Nizozemský koncert na MS pokračoval

Stejně jako v elitním závodu žen kralovaly na světovém šampionátu v Ostende v Belgii nizozemské cyklokrosařky v kategorii U23. Zlato vybojovala teprve osmnáctiletá Fem van Empelová před Aniek van Alphenovou, které doplnila stupních vítězek Maďarka Blanka Kata Vasová. Jediná naše startující krosařka v poli  37 startujících ze 14 zemí Tereza Vaníčková dojela na 24. místě.

„Chtěla jsem více, byla jsem nastavení alespoň na dvacítku. Ale ve druhém kole mi spadl řetěz a ztratila jsem tím dost pozic což mě naštvalo. V tréninku se okruh zdál jako jeden z nejtěžších, ale dnes se podmínky změnily. Přes noc mrzlo, dost to ztvrdlo a voda se stáhla. Ovšem poslední dvě kola se to hodně zajídalo a nevím, zda mám být spokojená nebo naštvaná,“ řekl Tereza Vaníčková.

Největšími favoritkami byly dvě cyklistky z první desítky světového žebříčku - sedmá Nizozemka Manon Bakkerová a desítka, devatenáctiletá Vasová, která obhajovala stříbro z loňského roku z Dübendorfu. Bakerové se závod nevydařil a skončila až sedmá, Vasová souboj se závodnicemi v oranžových dresech prohrála především takticky.

Podle předpokladů se hned po startu ne čelních místech držely Nizozemky Puck Pietersová, van Empelová, Inge van der Heijdenová, Shirin van Anrooijová a van Alphenová. Spolu s nimi byly vepředu Vasová, Britka Anna Kayová, která ukázala skvělou formu při posledním závodu SP v Overijse, chyběla však obhájkyně titulu Marion Norbert Riberolleová z Francie, Vaníčková byla v polovině úvodního kola třináctá, ale pak začala klesat.

Ještě v prvním okruhu se na čele osamostatnila van der Heijdenová a za ní ji s malým odstupem následovaly Vasová, van Alphenová a van Empelová, hodně se posunula kupředu Italka Francesca Baroniová. V písku na pobřeží oceánu ve druhém kole zvolila van der Heijdenová zcela jinou stopu, získala deset vteřin k dobru a ve skupince pronásledovatelek se snažily zbylé dvě Nizozemky brzdit Vasovou. Ta však v dalších stovkách metrů dokázala patnáctivteřinové manko zlikvidovat, když v technických úsecích byla nejsilnější.

Po nájezdu do druhé poloviny závodu se kvarteto vepředu sjelo a v úvodu posledního kola krátkého závodu šla do čela Vasová a diktovala tempo, zatímco van der Heijdenová trochu zaostávala. Z průjezdu pískem se však Vasová nepoučila. I naposledy zvolila stopu při níž v předchozích kolech ztrácela.

Opět jela co to šlo těsně vedle vody, zatímco soupeřky zvolily kratší běžeckou stopu s kolem na zádech a to byl rozhodující moment. Van Empelová a van Alphenová získaly náskok, který již Vasová, pátá v pořadí seriálu Světového poháru, zlikvidovat nedokázala. Prvním rokem jezdící v této kategorii van Empelová slavila překvapivé zlato, když dokázala vyhrát první mezinárodní závod v kariéře. Van Alphenová dojela do cíle s odstupem tří vteřin, Vasová alespoň v závěru uhájila bronz, mnohem hůře dopadla její jediná loňská přemožitelka Norbert Riberolleová, která obsadila až desáté místo.

Výsledky:

1. van Empelová 36:59, 2. van Alphenová (obě Niz.) +3, 3. Vasová (Maď.) +9, 4. van der Heijdenová (Niz.) +27, 5. Baroniová (It.) +54, 6. Pietersová (Niz.) +56, ...24. Vaníčková (ČR) +5:03.

< Zpět

Jednou větou

12.11.2020 - Protokol UCI Covid potřebný pro nadcházející závody Toi Toi Cupu !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.

11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).