Česky English

Naruší někdo belgicko-nizozemskou nadvládu?

Následující víkend si nejlepší cyklokrosaři světa rozdělí medaile na 72. světovém šampionátu, který se jede v belgickém Ostende. Bohužel, chybět budou juniorské kategorie, tedy závody, v nichž jsme měli mít medailové ambice. Koronavirová pandemie však byla proti, a tak se pojedou pouze elitní kategorie a kategorie U23.

Na startu by mělo být 166 závodníků a závodnic z osmnácti států. Nejpočetnější startovní pole bude mezi jezdci U23, kde je přihlášeno 45 závodníků z jedenácti zemí, jen o jednoho startujícího by mělo být v elitní kategorii mužů z patnácti zemí. Žen je přihlášeno 40 ze 14 zemí a žen U23 sedmatřicet rovněž ze 14 zemí. Pochopitelně největší počet jezdců je z dvojice zemí, které současnému cyklokrosu dominují. Domácích Belgičanů pojede 28, jen o dvě jména méně je ve startovních listinách Nizozemců. Naopak jediného zástupce bude mít Maďarsko v podobě Katy Blanky Vasové, australské barvy v elitní kategorii mužů bude hájit Heinrich Haussler, podle jména je však vidět odkud pochází.

V elitních kategoriích jsou medailové karty rozdány celkem jasně. Kategorie mužů má dva jednoznačné velikány a bylo by obrovským překvapením, naprostou senzací, kdyby nevyhrál někdo z dvojice Mathieu van der Poel (Niz.) a Wout van Aert (Belg.). První vlastní duhové dresy z let 2015, 2019 a 2020, druhý z let 2016, 2017, 2018. Od MS v Táboře v roce 2015 nikdo jiný na zlato nedosáhl.

Jedním z mála, kteří mají šanci zasáhnout do boje o stupně vítězů je Brit Thomas Pidcock. Na mistrovství světa v minulém roce skončil stříbrný a v současné sezoně dokázal M. van der Poela porazit na Superprestige v Gavere. Do další kategorie potencionálních medailistů patří Belgičané Eli Iserbyt, Toon Aerts, Michael Vanthourenhout, Laurens Sweeck či Quinten Hermans, nevyzpytalení jsou Nizozemci Mathieu van der Poel, Lars van der Haar a Corne van Kessel.

Jak mají převahu v kategorii mužů Belgičané, tak ještě pevněji vládnou ženskému terénu Nizozemky. Největšími favoritky jsou Lucinda Brandová, která v letošním roce vyhrála tři z pěti závodů Světového poháru a obhájkyně titulu Ceylin del Carmen Alvaradová. Zapomenout nelze ale ani na další závodnice v oranžových trikotech. Loni skončila stříbrná Annemarie Worstová, Denise Betsemaová je v písku velmi silná. Bez nadějí rozhodně nejdou do závodu ani Yara Kastelijnová, Marianne Voová či Sophie de Boerová. Zlepšenou formu v posledních závodech ukázala domácí Sanne Cantová, stabilně se daří Američance Claře Honsingerové a silná se ukázala při posledním dílu SP Britka Evie Richardsová.

Kategorie mužů do 23 let má největšího favorita v obhájci titulu Ryanu Kampovi z Nizozemí, písek bude určitě vyhovoval i jeho krajanovi Pimu Ronhaarovi. Stějne silní jako jmenovaná dvojice bude jistě i britské duo Ben Turner a Thomas Mein.

Mezi ženami U23 budou do užšího okruhu favoritek taktéž patřit závodnice Nizozemí Manon Bakkerová či Puck Pieterseová, ale největší favoritkou je loni stříbrná Maďarka Kata Blanka Vasová. Zapomenout nelze ani na Britku Annu Kayovou.


< Zpět

Jednou větou

12.11.2020 - Protokol UCI Covid potřebný pro nadcházející závody Toi Toi Cupu !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail