Úvodnímu dnu ME kralovali domácí

Z šesti medailí vybojovali v úvodní den evropského šampionátu v Rosmalenu čtyři domácí reprezentanti Nizozemí. V závodě mužů U23 byl nejlepší Rayn Kamp, mezi elitními ženami obsadily domácí závodnice kompletní stupně vítězek v pořadí Ceylin del Carmen Alvaradová, Annemarie Worstová a Lucinda Brandová. Z našich si nejlépe vedl Šimon Vaníček na 21. místě, Karla Štěpánová dojela dvacátá.

Již před startem závodu ženy bylo prakticky jasné, že o medaile budou bojovat výhradně domácí cyklokrosařky, které poslední dobou světovému terénu vládnou. A to potvrdily. Na čele se seřadily Brandová, Alvaradová, Worstová, Denise Betsemaová, Yara Kastelijnová a v úvodu s nimi držely krok Italka Eva Lechnerová a Sanne Cantová z Belgie. Po prvním kole v šestadvacetičlenném startovním poli byly Karla Štěpánová třiadvacátá a hned za ní jel Nikola Bajgerová.

Po dvou okruzích z celkových pěti již na vedoucích pozicích byly pouze Alvaradová a Worstová, Brandová ztrácela šest vteřin, Kastelijnová osm a Betsemaová čtrnáct. Na Cantovou a Lechnerovou se dotáhla Perrine Clauzelová z Francie, naše závodnice na nejlepší nestačily a jezdily v závěru startovního pole.

Clauzelová jela velice dobře, rychle se dostala před Cantovou i Lechnerovou a po dvou třetinách závodu začala dotírat i na domácí závodnice. V úvodu pátého kola se dostala před Kastelijnovou, trochu do tempa se dostala i Štěpánová a posunula se na konec první dvacítky.

Brandová ovšem boj o nejcennější kov nevzdala a ve čtvrtém okruhu se dotáhla na své krajanka na čelo závodu a dokonce začala diktovat tempo. Toto trio mělo již značný náskok a bylo jasné, že o medailistkách je rozhodnuto. Trio vedoucích si ale nic nedarovalo, pořadí se neustále měnilo a v závěru předposledního kola když zrychlila Alvaradová, přece jen trochu začala ztrácet Brandová, ovšem Worstová se jí držela. Tak to vydrželo až do cílové rovinky, kde Alvaradová udžela Worstovou za svými zády a vybojoval pro domácí barvy zlato.

Hned po startu se na čele sedmatřicetičlenného startovního pole mužů U23 usadilo domácí trio Pim Ronhaar, Rayn Kamp a Tim van Dijke, ale cílovou pásku prvního okruhu projel první Angličan Thomas Mein. Šimon Vaníček byl čtrnáctý s dvacetivteřinovou ztrátou, stejně jako šestnáctý Jakub Říman. To již vepředu jela šestice jezdců, kterou doplnili další domácí krosař Kyle van Dijke a britský jezdec Cameron Mason.

Zatímco Vaníček si postavení držel i ve druhém kole, Říman se propadl o deset příček. Za vedoucí šesticí se seřadilo trio italských jezdců Davide Toneatti, Federico Ceolin  Filippo Fontana, ale v cíli druhého okruhu již ztrácelo dvacet vteřin. V polovině závodu se na čele osamostatnili Ronhaar a Kamp a bohužel propadat se začal i Vaníček, jeho ztráta po čtyřech oklech narostla na 1:22.

V cíli čtvrtého kola byl na čele již osamocený úřadující mistr světa Kamp - se čtvrtminutovým odstupem jeli Mein, Mason a Agterberg, zatímco další startující již ztráceli více. téměř minutu. Kamp dokazoval svoji kvalitu v technických úsecích, ale i náročných pískových pasáží a každým šlápnutím se svým soupeřům postupně vzdaloval.

Dalším domácím jezdcům se vzdálili Mein a Mason, kteří bojovali o stříbro, z našich reprezentantů Vaníček bojoval o udržení první dvacítky, Říman jezdil kolem 25. místa. Do závěrečného okruhu vjížděl Kamp s patnáctivteřinovým náskokem před Masonem, který trochu poodjel svému krajanovi Meinovi, zatímco čtvrtý Agterberg byl již z boje o medaile mimo. Mein se však nevzdal a na krajana Masona se dotáhl a v závěrečných desítkách metrů se dokázal dostat na stříbrnou pozici. Na Agterberga zbylo nepopulární čtvrté místo, ale sílu nizozemské reprezentace stvrdili domácí krosaři umístěním na 5. - 7. místě v pořadí Ronhaar. van Dijke a Hendrikx. Vaníček dotáhl své učinkování na 21. místě, Říman skončil o čtyři místa za ním.

"Těžko může být radostné hodnocení, ale víme na čem jsme. Výsledky nejdou oslnivé, je jiná doba. Není třeba nikoho vyzdvihovat ani hanit, aspoň, že máme lidi, kteří to chtějí dělat. Kdybychom měli lepší závodní program v této koronavirové době, tak bychom mohli pomýšlet na lepší výsledky. Chybí nám závody a navíc není výkonnost," řekl reprezntační kouč Petr Dlask.

Výsledky:

Ženy elite:

1. Alvaradová 40:45, 2. Worstová stejný čas, 3. Brandová +22, 4. Betsemaová (všechny Niz.) +55, 5. Clauzelová (Fr.) 1:13, 6. Lechnerová (It.) +1:18, ..20. Štěpánová +3:23, 26. Bajgerová (obě ČR) +6:15.

Muži U23:

1. Kamp (Niz.) 51:28, 2. Mein +12, 3. Mason (oba Brit.) +13, 4. Agterberg +56, 5. Ronhaar +1:15, 6. van Dijke (všichni Niz.) +1:32, ...21. Vaníček +3:05, 25. Říman (oba ČR) +3:18.

< Zpět

Jednou větou

12.11.2020 - Protokol UCI Covid potřebný pro nadcházející závody Toi Toi Cupu !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.

11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).