Sezona úspěšná i přes covidové problémy

Šampionátem v Jabkenicích, a nutno zdůraznit šampionátem úspěšným, skončila v sobotu domácí cyklokrosová sezona. Na mezinárodním poli by se měla uskutečnit ještě řada podniků, především světový šampionát v belgickém Ostende 30. a 31. ledna. To byl důvod položit několik otázek předsedovi cyklokrosové komise Českého svazu cyklistiky Petru Baloghovi.

Máme za sebou další ročník Toi Toi Cupu. Letos to byl seriál provázený velkými problémy s ohledem na coronavirovou pandemii. Jak jej hodnotíte?

Bez omezení se odjely pouze, ale za velké účasti domácích i zahraničních jezdců, jen dva závody v Mladé Boleslavi a na Holých Vrších, potom přišla epidemie a s ní řada opatření, kdy se prakticky zakázalo sportovat. Nám se podařilo nakonec ve spolupráci s Národní sportovní agenturou a hlavní hygieničkou ČR paní Rážovou domluvit za přísných hygienických opatření pořádání všech dalších závodů. Museli jsme měnit termíny, např, pro Hlinsko jich bylo pět. Bohužel Hlinsko a Čáslav pro technické problémy závody neuspořádaly.

Byly ještě nějaké další restrikce a problémy?

Závody se konaly za přísných epidemiologických patření, testy museli mít závodníci i rozhodčí, což pochopitelně přineslo větší finanční náročnost. Na malé Toi Toi Cupy jsme povolení nedostali, což mě dost mrzí.

Z čeho jste měl největší radost a naopak co vás nejvíce trápilo?

Největší radost mám z toho, že se pohár podařilo udělat a podařilo se uspořádat i mistrovství ČR pro mládežnické kategorie. Naopak nejvíce mě mrzí, že se ruší závody juniorů a kategorií U23 ve Světovém poháru, tyto kategorie nejely ani ME a ohrožené je i MS. Mrzí mě to dvojnásob, protože máme nejtalentovanější juniory a juniorky za posledních deset let.

Co byste chtěl vzkázat pořadatelům závodů Toi Toi Cupu?

S odstupem času si uvědomuji, že od všech to bylo hrdinství. Ukázali, že cyklokros mají rádi a za to bych jim chtěl moc poděkovat. Speciální poděkování míří do Jabkenic Radkovi Benešovi (Benymu), kterému se podařilo v malé obci uspořádat velmi kvalitní mistrovství republiky.

Sezona u nás skončila, ale v zahraničí pokračuje …

Jak se ruší jednotlivé závody pro mladší kategorie, kde jsme měli největší šance, tak začínám být nervózní, aby dopadlo alespoň mistrovství světa. V podstatě jediným závodem, kde měli možnost mládežníci změřit svoji výkonnost byl SP v Táboře, který se české reprezentaci velmi povedl.

Koho vidíte jako největší talenty do příštích let?

Vidím jich dost a to mi dělá velikou radost. Mezi juniory jsou to Matěj Stránský, Pavel Jindřich, Matyáš Fiala,Matyáš Kopecký či Adam Seeman, mezi juniorkami Julia Kopecky , Anna Růžičková nebo Kateřina Hladíková. Velký pokrok udělal Jakub Říman, který v závodu SP v Táboře dojel pátý mezi jezdci U23.

Jak hodnotíte projekt Tábor 2024?

Myslím si, že přidělením MS se nám podařilo nabudit cyklokrosové hnutí. Je to vidět v juniorech, juniorkách a máme nadějné kadety a kadetky. Jsem přesvědčen, že v roce 2024 to přinese úspěchy.

Co to znamená úspěchy…

Jsem trochu pověrčivý. Mistrovství se u nás pojede 3. a 4. února, tedy ve stejném termínu, v němž se jelo v Táboře mistrovství světa v roce 2001. Řekl jsem reprezentačnímu trenérovi Petru Dlaskovi, aby se tehdejšímu úspěchu vyrovnal. ( v roce 2021 získali v Táboře čeští jezdci šest medailí).

Nejste až příliš velký optimista?

Máme vynikající mládež  navíc se jede podstatně více závodů. Asi se nebudeme moci měřit s Mathieu van der Poelem či Woutem Aertem, ale v ostatních kategoriích máme šance.

Domácí scénou rezonuje případ Emila Hekeleho ... Jaké je k tomu vaše vyjádření?

Především musím zdůraznit, že mě hlavně velmi mrzí k čemu došlo. Nyní čekám na závěrečnou zprávu předsedy DK Davida Průši, která bude pro nás směrodatná k dalšímu postupu.

A co plánujete na příští ročník a jaké změny lze očekávat?

Do dnešního dne se přihlásilo 16 pořadatelů, kteří by chtěli dělat malý či velký Toi Toi Cup. Po 20. lednu se uvidí, zda přihlásíme Tábor do SP a velmi pokročil nový projekt, se kterým veřejnost seznámíme na jaře.

Příští rok by mělo být až 16 závodů SP. Jak na to pohlížíte?

Z toho nemám žádnou radost, protože v podstatě nebudou volné termíny pro národní závody. Můj názor je, že by mělo být tak 6 až 8 závodů SP a pokud možno pokaždé v jiné zemi a ne jen v Belgii a Nizozemí. Ale s posledním soudem je třeba vyčkat až do doby kdy bude známo kolik pořadatelů se do pořádání SP přihlásí. Na základě toho teprve budeme moci začít připravovat termínovou listinu pro příští rok.

Nejprestižnější seriál ponese i příští rok název Toi Toi Cup?

Chtěl bych moc poděkovat za skvělou spolupráci s firmou Toi Toi (Karlem Svobodou). Je třeba si uvědomit, že příští sezona bude již 15. ročníkem, který ponese název titulárního partnera firmy Toi Toi. To je v této těžké ekonomické době o to cennější a chtěl bych mu tímto poděkovat za podporu českému cyklokrosu.


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

Záznamy závodů na webu ČT sport:

MS Hoogerheide 2023
štafety
junioři x juniorky
ženy elite x muži U23
ženy U23 x muži elite

TOI TOI Cup 2022
Holé Vrchy, Hlinsko, Jičín, Veselí nad Lužnicí, Slaný, Kolín, Rýmařov, Mladá Boleslav

Světový pohár 2022/2023
Waterloo - ženy x muži elite
Fayetteville - ženy x muži elite
Tábor - ženymuži elite
Maasmechelen - ženymuži elite
Beekse Bergen - ženymuži elite
Overijse - ženy x muži elite
Hulst - ženy x muži elite
Antwerpen - ženy x muži elite
Dublin - ženy x muži elite
Val di Sole - ženy x muži elite
Gavere - ženy x muži elite
Zonhoven - ženy x muži elite
Benidorm - ženy x muži elite
Besancon - ženy x muži elite

Šoty z pořadu BBV
Tiskovka k TTC 22.9.2022
TOI TOI Cup Holé Vrchy

TOI TOI Cup Hlinsko

Jednou větou

18.10.2022 - Výsledky z druhého dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 12.10.2022 a průběžné výsledky.

08.10.2022 - Výsledky z prvního dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 5.10.2022

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail