěl reagovat na komentáře fanoušků, protože komunikace za sbor rozhodčích je v kompetenci hlavního rozhodčího. Ale po mistrovství republiky v Jičíně je příběh Emila Hekeleho krásně uzavřen.
Text -peh-, foto Jaroslav Svoboda
TV program ČT sport
Aktuální program cyklokrosu na ČT sport
MS 2021 Ostende
sobota 30.1.
15:10 ženy elite (PP)
21:25 muži U23 (Z)
neděle 31.1.
15:10 muži el. - PP na ČT2!!
16:20 ženy U23 (Z)
Přímé přenosy můžete sledovat také na webu, v mobilu a HbbTV.
Šoty z pořadu BBV:
Tiskovka k TTC 20.9.2020
TOI TOI Cup Mladá Boleslav
TOI TOI Cup Rýmařov
TOI TOI Cup Jičín
Tiskovka před SP v Táboře
Světový pohár Tábor
TOI TOI Cup Kolín
Světový pohár Namur
Světový pohár Dendermonde
Světový pohár Hulst
MČR 2021 Jabkenice
Světový pohár Overijse
Záznamy závodů na webu ČT sport:
TOI TOI Cup 2020
Ml. Boleslav, Holé Vrchy, Rýmařov, Jičín, Kolín
MČR 2021 Jabkenice
Světový pohár 2020/2021
Tábor - ženy x muži elite
Namur - ženy x muži elite
Denderm. - ženy x m. elite
Hulst - ženy x muži elite
Overijse - ženy x elite
Jednou větou
12.11.2020 - Protokol UCI Covid potřebný pro nadcházející závody Toi Toi Cupu !
5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.
11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.
25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.
24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.
15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.
15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.
13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).