Mathieu van der Poel má čtvrtý titul

Nizozemskou zlatou jízdu završil na 72. světovém cyklokrosovém šampionátu v belgickém Ostende Mathieu van der Poel. V souboji dvou současným ikon zdolal svého rivala Wouta van Aerta z Belgie, získal třetí zlato v řadě, celkově čtvrtý titul a upravil poměr světových titulů s van Aertem na 4:3. Bronz získal Toon Aerts z Belgie a lepší z české dvojice byl Zdeněk Štybar, který závod dokončil na 18. místě, úřadující český mistr Michel Boroš byl klasifikován třiatřicátý, když jej rozhodčí odvolali ze závodu dvě kola před cílem. Plný počet kol mělo pouze dvacet závodníků ze 44  na startu.

Štybar nastoupil do svého třináctého závodu na mistrovství světa, ovšem po sedmileté pauze, když naposledy jel v roce 2014 v Hoogerheide, kde vybojoval svůj třetí světový titul v elitní kategorii. Na startu stál až jako poslední, ale dobře zvolil vnitřní stopu a bleskově se dostal přibližně na dvacátou pozici, ale na prvním mostě musel zastavit, když se to před ním ucpalo a ztratil asi deset míst.

Prakticky nikdo nepředpokládal, že závod by mohl mít jiný průběh, než souboj o zlato M. van der Poela a Wouta van Aerta, tedy dvojice jezdců, kteří v posledních šesti letech nikoho na nejvyšší stupeň nepustili a shodně získali po třech zlatých medailích. A samotný průběh závodu to potvrdil.

Hned po výstřelu startovní pistole vyrazil van Aert a za jeho zadní kolo se zavěsil M. van der Poel a i dále bylo vše podle předpokladů. Ve skupině pronásledovatelů se poskládali Begičané Quinten Hermans, Laurens Sweeck, Michale Vanthourenhout, Toon Aerts a Eli Iserbyt, dále jeli dva Nizozemci a trochu překvapivě až v úvodu druhé desítky loni stříbrný Brit Thomas Pidcock.

Po dvou kolech dlouhých 2900 metrů již duo nejlepších mělo k dobru čtvrt minuty na belgickou skupinu, Štybar se posunul na 18. místo, ale jeho odstup se blížil k minutě, Boroš byl šestadvacátý. Ve druhém okruhu udělal M. van der Poel v písku chybu a ve snaze zpět dojet van Aerta přišla další, tentokrát vážnější s pádem přes řidítka. Rázem měl van Aert k dobru čtvrt minuty, ale o ten rychle přišel v závěru třetího kola, když jej potkal defekt předního kola. Nizozemec se na něj dotáhl a okamžitě šel do desetivteřinového vedení.

To se ze skupiny pronásledovatelů odpoutal v polovině závodu Toon Aerts, ale vepředu pokračovala bitva dvou současných velikánů. Do pátého kola z osmi vjížděl M. van der Poel s náskokem osmi vteřin, ale více si soupeře přiblížit nenechal. V cíli pátého kola vedl o 14 vteřin a sice pomalu, ale jistě, náskok navyšoval. Boj o bronz začal dramatizovat Pidcock, který se rychle přehnal přes většinu Belgičanů a stahoval i náskok Toona Aertse. V posledním okruhu jej dokonce dojel a na krátký čas se dostal na třetí místo, ale stíhací jízda jej stála zřejmě přespříliš sil a v koncovce na soupeře nestačil a zaostal za ním o 25 vteřin, pro Toona Aertse to byl třetí bronz na světových šampionátech v řadě. V posledních dvou okruzích pochopil van Aert svou marnou snahu a rezignovaně si dojel pro stříbro.

Štybar bojoval dlouho o patnácté místo s dvojicí Francouzů Yanem Grasem a Joshuo Dubauem, ale trochu mu v koci došly síly. Udělal několik chyb a dostal se před něj ještě Belgičan Tim Merlier, takže skončil osmnáctý.

„Neočekával jsem, že budu mezi prvními pěti, nemám krosové tempo, a tak jsem zajel to, co jsem zajel. Spíše mě trochu mrzí, že když jsem měl povedený start, že se to na prvním můstku zastavilo, musel jsem dát nohu dolu a deset lidí se přede mě dostalo. V závěru jsem začal dělat chyby, spadl mi i řetěz. Když jsem se propracoval k patnáctce, tak jsem vždy chyboval, přesto jsem si závod užil. Myslím, že kdybych startovat více zepředu, tak bych dokázal zajet lepší výsledek,“ řekl Zdeněk Štybar.

Méně spokojený byl český šampion Michae Boroš. „Závod se mi nehodnotí dobře, jsem zklamaný. Na startu jsem měl trochu smůlu, přede mnou se to nepovedlo soupeřům, zabrzdil jsem se na můstku a musel dotahovat. Potom mě ještě jeden ze soupeřů poslal tvrdě k zemi a propadl jsem se na konec čtvrté desítky. A pak s tím bylo něco udělat šložité a odvolání ze závodu je pro mě velké zklamání. Trať byla náročná, ale mě se docela i líbila,“ řeklˇBoroš.

Výsledky:

Muži:

1. M. van der Poel (Niz.)  58:57, 2. van Aetrs +37, 3. Toon Aerts (oba Belg.) +1:12, 4. Pidcock (Brit.) +1:37, 5. L. Sweeck +2:05, 6. M. Vanthourenhout +2:14, 7. Iserbyt +2:18, 8. Hermans (všichni Belg.) +2:41, 9. van der Haar 2:41, 10. Nieuwenhuis (oba Niz.) +3:15, ...18. Štybar +5:42, Boroš (oba ČR) -1 kolo.

 


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

Záznamy závodů na webu ČT sport:

MS Hoogerheide 2023
štafety
junioři x juniorky
ženy elite x muži U23
ženy U23 x muži elite

TOI TOI Cup 2022
Holé Vrchy, Hlinsko, Jičín, Veselí nad Lužnicí, Slaný, Kolín, Rýmařov, Mladá Boleslav

Světový pohár 2022/2023
Waterloo - ženy x muži elite
Fayetteville - ženy x muži elite
Tábor - ženymuži elite
Maasmechelen - ženymuži elite
Beekse Bergen - ženymuži elite
Overijse - ženy x muži elite
Hulst - ženy x muži elite
Antwerpen - ženy x muži elite
Dublin - ženy x muži elite
Val di Sole - ženy x muži elite
Gavere - ženy x muži elite
Zonhoven - ženy x muži elite
Benidorm - ženy x muži elite
Besancon - ženy x muži elite

Šoty z pořadu BBV
Tiskovka k TTC 22.9.2022
TOI TOI Cup Holé Vrchy

TOI TOI Cup Hlinsko
TOI TOI Cup Slaný
TOI TOI Cup Kolín
TOI TOI Cup Rýmařov
TO před MČR Mladá Boleslav
MČR Mladá Boleslav

Jednou větou

08.02.2023 - Rekapitulace MS v Hoogerheide 2023 - zdroj YouTube.

18.10.2022 - Výsledky z druhého dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 12.10.2022 a průběžné výsledky.

08.10.2022 - Výsledky z prvního dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 5.10.2022

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail