V Namuru vládli SP M. van der Poel a Brandová

Dvojnásobné vítězství ve druhém závodu seriálu Světového poháru slavili v belgickém Namuru reprezentanti Nizozemí. Na nejvyšší stupeň vystoupili Mathieu van der Poel a Lucinda Brandová, z našich byli nejlepší Michael Boroš na 26. místě a jedenatřicátá Karla Štěpánová.

Na startu mužů bylo 71 jezdců s kvartetem Čechů Michaelem Borošem, Šimonem Vaníčkem, Danielem Mayerem a Jakub Říman. O naději napodobit druhé místo z Tábora přišel hned v úvodním kole Belgičan Eli Iserbyt, po technických problémech běžel daleko do depa a závod prakticky začínal jako poslední. V prvním okruhu šel do vedení jedenadvacetiletý Brit Thomas Pidcock, který v Táboře dojel až sedmnáctý.

Od druhého kola se za ním usadil M. van der Poel a Belgičan Wout van Aert, tedy hvězdné trio současných velikánů světového terénu, ale i hvězd silničních závodů a v cíli třetího kola se na tyto jezdce dotáhl první čistokrevný cyklokrosař Michael Vanthourenhot z Belgie, Borošovi patřilo 23. místo, ostatní Češi byli kolem padesáté pozice.

Ve čtvrtém okruhu z devíti se na čele osamostatnil Pidcock a v cíli tohoto kola měl jedenáctivteřinový náskok před triem pronásledovatelů a toužil navázat na týden starý triumf ze seriálu Superprestige v Gavere, kde za sebou nechal i van Aerta a M. van der Poela. Opět jel strojovým tempem, ale výraznější náskok nezískal. V polovině závodu jej začal stíhat M. van der Poel, belgická dvojice trochu ztrácela.

Po dvou třetinách závodu byly rozstupy minimální - van der Poel ztrácel pět vteřin, van Aert M. Vanthourenhout osm, ale další jezdci již minutu a více. Van Aert v dalším kole dojel van der Poela a společným úsilím se přiblížili Pidcockovi a před cílem předposledního kola byla trojice pohromadě.

Nejlépe si rozložil síly van der Poel a trošku soupeřům poodjel. První začal ztrácet Pidcock, ale vzdát se nechtěl van Aert. Ovšem nizozemský jezdec po absenci v Táboře si šanci vzít nenechal a v Namuru vyhrál již popáté, čtvrté místo stačilo M. Vanthourenhoutovi k udržení průběžného vedení v seriálu. Boroš v závěru klesl na 26. místo, tedy na první nebodované do seriálu SP.

"Byl to hodně dlouhý závod a ke konci jsem dělal chyby a trochu mi to ujelo. Ovšem začínám být spokojen s výkonem, po zdravotních problémech jsem schopen závodit a věřím, že to již bude jen lepší a lepší. Nic závratného jsem v závěru neudělal, ale docházely síly a to mě stálo pětadvacítku," řekl Michael Boroš.

Závodu žen opět kralovaly Nizozemky, ale ne tak jasně jako v předchozích závodech.  Stejně jako v Táboře vyhrála Lucinda Brandová, ale pro stříbro si dojela senzačně Američanka Cara Honsingerová, třetí skončila, stejně jako v Táboře, Denise Betsemaová z Nizozemí.

Na čele se hned po startu ukázala Kata Blanka Vasová z Maďarska, ale za ní se seřadily Betsemaová, , Ceylin del Carmen Alvaradová, Yara Kastelijnová, Brandová a další Nizozemky a také Belgičanka Sanne Cantová.  Štěpánová byla po startu kolem 45. místa, v závěru páté desítky jely Elizabeth Ungermanová, Tereza Vaníčková a Tereza Švihálková

Na velice náročném okruhu se ale rychle startovní pole začalo dělit. Na čele se osamostatnila Betsemaová, zatímco Vasová v cíli úvodního okruhu již na sedmém místě ztrácela téměř půl minuty, za kvartet Nizozemek se posunula Anna Kayová z Británie. Štěpánová na 37. místě byla za vedoucí krosařkou již minutu a půl. Ve druhém kole se na Betsemaovou dotáhla Brandová a kupředu se hodně posunuly Američanka Clara Honsingerová a Britka Evie Richardsová, naopak každá chyba se projevila poklesem v pořadí, což byly příklady Kasteljinové či Cantové.

Od třetího kola převzala vedoucí taktovku Brandová a v cíli tohoto okruhu již měla k dobru před Betsemaovou 33 vteřin, Honsingerová se dostala před Alvaradovou, obě byly zpět o 46 vteřin. Po krizi se rozjela opět Vasová a posouvala se pořadím výše, na pátém místě již ale měla na stupně vítězek značnou ztrátu, zrychlit dokázala i Štěpánová a v cíli třetího kola byla jedenatřicátá.

Brandová si počínala suverénně a svůj náskok neustále navyšovala. Za ní došlo však ke změně, Honsingerová dokázala předjet Betsemaovou a dojela si pro svůj největší mezinárodní úspěch.  Bezchybně jedoucí Brandová si dokonce mohla dovolit v závěrečném kole již jet pouze na jistotu a ze svého tempa ubrat. I tak vyhrála přesvědčivě s půlminutovým náskokem, třetí byla zpět o dalších devět vteřin Betsemaová. Za čtvrtou Alvaradovou si dojela pro další skvělý výsledek pátá Vasová. Kromě Štěpánové další Češky byly ze závodu pro velkou ztrátu odvolány.

„Na této těžké trati to byla moje premiéra a byl to super závod. Docela se mi povedl start, ale pak se to nějak zasukovalo a musely jsme kus běžet. Byla to velká bitva a mrzí mě, že v posledním kole jsem měla smůla s technikou, škoda, že to neklaplo na třicítku,“ řekl Karla Štěpánová.

Výsledky:

Ženy:

1.Brandová (Niz.) 52:47, 2. Honsingerová (USA) +29, 3. Betsemaová +38, 4. Alvaradová (Niz.) +1:21, 5. Vaová (Maď.) +1:38, 6. Richardsová (Brit.) +1:45, ...31. Štěpánová +6:15, 50. Vaníčková, 53. Ungermanová obě -2 kola, 56. Švihálková (všechny ČR) -3 kola.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 5 závodů): 1. Brandová 80, 2. Alvaradová 52, 3. Betsemaová 50, 4. Vasová 43, 5. Kayová (Brit.) 36, 6. Pieterseová (Niz.) 35.

Muži:

1.M. van der Poel (Niz.) 1:03:59, 2. van Aert (Belg.) +3, 3. Pidcock (Brit.) +11, 4. M. Vanthourenhout +1:07, 5. Hermans (oba Belg.) +2:09, 6. van der Haar (Niz.) +2:17, ...26. Boroš +5:49, 45. Říman -4 kola, 51. Vaníček (všichni ČR) oba -5 kol.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 5 závodů)

1. M. Vanthourenhout 62, 2. van Aert 55, 3. Toon Aerts (Belg.) 41, 4. van der Haar 41, 5. M. van der Poel 40, 6. Hermans 40.

 

 

 


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

Záznamy závodů na webu ČT sport:

MS Hoogerheide 2023
štafety
junioři x juniorky
ženy elite x muži U23
ženy U23 x muži elite

TOI TOI Cup 2022
Holé Vrchy, Hlinsko, Jičín, Veselí nad Lužnicí, Slaný, Kolín, Rýmařov, Mladá Boleslav

Světový pohár 2022/2023
Waterloo - ženy x muži elite
Fayetteville - ženy x muži elite
Tábor - ženymuži elite
Maasmechelen - ženymuži elite
Beekse Bergen - ženymuži elite
Overijse - ženy x muži elite
Hulst - ženy x muži elite
Antwerpen - ženy x muži elite
Dublin - ženy x muži elite
Val di Sole - ženy x muži elite
Gavere - ženy x muži elite
Zonhoven - ženy x muži elite
Benidorm - ženy x muži elite
Besancon - ženy x muži elite

Šoty z pořadu BBV
Tiskovka k TTC 22.9.2022
TOI TOI Cup Holé Vrchy

TOI TOI Cup Hlinsko

Jednou větou

18.10.2022 - Výsledky z druhého dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 12.10.2022 a průběžné výsledky.

08.10.2022 - Výsledky z prvního dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 5.10.2022

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail