Česky English

Zlato a bronz českých juniorů na SP v Táboře

Dlouho očekávaný start Světového poháru je tady. Úvodním závodem před několika minutami odstarovali program pěti kategoirií junioři. Na startu jich bylo třiatřicet, z nichž deset v českých reprezentačních trikorech.

A vedli si znamenitě - Matěj Stránský zvítězil a Matyáš Fiala jej doprovodil na stupně vítězů jako třetí. Mezi naší dvojici se dokázal vklínit italský jezdec Lorenzo Masciarelli.

Jezdci v českých trikolórách se hned po staru objevili hodně vepředu. Do terénu vjel první Dán Gustav Wang na čele se v prvním kole hned vytvořila pětičlenná skupina v níž byli  Fiala, Stránský, Wang, Corran Carrick-Anderson z Británie a Filippo Agostinacchio z Itálie, v první desítce i Matyas Kopecký.

Situace se ale rychle měnila. Ve třetím kole se poprvé na čele objevil domácí favorit Stránský a za něj se posunul Masciarelli a spolu s ním se držel domácí táborský Fiala. Stránský na okruhu dokazoval, proč byl do zrušení světového juniorského žebříčku na vedoucí pozici.

Na nic nečekal a ostrým tempem soupeřům sice pomalu, ale neustále ujížděl. Za ním se usadila dvojice Fiala a Masciarelli a ta zase měla k dobru dalších deset vteřin před dalšími jezdci, Kopecký se posunul na šestou pozici. Do posledního šestého kola vjížděl Stránský s náskokem 11 vteřin před italským jezdcem a o další tři vteřiny zpět Fiala a tak to vydrželo až do cíle.

"Po dvou kolech jsem viděl, že Dán je prošitý, a tak jsem za to vzal. Do závodu jsem nešel s žádným plánem. Dvě kola jsem soupeře sledoval a pak zaútočil a nemusel jsem jet ani na krev. Byl to ale těžký závod, více než jsem předpokládal. Byl to první velký mezinárodní závod a jistě mi to vítězství zvedne sebevědomí," řekl v cíli Stránský.

I jeho reprezentační spolujezdec Fiala byl s bronzem spokojen. Od třetího kola jsem se snažil jezdit za Italem v háku, vepředu byl přece spolujezdec a pochopitelně jsem jej nechtěl sjíždět. V závěru byl Ital ve výjezdech přece jen silnější a na mě zbylo třetí místo."

Odlišný byl závod juniorek. Hned od začátku se na čele usadila Britka Zoe Backstedová, za ní byla Marie Schreiberová z Lucemnburska a třetí Lucia Bramatiová (It.). Z našich závodnic odstartovala nejlépe Julia Kopecky, která byla čtvrtá o dvě místa za ní byla  Karolína Bedrníková.

Kopecky ale dlouho své postavení neudržela, když rychlé tempo nedokázala akceptovat. Vedoucí trojice jela samostatně, Lucemburčanka se sice snažila na vedoucí Britku dotáhnout, ale ta si svoji pozici bezpečně kontrolovala a dojela si pro jasné vítězství. Schreibertová bez problému skončila druhá, stejně jako jasně si bronz udržela Bramatiová. Za trojicí nejlepších projelo cílem duo francouzských krosařek a šestá skončila nejlepší z našich Bedrníková, osmá skončila Kopecky.

"Já jsem spokojená nadmíru, vůbec jsem to nečekala. Po mistrovství Evropy teprve dva týdny trénuji, za další dva týdny to bude určitě zase lepší. Od startu jsem se snažila být vepředu, protože mi bylo jasné, že mi to nemůže odjet," řekla nejlepší z domácích závodnic Karolína Bedrníková.

Podle předpokladů se vyvíjel závod mužů. Stal se soubojem Belgičanů s Nizozemci a navrch měli belgičtí závodníci. Vyhrál Michael Vanthourenkout před evropským šampionem Eli Iserbytem a Wouten van Aertem. Michal Boroš dokončil na 26. místě.

Na čele se rychle usadili Belgičané a dva Nizozemci. První vyklidil pozice z favoritů belgický mistr Laurens Sweeck, který nezvládl přeskočit překážky a ocitl se na hlavně. Přestože otřesen pokračoval v závodu, tak bez naděje útočit na nejvyšší příčky.

Tempo udávali M. Vanthourenhout, van Aert, Toon Aerts a Iserbyt a velmi dobře se držel i Corne van Kessel z Nizozemí a jeho krajan Lars van den Haar. Po nepřesvědčivém startu, kdy do terénu vjížděl až kolen pětadvacáté pozici se pomalu začal posouvat výše Boroš, ovšem po třech kolech již na  dvacáté pozici ztrácel 44 vteřin. A stop mu na další posun kupředu vystavil defekt ve čtvrtém kole po němž se hluboko propadl až do čtvrté desítky a na vítěze ztratil na takřka čtyři minuty.

"Měl jsem bohužel defekt hned za depem, což mě stálo tu skupinku o patnácté místo, na které jsem si dneska věřil. Stalo se, bojoval jsem dál, co to šlo, ale bylo to hodně těžké fyzicky i psychicky. Byl to domácí závod, chtěl jsem se předvést v co nejlepším světle, ale defekt mi to bohužel zhatil," mrzelo Boroše.

Na čele vykrystalizovala osmička nejlepších, šest Belgičanů a dva Nizozemci. Krátce před polovinou závodu zaútočil M. Vanthourenhout a do pátého kola vjížděl s náskokem osmi vteřin před sedmičkou pronásledovatelů. Dojet se jej rozhodl Iserbyt a jeho stíhací jízda byla blesková, za půl okruhu již mu jel za zadní galuskou. V boji o třetí místo zůstali van Aert a Toon Aerts. Do závěrečného kola vjel sice první Iserbyt, ale M. Vanthourenhout jej ujet nenechal a opět se posunul do čela a na něm vydržel až do cílové pásky. O třetím místě van Aerta rozhodl problém v technické pasáži Toona Aerta.

Závod žen byl podle očekávání pod jasnou taktovkou nizozemských krosařek, které obsadily kompletní stupně vítězek v pořadí Lucinda Brandová, Ceylin del Carmen Alvaradová a Denise Betsemaová. Nejlepší z našich jezdkyň byla Karla Štěpánová, ale skončila až na 29. místě.

Hned po startu se na čele usadily favorizované Nizozemky Betsemaová, Alvaradová, Annemarie Wostová, Brandová, Puck Pietersová a Yara Kastelijnová, spolu s nimi jela i Maďarka  Kata Blanka Vasová, která na evropském šampionátu vybojovala v kategorii U23 senzační stříbro.

Češky hned po staru jely až ve třetí desítce startovního pole a bylo jasné, že do pořadí na předních místech nepromluví. To však již nebyla na trati další Nizozemka Shirin van Anrooijnová. Na konci startovní rovinky skončilo na zemi v první zatáčce asi šest závodnic a Nizozemka po něm se zlomenou rukou skončila v sanitce, značnou ztrátu, než nasedla zpět na kolo, nabrala naše Tereza Tvarůžková.

Od čtvrtého kola se osamostatnila na čele Brandová, s malým osstupem ji následovala úřadující mistryně světa Alvaradová a pak trojice Wosrtová, Betsemaová a Vasová. Do předposledního kola vjížděla Brandová s náskokem 12 vteřin před Alvaradovou, pronásledovatelky již měly odstup 35 vteřin. O zlatu a stříbru tak bylo rozhodnuto poměrně rychle, ale o bronz bojovalo trio až do posledního kola. První odpadla Worstová a Vasová najela do cílové rovinka před Betsemaovou, ale zatímco ji čekala na jedné straně, Nizozemka se před ní dostal po druhé a odsunula ji ze stupňů vítězek.

"Bylo to dlouhé, moc dlouhé a moc těžké. Tři čtvrtiny závodu jsem se cítila celkem dobře, ale potom to bylo strašné, na těch rovinkách jsem byla děsně pomalá," prozradila své pocity po projetí cílem Karla Štěpánová.

Závodu mužů U23 dominovali Britové. Zvítězil Thomas Mein před Benem Turnerem a třetí skončil Ivan Feijoo Albert ze Španělska. Z našich krosařů byl nejlepší na pátém místě Jakub Říman.

Hned po staru šli Britové na čelo a držet se jich snažili Loris Rouiller ze Švýcarska, který v Táboře zvítězil na mistrovství Evropy v roce 2017 mezi juniory a k naší radosti i dvacetiletý Jakub Říman. Ve druhém kole potkal pád Turnera, ale rychle se stačil vrátit do sedla a ve vedoucí skupině se udržel, ale ani on nezachytli zrychlení Meina, který rychle získal malý náskok a po dvou kolech měl k dobru již 22 vteřin.

Smůla potkala krátce po startu domácí naději Šimona Vaníčka, který se po pádu několika jezdců před ním také ocitl na zemi. Nevzdal se, a přestože byl poslední s velkou ztrátou, tak se rychle prokousával startovním polem kupředu.

Po dvou třetinách šestikolového závodu měl již Mein půlminutový náskok, ze skupiny pronásledovatelů nejlépe zvládl technickou pasáž Rouiller a před Římanem, Feijoo Albertem a Turnerem si vybojoval malý náskok. Ambice na zisk medaile vzaly Římanovi překážky. Zatímco soupeři je zvládli v sedle, český jezdec je překonával s kolem na zádech a rázem ztratil s nimi kontakt. Ztrátu sice dokázal smazat, ale když stejný obrázek přineslo závěrečné kolo, tak byl konec.

"Byl to těžký závod a doplatil jsem na to, že překážky jsem neskákal. Každé kolo jsem si musel ztrátu dotahovat a v posledním okruhu jsem na to neměl síly a to rozhodlo. S pátým místem jsem sice spokojen, ale mrzí mě, že to nevyšlo na bednu," řekl po závodu Jakub Říman.

Výsledky:

Junioři:

1. Stránský (ČR) 41:22, 2. Masciarelli (It.) +, 3. Fiala (ČR) +13, 4. Siffredi (It.) +27, 5. Wang (Dán.) +32, 6. M. Kopecký +35, ...10. Jindřich +1:04, 16. Dostál +1:28, 18. Seeman +1:42, 20. Doležal +1:45, 24. Kubík +2:35, 28. Fruhauf +4:00, Jech (všichni ČR) nedokončil.

Juniorky:

1. Backstedtová (Brit.) 38:18, 2. Schreiberová (Luc.) +11, 3. Bramatiová (It.) +1:05, 4. Onestiová +1:22, 5. Burquierová (obě Fr.) +1:28, 6. Bedrníková +1:47, ...8. Kopecky +2:18, 12. Růžičková +3:15, 15. Jeřábková +4:03, 17. Drbohlavová (všečhny ČR) +4:21.

Muži U23:

1. Mein 49:19. 2. Turner (oba Brit.) +31, 3. Feijoo Alberte (Šp.) +31, 4. Rouiller (Švýc.) +32, 5. Říman (ČR) +46, 6. Richard Andrade (Fr.) +1:07, ...18. Vaníček +3:14, 19. Hula +3:15, 20. Kučera (všichni ČR) +3:49.

Ženy:

1. Brandová 53:43, 2. Alvaradová +24, 3. Betsemaová (všechny Niz.) +32, 4. Vasová (Maď.) +32, 5. Worstová +50, 6. Pietersová (obě Niz.) +1:22, ...29. Štěpánová +4:51, 30. Tvarůžková +5:04, 34. Vaníčková +6:06, 39. Švihálková +7:12, 41. Ungermanová +7:30, 45. Mudříková (všechny ČR) +7:21.

Muži:

1. M. Vanthourenhout 1:02:43, 2. Iserbyt +5, 3. van Aert +12, 4. Toon Aerts (všichni Belg.) +18, 5. van der Haar +21, 6. van Kessel (oba Niz.) +51, ...26. Boroš +3:51, 34. Mayer (oba ČR) +5:59.


< Zpět

Jednou větou

12.11.2020 - Protokol UCI Covid potřebný pro nadcházející závody Toi Toi Cupu !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail