Na Holých Vrších Toi Toi Cup již bez deště

Po úvodním podniku v Mladé Boleslavi pokračoval nově zahájený ročník Toi Toi Cupu druhým podnikem na tradiční trati na Holých Vrších. Na startu je prakticky stejné startovní pole, tedy jezdci ze 13 států a celkem 343 závodníků a závodnic.

Na programu jou opět závody kategorie C2 pro elitní  závodníky a závodnice a pro juniorské kategorie. Ostatní mladí jezdci jedou o boudy do domácího seriálu.

V závodech těch nejmladších vybojovali hned své druhé vítězství po Mladé Boleslavi mladší žákyně Karolína Frydrychová (AUTO ŠKODA Mladá Boleslav), kadetka Eliška Hanáková (CP team), mladší žák Jan Vajsetl (Skiandbike Kunratice Team) a starší žák Kryštof Bažant (TJ Sokol Plavy - Cyklo Benda). Novou tváří na nejvyšším stupni byla pouze starší žákyně Hanka Viková z Dukly Praha.

Nejinak tomu bylo i v dalších mládežnických kategoriích. Mezi kadety zopakoval své prvenství slovenský jezdec Matthias Schwarzbacher (ŠK Železiarne Podbrezová), který vyhrál o 19 vteřin před  Václavem Ježkem (IVAR CS - Author Team), třetí byl opět Ondřej Novotný (Dukla Praha).

Mezi juniorkami roste českému cyklokrosu velká naděje. Šestnáctiletá, prvním rokem v této kategorii jezdící Julia Kopecky (LRTV Swift), vyhrála opět přesvědčivě před Kateřinou Hladíkovou (IVAR CS - Author Team), která na náročném okruhu ztratila 34 vteřin. Ze silné italské sestavy dosáhla tentokrát na stupně vítězek Lisa Cancianiová.

„K cyklokrosu jsem byla motivována oběma bratry, předtím jsem běhala. Zažila jsem dva o tomto víkendu odlišné cyklokrosy. V Mladé Boleslavi na dokonalém bahně, zde na Holých Vrších zase jeden z nejnáročnějších okruhů. A moje taktika? Nekoukat doleva, nekoukat doprava a jet. Nyní bych ráda uspěla i na závodech Světového poháru, skvělé by bylo dostat se někdy na stupně vítězek,“ prozradila Julia Kopecky.

Juniorům opět vévodil Matěj Stránský (IVAR CS - Author Team), ovšem jeho souboj s dalšími soupeři byl dnes těsnější. Lukase Vanderlindena z Belgie porazil o pouhých devět vteřin, včera druhý Matyáš Kopecký (Galant - Pauwels Sauzen), dojel na třetím místě s odstupem čtvrt minuty.

Výsledky:

Mladší žákyně: 1. Frydrychová 18:28, 2. Kolářová (obě AUTO ŠKODA Mladá Boleslav) +54, 23. Rothabauerová (Biketime Bulls Písek) +3:06.

Starší žákyně: 1. Viková (Dukla Praha) 16:57, 2. Špicarová (CUBE Cyklo Špicar Jilemnice) +7, 3. Hrdinová (Cycling Academy Tábor) +11.

Kadetky: 1. Hanáková (CP team) 24:10, 2. Dlasková (AUTO ŠKODA Mladá Boleslav) +56, 3. Nováková (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +1:26.

Juniorky: 1. Kopecky (LRTV Swift) 40:22, 2. Hladíková (IVAR CS - Author Team) +34, 3. Cancianiová (It.) +1:13.

Mladší žáci: 1. Vajsetl (Skiandbike Kunratice Team) 26:56, 2. Hladík (IVAR CS - Author Team) +7, 3. Douděra (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +34.

Starší žáci: 1. Bažant (TJ Sokol Plavy - Cyklo Benda) 22:32, 2. Mitáš (Skiandbike Kunratice Team) +19, 3. Hájek (IVAR CS - Author Team) +29.

Kadeti: 1. Schwarzbacher (SR/ŠK Železiarne Podbrezová) 27:51, 2. Ježek (IVAR CS - Author Team) +19, 3. Novotný (Dukla Praha) +22.

Junioři: 1. Matěj Stránský (IVAR CS - Author Team) 38:53, 2. Lukas Vanderlinden (Belg.) +9, 3. Matyáš Kopecký (Galant - Pauwels Sauzen) +15.

Dvě cenná prvenství v seriálu Tio Toi Cupu vybojovala během dvou dnů Italka Sara Casasolová. Po triumfu na bahnité trati v Mladé Boleslavi nenašla přemožitelku ani dnes na okruhu na Holých Vrších. A to se jelo na zcela jiné trati. Ze zdejších kopců vody odplavala, takže okruh byl prakticky suchý, ale jak známo - z těch českých je rozhodně nejnáročnější svými tvrdými stoupáními.

Proto ani tak nepřekvapilo, že za ní skončily dvě domácí závodnice, které jsou spíše než krosařkai, vyznavačkami horských kol. V minulosti na této trati Karla Štěpánová (Maloja Pushbikers Team) dokázala i vyhrát, dnes její výkon stačil na druhé místo před mladičkou Terezou Tvarůžkovou (Expres Cz - Tufo Team Kolín), obě získaly skalp úřadující evropské šampionky kategorie U23 Marion Norbert Riberolleové z Francie, která se musela spokojit se čtvrtým místem. Ani sobotní nejlepší česká žena Pavla Havlíková (KC Kooperativa Jablonec nad Nisou), které naopak zdejší okruh vůbec nesedí, nejela špatně a dokončila na šesté pozici. Naopak neuspěla včera třetí Rakušanka Nadja Heiglová, která byla tentokrát až sedmá.

Casasolová se hned po výjezdu od startu po asfaltové rovince dostala do na první místo a soupeřkám vůbec nedovolila aby ji ohrozily. Dá se říci, že jak se vytvořilo pořadí hned v prvním kole, tak v něm závodnice dojely, až na malé výjimky, do cíle.

"Nečekala jsem tak kvalitní konkurenci o to jsem více překvapená jak jsem dopadla. Víc jsem si snad ani nemohla přát. Jsem nadšená a musím přiznat, že se mi jelo dobře i technicky, udělalo mi to obrovskou radost. Pro mě je to super. Zítra odjíždím na závody Světového poháru do Nového Města na Moravě, takže jsem se snad skvěle rozjela," říkala v cíli Karla Štěpánová.

Na druhé vítězství v řadě naopak nedosáhl Michael Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor), kterého dnes předčil Lander Loockx z Begie. Spolu s nimi vystoupil na stupně vítězů francouzský krosař Antoine Benoist.

Dalo se by se říci, že se během víkendu jely dva zcela odlišné závody. Po blátivé Mladé Boleslavi dnes museli jezdci zvládat především náročné výjezdy a v nich kraloval Loockx. Překvapivě za to vzal hned po startu a soupeřům dokázal poodjet. Sám projel cílem prvního kola, za ním s malým odstupem skupina osmi pronásledovatelů. Zatímco Belgičan se každým okruhem o několik vteřin soupeřům vzdaloval, ti po sobě spíše koukali kdo pojede místo toho aby spolupracovali a snažili se jej dojet.

Po třech okruzích měl Loocks náskok devět vteřin, pak patnáct, třiadvacet. Zájem jet měl ze skupiny pouze Boroš, kterého se drželi Francouzi Benoist a Steve Chainel a částečně ještě další belgický jezdec Seppe Rombouts, který však odpadal a zase se dotahoval, zatímco další již ztráceli více.

Strojové tempo udržel Loockx i nadále a při nájezdu do závěrečného kola měl k dobru před Borošem, za nímž se udržel již jen Benoist, půl minuty. I proto si mohl dovolit v závěru trochu polevit, ale bezproblémové vítězství si jasně pohlídal. Boroš si zase s přehledem dojel pro druhé místo, takže si svá pořadí vyměnili, ale v sobotu třetí Mickael Crispin z Francie na náročném okruhu dnes nestačil a dojel až osmý.

„Dnes to na vítězství nebylo, neměl jsem tak dobré nohy jako včera. Loocks za to vzal hned od začátku a odjel nám všem. Kluci spolupracovat nechtěli, vše nechávali na mě a sám jsem na to, se na něj dotáhnout, neměl. Celkově ale víkend mohu hodnotit kladně, první a druhé místo je na úvod sezony dobré," řekl Michael Boroš.

Ženy:

1. Casasolová (It.) 43:51, 2. Štěpánová (Maloja Pushbikers Team) +28, 3. Tvarůžková (Expres Cz - Tufo Team Kolín) +48, 4. Norbert Riberolleová (Fr.) +1:34, 5. Vanderbekenová (Belg.) +1:47, 6. Havlíková (KC Kooperativa Jablonec nad Nisou) +2:10.

1. Loockx (Belg.) 1:03:08, 3. Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor) +16, 3. Benoist (Fr.) +29, 4. Chainel (Fr.) +43, 5. Rombouts (Belg.) +48, 6. Lelandais (Fr.) +54, ...11. Říman (AUTO ŠKODA Mladá Boleslav) +1:51, 13. Camrda (ČEZ Cyklo Team Tábor) +2:25.

< Zpět

TV program ČT sport

Jednou větou

11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).