Nizozemský koncert na MS pokračoval

Stejně jako v elitním závodu žen kralovaly na světovém šampionátu v Ostende v Belgii nizozemské cyklokrosařky v kategorii U23. Zlato vybojovala teprve osmnáctiletá Fem van Empelová před Aniek van Alphenovou, které doplnila stupních vítězek Maďarka Blanka Kata Vasová. Jediná naše startující krosařka v poli  37 startujících ze 14 zemí Tereza Vaníčková dojela na 24. místě.

„Chtěla jsem více, byla jsem nastavení alespoň na dvacítku. Ale ve druhém kole mi spadl řetěz a ztratila jsem tím dost pozic což mě naštvalo. V tréninku se okruh zdál jako jeden z nejtěžších, ale dnes se podmínky změnily. Přes noc mrzlo, dost to ztvrdlo a voda se stáhla. Ovšem poslední dvě kola se to hodně zajídalo a nevím, zda mám být spokojená nebo naštvaná,“ řekl Tereza Vaníčková.

Největšími favoritkami byly dvě cyklistky z první desítky světového žebříčku - sedmá Nizozemka Manon Bakkerová a desítka, devatenáctiletá Vasová, která obhajovala stříbro z loňského roku z Dübendorfu. Bakerové se závod nevydařil a skončila až sedmá, Vasová souboj se závodnicemi v oranžových dresech prohrála především takticky.

Podle předpokladů se hned po startu ne čelních místech držely Nizozemky Puck Pietersová, van Empelová, Inge van der Heijdenová, Shirin van Anrooijová a van Alphenová. Spolu s nimi byly vepředu Vasová, Britka Anna Kayová, která ukázala skvělou formu při posledním závodu SP v Overijse, chyběla však obhájkyně titulu Marion Norbert Riberolleová z Francie, Vaníčková byla v polovině úvodního kola třináctá, ale pak začala klesat.

Ještě v prvním okruhu se na čele osamostatnila van der Heijdenová a za ní ji s malým odstupem následovaly Vasová, van Alphenová a van Empelová, hodně se posunula kupředu Italka Francesca Baroniová. V písku na pobřeží oceánu ve druhém kole zvolila van der Heijdenová zcela jinou stopu, získala deset vteřin k dobru a ve skupince pronásledovatelek se snažily zbylé dvě Nizozemky brzdit Vasovou. Ta však v dalších stovkách metrů dokázala patnáctivteřinové manko zlikvidovat, když v technických úsecích byla nejsilnější.

Po nájezdu do druhé poloviny závodu se kvarteto vepředu sjelo a v úvodu posledního kola krátkého závodu šla do čela Vasová a diktovala tempo, zatímco van der Heijdenová trochu zaostávala. Z průjezdu pískem se však Vasová nepoučila. I naposledy zvolila stopu při níž v předchozích kolech ztrácela.

Opět jela co to šlo těsně vedle vody, zatímco soupeřky zvolily kratší běžeckou stopu s kolem na zádech a to byl rozhodující moment. Van Empelová a van Alphenová získaly náskok, který již Vasová, pátá v pořadí seriálu Světového poháru, zlikvidovat nedokázala. Prvním rokem jezdící v této kategorii van Empelová slavila překvapivé zlato, když dokázala vyhrát první mezinárodní závod v kariéře. Van Alphenová dojela do cíle s odstupem tří vteřin, Vasová alespoň v závěru uhájila bronz, mnohem hůře dopadla její jediná loňská přemožitelka Norbert Riberolleová, která obsadila až desáté místo.

Výsledky:

1. van Empelová 36:59, 2. van Alphenová (obě Niz.) +3, 3. Vasová (Maď.) +9, 4. van der Heijdenová (Niz.) +27, 5. Baroniová (It.) +54, 6. Pietersová (Niz.) +56, ...24. Vaníčková (ČR) +5:03.


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

Záznamy závodů na webu ČT sport:

MS Hoogerheide 2023
štafety
junioři x juniorky
ženy elite x muži U23
ženy U23 x muži elite

TOI TOI Cup 2022
Holé Vrchy, Hlinsko, Jičín, Veselí nad Lužnicí, Slaný, Kolín, Rýmařov, Mladá Boleslav

Světový pohár 2022/2023
Waterloo - ženy x muži elite
Fayetteville - ženy x muži elite
Tábor - ženymuži elite
Maasmechelen - ženymuži elite
Beekse Bergen - ženymuži elite
Overijse - ženy x muži elite
Hulst - ženy x muži elite
Antwerpen - ženy x muži elite
Dublin - ženy x muži elite
Val di Sole - ženy x muži elite
Gavere - ženy x muži elite
Zonhoven - ženy x muži elite
Benidorm - ženy x muži elite
Besancon - ženy x muži elite

Šoty z pořadu BBV
Tiskovka k TTC 22.9.2022
TOI TOI Cup Holé Vrchy

TOI TOI Cup Hlinsko
TOI TOI Cup Slaný
TOI TOI Cup Kolín
TOI TOI Cup Rýmařov
TO před MČR Mladá Boleslav
MČR Mladá Boleslav

Jednou větou

08.02.2023 - Rekapitulace MS v Hoogerheide 2023 - zdroj YouTube.

18.10.2022 - Výsledky z druhého dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 12.10.2022 a průběžné výsledky.

08.10.2022 - Výsledky z prvního dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 5.10.2022

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail