Česky English

Letiště ve švýcarském Dübendorfu hostí nejlepší světové cyklokrosaře

První únorový víkend je na programu mistrovství světa, které se koná ve švýcarském Dübendorfu. Ve dvou dnech se pojedou závody šesti věkových kategorií, na světovém šampionátu budou mít juniorky.

Zatímco loňský světový šampionát v dánském Bogense kličkovali cyklokrosaři v přístavu mezi loděmi, na letošním mistrovství světa ve švýcarském Dübendorfu se pojede mezi letadly. Město vzdálené 15 kilometrů od Curychu bude běh víkendu dějištěm vrcholného cyklokrosu. Na vrchol cyklokrosové sezony se přihlásilo 300 sportovců ze třiceti zemí. Pořadatelé očekávají během víkendu více než dvaceti tisícovou návštěvu.

Ve Švýcarsku se koná již osmé mistrovství světa, naposledy v roce 1995 v Eschenbachu. Dübendorf je blízko centra Curychu, snadno dostupné místo s velkou kapacitou pro veřejnost.

Rychlá a rovinatá trať slibuje dramatické závody se spoustou změn, pojede se totiž na letišti. Absolutní placka s několika přejezdy šikmých strání poskytuje divákům téměř dokonalý výhled na celou plochu. „Není to golfová louka, kolem trati by měly být dřevěné plůtky. Je to sice absolutně rovné, ale s přejezdy přes pět můstků. Odkloněné stráně a valy se budou zřejmě běhat. Dost bude záležet na počasí. Uvidíme ve čtvrtek,“ potvrdil reprezentační trenér Petr Dlask minimální informace o trati.

Hlavní práce na výstavbě trati byly zahájeny teprve až v pondělí, za pomoci 65 členů švýcarských sil civilní ochrany. Letiště se totiž používalo denně, v plném proudu sloužilo minulý týden vůdcům světové ekonomiky zasedající v Davosu. Úřední inspekce v terénu je naplánována na čtvrtek, pak budou následovat první oficiální tréninky. „Všecno ale musí být připraveno už ve středu, abychom se mohli ujistit, že je vše v pořádku,“ upřesňuje koordinátorka UCI Christelle Reille.

Největší české šance na dobré umístění vkládá reprezentační trenér Petr Dlask do juniorů. Pouze Jan Zatloukal má už zkušenosti z loňského mistrovství světa v Bogense, kde skončil čtrnáctý. Ostatní čtyři nominovaní - Matyáš Fiala, Matěj Stránský, Matyas Kopecký a Pavel Jindřich, jsou teprve „prvoročáci“, přesto velice perpsektivní, kteří už letos dokázali na Světových pohárech dojet v první desítce. „Po nedělním závodě v Hoogehriede si Honza Zatloukal ověřil, že může konkurovat těm nejlepším. Ale i ostatní junioři Kopecký, Fiala a Stránský jsou schopni zajet kolem desítky.

Premiéru na světovém šampionátu bude mít kategorie juniorek. Všechny tři naše reprezentantky - Karolína Bedrníková, Aneta Novotná a Kristýna Zemanová můžou startovat i na příštím mistrovství světa. „Pro holky to bude hlavně velká zkušenost. Přesto si myslím, že jsou schopné atakovat první desítku,“ předvídá Dlask.

Velkým otazníkem budou bolavá záda třiadvacítkáře Tomáše Kopeckého, kvůli kterým nedojel poslední závod v Hoogerheide. „Věřím, že se jeho záda srovnají a bude schopný nastoupit,“ doufá Dlask. Tomáš na loňském šampionátu v dánském Bogense překvapil čtvrtým místem. „Tomáš je flegmatik. Jeden den má vypnuto a druhý den na všechno zapomene. Jeho velkou předností je, že se dokáže připravit na velké akce a vyždímá ze sebe maximum. Navíc má rád bláto a těžší tratě,“ prozradil na něj reprezentační kouč.

Šance na dobrý výsledek má i Josef Jelínek, pro kterého je to poslední start v kategorii U23. V letošním ročníku SP dosáhl nejlepšího umístění dvěma šestnáctými místy. „Jak ho znám, určitě se bude chtít ukázat nejlepším umístěním,“ říká Dlask.

 

Program závodů MS 2020

Sobota 1. února

11:00 hodin juniorky

13:00 hodin muži U23

15:00 hodin ženy Elite

Neděle 2. února

11:00 hodin junioři

13:00 hodin ženy U23

14:30 hodin muži Elite

 

Letiště Dübendorf

 

-peh-

 


< Zpět

Jednou větou

12.11.2020 - Protokol UCI Covid potřebný pro nadcházející závody Toi Toi Cupu !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail