Všichni se shodují – trať je těžká a spravedlivá

Již zítra si elitní ženy a jezdci kategorie U23 rozdělí dvě první sady medailí na 72. světovém šampionátu  v cyklokrosu. A po dnešním tréninku se všichni shodují: trať je hodně těžká a spravedlivá. Nic jiného ani o belgického okruhu v Ostende, kde je navíc hodně písku, očekávat nemohli.

„Trať je z jedné části hodně technická, zatáčky, mostky. A pasáž přes hodně velký most se vjezdem do písku pak extra těžká, silová. A samozřejmě bude záležet na počasí. Na zítra hlásí sníh s deštěm, svoji roli hrát bude hrát i vítr nejen u moře, ale i v areálu. Dnes při rozjíždění byl písek pro většinu našich jezdců něco nového. Ale bude to i o chytrosti se schovat, kolem cíle jsou dvě roviny, kde bude možné jet v háku,“ hlásí reprezentační kouč Petr Dlask. „Své při odpoledních závodech sehraje i odliv, když odteče voda, tak je možnost jet v tvrdší stopě,“ všiml si.

Připravenost organizátorů si pochvaluje. „Mají to super připravené, nezapomínají na nic.  Ploty mají až k moři a všechny vstupy hlídá jízdní policie na koních, takže divák neproklouzne. My máme přesně dáno jak se chovat, vše má přesný časový rozvrh. Jezdci dnes absolvovali antigenní testy, zítra to čeká mechaniky, aby bylo vše podchycené,“ dodal Dlask.

Po dlouhé obě si na krosovém mistrovství světa zazávodí i Zdeněk Štybar. "Ve čtvrtek jsem si byl projet trať a myslím, že jsem udělal dobrý trénink. Potřeboval jsem si okruh objet v závodním tempu, abych si jej okoukl, abych viděl v jakých rychlostech se dá najíždět do zatáček, jak se chová písek," řekl Zdeněk Štybar.

"Okruh se skládá ze tří částí a strašně důležitý je ten most, z jedné strany má stoupání jedenadvacetiprocentní. Ve čtvrtek foukal navíc docela silný vítr a ten to ještě komplikuje.  A potom písek. Hned po startu se do něj vjede ve velké rychlosti a člověk se až bojí. Kus se následně běží v písku potom nájezd zpět na hipodrom. Tam je to pravá, levá zatáčka, schody, ale není to až tak technicky náročné, dá se to projet," popisuje okruh trojnásobný světový šampion.

Za velmi důležité bude prý jaké zvolit pláště. "Vybrat galusky bude nejdůležitější. Musí držet na trávě, ale musí se na nich dát i projet písek," zdůraznil. A znovu se na okruhu asi objeví nejspíš až v neděli v den závodu. "Trénink je omezen na pouhých 30 minut. To jsou tak tři kola a myslím, že se podklad ještě hodně změní po kategoriích startujících před námi. Dnes jsem na okruhu nebyl a v sobotu uvidím zda to má smysl, ale bude to hlavně o tom si trať projet a okouknout v neděli před startem."

Shoduje se ním i jediná česká česká žena v elitní kategorii Pavla Havlíková.  „Což o to, mě se trať líbí, ale je hodně náročná. Na travičce to je nahoru dolu, ale zásadní to bude na pobřeží moře. Bude se hodně běhat a to si myslím, že rozhodne závod. Jediné štěstí, že startujeme až ve tři, na pláži to bude  tvrdší, takže doufám, že to mě zachrání život,“ řekla mistryně republiky.

A její mužský protějšek Michael Boroš přidal. „Trať je to hodně těžká a určitě spravedlivá. Kdo na to bude mít uspěje, kdo ne, skončí v poli poražených. Na písku v poslední době moc nezávodíme, ale doufám, že to bude dobré. V tréninku jsem písečný úsek projížděl, ale upřímně si myslím, že při závodě to půjde málokdy. A ten kopec, ten je pořádný,“ řekl Michael Boroš.

Jedním z těch, kteří mohou pro naše barvy zajet dobrý výsledek, je Jakub Říman, který bude z našich jezdců spolu se Šimonem Vaníčkem a Robertem Hulou první na startu. Dvacetiletý jezdec z Ostravy se letos výrazně zlepšil, pátý skončil na SP v Táboře, kde ovšem nebyli Belgičané a Nizozemci. V Toi Toi Cupu proháněl Michaela Boroše a na mistrovství republiky dojel čtvrtý, svou kategorii do 23 let však vyhrál. Loni v Dübendorfu skončil na 33. místě a nyní myslí rozhodně výše.

„Se sezonou jsem zatím spokojen, výsledky jsou dobré, až na ten covid, kvůli němuž bylo zrušeno mnoho závodů. Připraven jsem na šampionát dobře, formu snad mám, doufám, že jsem vyladil dobře. Jel jsem na mistrovství s tím, že bych chtěl být do patnáctky, ale když jsem viděl trať a Belgičany s Nizozemci jak na ni lítají, tak se zlobit nebudu ani za dvacítku,“ řekl jezdec týmu Škoda Auto Mladá Boleslav.

 


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

Záznamy závodů na webu ČT sport:

MS Hoogerheide 2023
štafety
junioři x juniorky
ženy elite x muži U23
ženy U23 x muži elite

TOI TOI Cup 2022
Holé Vrchy, Hlinsko, Jičín, Veselí nad Lužnicí, Slaný, Kolín, Rýmařov, Mladá Boleslav

Světový pohár 2022/2023
Waterloo - ženy x muži elite
Fayetteville - ženy x muži elite
Tábor - ženymuži elite
Maasmechelen - ženymuži elite
Beekse Bergen - ženymuži elite
Overijse - ženy x muži elite
Hulst - ženy x muži elite
Antwerpen - ženy x muži elite
Dublin - ženy x muži elite
Val di Sole - ženy x muži elite
Gavere - ženy x muži elite
Zonhoven - ženy x muži elite
Benidorm - ženy x muži elite
Besancon - ženy x muži elite

Šoty z pořadu BBV
Tiskovka k TTC 22.9.2022
TOI TOI Cup Holé Vrchy

TOI TOI Cup Hlinsko
TOI TOI Cup Slaný
TOI TOI Cup Kolín
TOI TOI Cup Rýmařov
TO před MČR Mladá Boleslav
MČR Mladá Boleslav

Jednou větou

08.02.2023 - Rekapitulace MS v Hoogerheide 2023 - zdroj YouTube.

18.10.2022 - Výsledky z druhého dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 12.10.2022 a průběžné výsledky.

08.10.2022 - Výsledky z prvního dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 5.10.2022

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail