Štybar: „Závod si chci užít.“

Lepší zprávu si čeští příznivci cyklokrosu snad ani nemohli přít. Po sedmi letech bude na startovní čáře v belgickém Ostende naše krosová legenda Zdeněk Štybar. Naposledy startoval Štybar na MS v roce 2014 v Hoogerheide, kde získal své třetí elitní zlato. Kromě toho má ve své sbírce i dvě stříbra, dva tituly mistra světa kategorie U23 a dva bronzy z kategorie juniorů, sedmkrát vyhrál domácí šampionát, ale poslední roky se věnuje silnici a jen ojediněle startoval v cyklokrosu.

Tato zpráva byla impulsem položit Štybarovi několik otázek na něž ochotně odpověděl.

Poprvé jsi jel MS před 19 lety, vzpomeneš si ještě na ten závod?

Vzpomínám na to hodně často. Vím, že předtím jsem měl vždy kolo značky kovařík a já obdivoval kola od moratti, ale ty ceny byly neuvěřitelné. Taťka mi řekl, že až budu dobrý, tak že mi ho koupí a tehdy v Zolderu jsem na něm jel poprvé, protože taťka splnil co slíbil. Navíc jsem si mohl půjčit od Jirky Pospíšila kola zipp, ale měl jsem strašný strach, abych je nezničil a říkal jsem, že na nich nepojedu. Nakonec jsem na nich jel, ale pro jistotu jsem je nafoukal o trochu více, abych ráfek neprorazil.

Poslední cyklokros jsi absolvoval kdy?

To bylo v rámci přípravy před rokem 4. ledna.

Kolik jsi toho v současné sezoně na krosovém kole najel?

Někdy v listopadu, když bylo trochu volna, tak jsem v terénu párkrát jel. Ale od 6. prosince do pátku jsme byli na soustředění ve Španělsku a tam to bylo jen na silničce. Na krosovém kole jsem seděl opět v pondělí a ve čtvrtek se vypravím na trať v Ostende, ale vrátím se ještě domů. Do dějiště MS přijedu další den a v pátek a sobotu si projedu trať, potřebuji si hlavně očichat techniku.

Na jakém kole pojedeš?

Na tom svém modrém speciallizedu na němž jsem jezdil loni. Nyní to bylo strašně rychlé, nesháněli jsme nic. Zrušilo se nám týmové soustředění v Portugalsku, a tak se to rozhodlo rychle. Tento týden bych stejně tolik intenzivně netrénoval a nějak to dobře zapadlo abych byl tento víkend v dobré formě.

Jak sleduješ krosovou sezonu?

Sleduji, když mohu tak se na závody koukám. Neviděl jsem všechny, nepouštím si je zpětně, ale viděl jsem jich dost.

Trénuješ s Mathieu van der Poelem…

Když jsem v Belgii, tak spolu jezdíme prakticky každý den, tak to bylo při prvním lockdownu, ale jen na silnici a několikrát na biku. V krosu jsme spolu ještě nebyli.

O fyzické kondici v tvém případě asi není potřeba pochybovat, ale krosová praxe?

Určitě to bude něco jiného, ale spoléhám na to, že trať si najedu ve čtvrtek a v sobotu na  oficiálním tréninku a v neděli ještě před závodem. Nikdy jsem nebyl specialista na písku, ale ten okruh není až tak technický. Mohlo by mi to sednout, ale start bude alfou a omegou. Já budu někde v poslední řadě a teprve poté se uvidí.

Na start MS asi nepůjdeš s medailovými ambicemi. Ale co si od závodu slibuješ?

O ambicích moc nepřemýšlím, jedu na šampionát s tím, že si chci zazávodit a vše ze sebe vyždímat. Je utopie si myslet, že tam skočím bez rytmu a budu bojovat o medaile. Mathie a Wout (van der Poel a Aert) jsou někde jinde, za nimi je prakticky vždy stejná skupina jezdců na přibližně stejné úrovni. Kdybych chytil start, tak v té skupině bych mohl být, ale těžko říci dopředu.

S čím budeš spokojen?

S tím, že si závod užiji a výsledek přitom nebude hrát roli. Jedu si nasát atmosféru mistrovství, to mi chybí a moc se na to těším.

Jednou větou

12.11.2020 - Protokol UCI Covid potřebný pro nadcházející závody Toi Toi Cupu !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.

11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).