Jabkenice – dvaatřicátý pořadatel MČR

Jabkenice se v sobotu 9. ledna se stanou třiadvacátým pořadatelem mistrovského cyklokrosového závodu. Obec leží asi 20 km jihovýchodně od Mladé Boleslavi. Z větší části na území přírodního parku Jabkenicko a její jméno proslavil svým devítiletým pobytem hudební skladatel Bedřich Smetana, ale v poslední dekádě mezi sportovci, speciálně cyklisty, i Radek Beneš, duchovní otec cyklokrosových závodů.

Smetana se přistěhoval do Jabkenic v roce 1875, kde bydlel u své dcery Žofie, provdané za nadlesního Josefa Schwarze. Zde pak žil téměř nepřežitě až do své smrti v roce 1884. Myslivna, ve které žil, je dnes přeměněna na muzeum, které je hojně navštěvováno. Turisty oblíbena je také Jabkenická obora na území přírodního parku Jabkenicko. V oboře je chována vysoká zvěř a to hlavně dančí.

Obec žije bohatým životem. Hybateli všech akcí jsou kromě obecního úřadu také dobrovolné organizace – TJ Sokol, Hasiči a Základní kynologická organizace. Z nejznámějších akcí je třeba vyjmenovat každoroční hudební festival Smetanovy Jabkenice, tradiční akce jako Masopustní průvod obcí, oslavy Dětského dne, turnaje v pétanque, turnaje v karetních hrách jako je prší, turnaj ve hře člověče, nezlob se! a velmi úspěšný kynologický závod „O pohár partyzánského odboje.“

Na jaře probíhá cyklistický závod Kol-Ja, v létě triatlon - Béďova X-Terra a na podzim si milovníci kol přijdou na své při Jabkenickém cyklokrosu. Každý druhý víkend je v sezóně možnost navštívit fotbalové utkání. Již více než 35 let se jabkeničtí i jejich přátelé scházejí na 2. svátek vánoční na Štěpánský pochod, který pravidelně navštěvuje přibližně polovina obce.

A jak se cyklokros do Jabkenic dostal? „Vše začalo pořádáním cyklistické časovky KOL – JA (trasa vedla z obce Kolomuty pře Holé Vrchy do Jabkenic). Jelikož mám rád změny, tak mě napadlo v roce 2009 uspořádat Jabkenický cyklokros. Otec pochází z Holých Vrchů, kde má cyklokros letitou tradici a já tam jezdil jako malý fandit, možná je to i příbuzenským vztahem s nestorem tamního cyklokrosu Láďou Kubínem. Žiju v Jabkenicích a znám tu každou lesní pěšinku, a tak jsem si řekl, proč je neukázat i ostatním. Mou snahou bylo, aby se okruh líbil jak divákům, tak závodníkům, aby se k nám vždy rádi vraceli. Závodníci se nesmí nudit, to znamená vymyslet vychytávky v podobě překážek, různě zakroucených zatáček, změn povrchů trati. Zkrátka trať musí být členitá a hravá. Na krosu se mi líbí, že celý závod je vidět a fandí se každému,“ přibližuje ředitel mistrovství Radek Beneš.

„Ke sportování, sportovcům a pořadatelů různých akcím mám respekt, protože již vím, co to obnáší. Ne vždy tomu tak bylo, ale osobní zkušenosti mi ukázaly, že sám toho moc nezvládnu. Za pochodu se učím, aby to příště bylo zase lepší než doposud. Za vše, co se tady v letech minulých odehrálo a v letech budoucích odehrávat bude, vděčím hlavně organizacím TJ Sokol Jabkenice, SDH Jabkenice a kamarádům, kteří mi při každé sportovní akci pomáhají,“ vyznává se Radek  Beneš.


< Zpět

Jednou větou

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail