Česky English

P. Dlask: „Nepůjde to ze dne na den, je to běh na dlouhou trať“

Reprezentační trenér Petr Dlask zhodnotil vystoupení českých reprezentantů na mistrovství světa ve švýcarském Dübendorfu. Nejlepšího výsledku dosáhla Kateřina Nash, která skončila jedenáctá.

Jak byste zhodnotil světový šampionát z hlediska českých reprezentantů?

Jsme druhým rokem za sebou bez medaile. Chybí nám ale i nějaké přiblížení k top ten. Nejlepší výsledek nám zajistila Katka Nash jedenáctým místem. Podala skvělý výkon a byl z toho pěkný výsledek, ale od ostatních závodníků jsme čekali samozřejmě daleko víc. A to se nepovedlo.

Přeci jenom, Katce je už přes čtyřicet let…

Kačka je zkušená matadorka, která ví, co a jak. Ale hlavní je, že ona závodí. Závodí a jezdí těžké závody, ať už tady v Evropě, nebo v Americe. Tady to bylo po oba dny strašně silové a neskutečně težký, ať v sobotu na suchu, nebo v neděli na blátě. Byl to pochod gladiátorů, ale také ukázka toho, kde my dneska momentálně jsme.

Ostatní reprezentanti to snad nezvládnou?

My můžeme odjet s těmi lidmi Světové poháry, ale na více těch výjezdů nemá reprezentace finance. Pak je to o tom, aby s těmi závodníky objížděli ty těžké závody venku rodiče a týmy. Ale ještě předtím je potřeba udělat kvalitní přípravu v té sezoně. Cyklokros nezačíná v září. Ale už v březnu, v dubnu, kdy je třeba budovat tělo a jeho muskulaturu.

Tím chcete naznačit, že kvalitní příprava cyklokrosaře musí začít už na jaře?

Nejde to dělat tak, že najedu kilometry a pak jdu na závody po čtrnácti dnech tréninku. Je to i kombinaci těch disciplín. Týmy to mají nasmlouvané a musí to akceptovat, ale pokud vím, že tam mám krosaře, tak bych si je hýčkal, pracoval s nimi a soustředil se na tu krosovou disciplínu, protože pak se stane tohle - když střídají ty disciplíny, tak kluci, co měli mít medaili, jsou bez ní. Stejně tak to bylo i loni.

Je chybou, že u nás neexistuje moc ryzích cyklokrosařských týmů?

U nás se jede více disciplín najednou, lidi přeskakují z jedné disciplíny na druhou a nemají systém v tom tréninku hned v tom zárodku, kdy je potřeba udělat tu kvalitu. Pak si v září uvědomí, že jsou vlastně krosaři. To je ale pozdě. Ten dnešní výsledek není průšvih dnešní výkonnosti, ale průšvih z jara a léta.

Je to jen příprava na sezonu?

Mládežníci potřebují kvalitní silniční poháry, kde se ale bude závodit. Ne že se tam bude taktizovat a dávat si tam přednost. Říkám to natvrdo, jak to je. Závodníci u nás jsou. Rostou nám mladé holky, dobří kadeti, ale hodně střídají ty disciplíny. A pak to dopadá takhle.

Je to pro vás zklamání nebo reálný obrázek?

Jsem určitě zklamaný. Teď je potřeba si ty věci nějak vyhodnotit a zamyslet se nad tím, jakou koncepci nastavit, aby si závodníci tyhle věci vyhodnotili a začali trénovat ne na další sezonu, ale spíš si určili nějaký cyklus s ohledem na ty čtyři roky, které zbývají do šampionátu v Táboře.

To ale chvilku potrvá, než se dostaví dílčí úspěchy…

Nepůjde to ale ze dne na den lusknutím prstů, tohle je běh na dlouhou trať. Jsou to věci, které musíme pěstovat v závodnících už od výchovy dětí a přes týmy, kdy jim dají nějakým způsobem režim, výjezdy na závody a systematický trénink. Je to tvrdé, ale tohle je obrázek, jak to dnes je.

-peh-, foto -jsp-

 


< Zpět

Jednou větou

12.11.2020 - Protokol UCI Covid potřebný pro nadcházející závody Toi Toi Cupu !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail