Táborské okruhy přivítaly nejlepší české silničáře. Hlavní kategorii vyhrál Daniel Babor

Centrem české silniční cyklistiky se v sobotu 15. května stalo jihočeské město Tábor. Zápolení licencovaných jezdců na oválu ve sportovním areálu Komora proběhlo v šesti věkových kategoriích. Táborské okruhy 2021 se uskutečnily jako součást Kriterijní ligy Českého svazu cyklistiky a dostaly potřebnou výjimku, aby mohly vzhledem k zákazu pořádání hromadných akcí proběhnout.

Vítězem hlavního závodu mužů na 50 okruhů se stal Daniel Babor (Tufo Pardus Prostějov). Prestižní závod juniorů získal po napínavém boji Štěpán Široký (TJ Favorit Brno) před závodníkem domácího ČEZ Cyklo Teamu Tábor Matyášem Fialou. Nejlepší ženou byla Polka Katarzyna Wilkos (Mat Atom Deweloper Wroclaw), mezi juniorkami se radovala Michaela Poulová (Dukla Brno). Prvenství mezi kadetkami zůstalo na jihu Čech zásluhou Anny Dostálové (Lyko Klub Prachatice), nejlepším kadetem byl Richard Kobr (Roman Kreuziger Cycling Academy).

Jako první se na 904 metrů dlouhý okruh vydaly nedlouho před jedenáctou hodinou kadetky. Následoval závod kadetů, krátce po poledni vyrazily na trať společně ženy a juniorky. Po hodinové přestávce si to rozdali nejlepší junioři a v 15 hodin nastal čas pro hlavní závod mužů. Ceny nejlepším předávali zástupci města Tábora Štěpán Pavlík (starosta), Olga Bastlová (místostarostka) a Radomír Kouba (vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy). K nim se přidal zástupce pořádajícího ČEZ Cyklo Teamu Tábor Josef Krch (ředitel závodu) a šéf Agentury Cyklistika Petr Balogh.

Kadetky (31 startujících): 1. Anna Dostálová (Lyko Klub Prachatice) – 28 bodů, 2. Adéla Marková (Dukla Praha) – 17 bodů, 3. Veronika Jadrná (Sportcomplex Břeclav) – 13 bodů.

Kadetky absolvovaly závod na 18 okruhů, přičemž každý třetí byl bodovací. Nejvíce bodů nasbírala Anna Dostálová (Lyko Klub Prachatice), které pomáhaly dvě oddílové kolegyně. Vítězka byla v cíli spokojená. „Jelo se mi dobře, hned v druhé bodovačce jsem si zajistila bod. Potom jsem se snažila jezdit jen ty velké sprinty. Ve dvou posledních kolech jsem si hledala pozici pro závěrečný dvojnásobně bodovaný sprint,“ prozradila úspěšnou taktiku Dostálová. Do závodu sice promluvily i soupeřky, ale prachatická cyklistka si prvenství vzít nenechala. „Holky z našeho týmu mi pomohly, přesto se mi náskok drobně snižoval. Asi v pátém kole před koncem nám jedna soupeřka ujela, tak jsme ji ještě naháněly,“ dodala Dostálová.

Stříbrnou pozici získala Adéla Marková (Dukla Praha), která ztratila na vítězku 11 bodů. Souboj o třetí místo rozhodl jediný bod. Bronz brala nakonec s 13 body Veronika Jadrná (Sportcomplex Břeclav), která vyhrála loni v srpnu Táborské okruhy ještě v hladkém závodu v kategorii starších žákyň.

Kadeti (76 startujících): 1. Richard Kobr (Roman Kreuziger Cycling Academy) – 22 bodů, 2. Vojtěch Koblížek (Tufo Pardus Prostějov) – 21 bodů, 3. Kryštof Krešák (ČEZ Cyklo Team Tábor) – 13 bodů.

Na kadety čekal závod na 30 okruhů, přičemž každý třetí byl bodovací. O vítězi rozhodl rozdíl jediného bodu. Z prvenství se radoval Richard Kobr (Roman Kreuziger Cycling Academy), kterého zápolení náležitě vyčerpalo. „Mám za sebou hodně náročný závod. Jelo se dost rychle a k úspěchu vedla cesta přes vytrvalost. Snažil jsem se zaútočit, když šlo o body, průběh jsem ale příliš nevnímal,“ ohlédl se za závodem Kobr. V posledních kolech už mu začaly docházet síly. „V těchto chvílích to hodně bolelo, naštěstí jsem už vítězství udržel,“ radoval se Kobr, který vedl přibližně od poloviny závodu. Vítěz se mohl spolehnout na další jezdce z týmu, když ho Kryštof Krešák proháněl. „Kryštof jezdil hodně do úniků, ale mí týmoví kolegové mi ho pomáhali sjíždět,“ dodal na závěr Kobr.

Druhý dojel nakonec Vojtěch Koblížek (Tufo Pardus Prostějov), který ztratil na Kobra pouze bod. Třetí pozici bral Kryštof Krešák (ČEZ Cyklo Team Tábor), jehož výsledek byl značně lepší než loni. V srpnu skončil na Táborských okruzích ještě v dresu svého bývalého týmu Cycling Academy Tábor až na 24. místě s jediným bodem.

Juniorky (24 startujících): 1. Michaela Poulová (Dukla Brno) – 20 bodů, 2. Anna Jaborníková (Dukla Brno) – 19 bodů, 3. Natálie Mikšaníková (Dukla Brno) – 15 bodů.

Juniorky nastoupily do závodu společně s ženami a absolvovaly 30 okruhů, přičemž každý třetí byl bodovací. Žádná jiná kategorie neměla tři nejlepší závodníky z jednoho klubu. Juniorkám vládly cyklistky Dukly Brno. Nejlepší z nich byla Michaela Poulová. „Čekal nás náročný závod, jelikož jsme jely dohromady se ženami. Za juniorky jezdím teprve prvním rokem, takže na společné závody se ženami nejsem zvyklá,“ přiblížila pozadí závodu vítězka. Nebyla to pro ni ale zdaleka jediná novinka. „Nastoupily i cyklistky ze zahraničí. Závodily Rakušanky, Polky nebo Němky, takže takový závod pro mě byl do jisté míry i velkým zážitkem,“ dodala Poulová.

Bod za vítězkou skončila Anna Jaborníková a bronz brala poslední z trojice brněnských cyklistek Natálie Mikšaníková.

Ženy (36 startujících): 1. Katarzyna Wilkos (Mat Atom Deweloper Wroclaw) – 22 bodů, 2. Wioleta Furtak (Mat Atom Deweloper Wroclaw) – 19 bodů, 3. Nikola Bajgerová (Team Dukla Praha) – 15 bodů.

Na ženy čekalo také 30 okruhů a závod se stal kořistí polských závodnic z Wroclawi, které obsadily hned šest pozic z první osmičky. Zvítězila Katarzyna Wilkos (Mat Atom Deweloper Wroclaw) o tři body před týmovou kolegyní Wioletou Furtak. Stupně vítězů pokazila Polkám Nikola Bajgerová (Team Dukla Praha).

Vítězná Wilkos neabsolvovala nic snadného. „Závod to byl velice rychlý a zdejší okruh je hodně namáhavý,“ potvrdila Wilkos. Také jí pomáhaly oddílové kolegyně. „Odvedly skvělou práci a díky nim jsem mohla zvítězit,“ pochvalovala si vítězka a poslala místním příjemný vzkaz. „V Táboře jsem poprvé a je to nádherné místo.“

Junioři (72 startujících): 1. Štěpán Široký (TJ Favorit Brno) – 24 bodů, 2. Matyáš Fiala (ČEZ Cyklo Team Tábor) – 23 bodů, 3. Daniel Mráz (Mapei Merida Kaňkovský) – 10 bodů.

Závod juniorů čítal už 40 okruhů, přičemž každý pátý byl bodovací. Boj o konečné umístění byl napínavý až do posledních chvil. Vítězství nakonec o jediný bod urval Štěpán Široký (TJ Favorit Brno) před domácím cyklistou Matyášem Fialou (ČEZ Cyklo Team Tábor). Větší ztrátu už měl bronzový Daniel Mráz (Mapei Merida Kaňkovský).

Vítězný Široký si pochvaloval hlavně napínavý závěr. „Byl super a týmově jsme to zvládli skvěle. Závod jako celek se mi jel v pohodě a myslím, že výsledek tomu odpovídá,“ zhodnotil boj o prvenství brněnský cyklista. O jeho triumfu rozhodlo poslední dvojnásobně bodované kolo. „Vítěz posledního kola bere místo pěti přece jen deset bodů, což mi hodně pomohlo a celý závod to vlastně rozhodlo,“ věděl dobře Široký. Radost mu udělalo rovněž počasí. „Oproti prognózám v podstatě nepršelo. Kdyby bylo mokro, tak hned první zatáčka by byla hodně nebezpečná,“ připomněl nejlepší junior náročný úsek tratě a přiznal se, že před závodem s vítězstvím úplně nepočítal. „Na pódium jsem si věřil, na první místo ale ne. Největším soupeřem mi byl už před závodem Matyáš Fiala, což se jen potvrdilo,“ uzavřel Široký, který se po loňském stříbru dočkal triumfu.

Domácí závodník Matyáš Fiala se musel po velkém boji spokojit s druhým místem. Přesto byl spokojený, vždyť loňského ročníku se kvůli nemoci nemohl zúčastnit. „Dnes jsem měl ty nejvyšší ambice. O výsledku rozhodl poslední sprint, po kterém mi vítězství o bod uniklo. Tohle mě dost mrzí,“ litoval nejprve Fiala. Bodový vývoj závodu zkoušel vnímat, nebylo to ale jednoduché. „Snažil jsem se mít o bodech přehled, bylo to ale dost těžké sledovat. S druhým místem jsem ale i tak spokojený,“ dodal Fiala.

Muži (77 startujících): 1. Daniel Babor (Tufo Pardus Prostějov) – 26 bodů, 2. Michael Kukrle (Elkov Kasper Czech Cycling Team) – 17 bodů, 3. Jakub Ťoupalík (Elkov Kasper Czech Cycling Team) – 16 bodů.

Zlatý hřeb sobotních závodů představovalo soupeření mužů na 50 okruzích, přičemž každý pátý byl bodovací. Svižný závod pro sebe ukořistil Daniel Babor (Tufo Pardus Prostějov) s 26 body, který za sebou nechal hned čtyři jezdce z Elkov Kasper Czech Cycling Teamu. Za touto pěticí skončil mistr republiky v cyklokrosu Michael Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor).

Babor absolvoval hodně náročný závod. „Od druhé poloviny mi pomohli kluci z týmu právě ve chvíli, kdy se začal lámat chleba. Okruh je takový, že rozhodovala poslední zatáčka,“ zamyslel se Babor. S kolegy zvládli skvěle poslední kolo. „Vyrazili jsme do něj na prvním a druhém místě, soupeři nás zkušeně zavřeli do zatáčky za cílem. Pak jsem si vybojoval pozici a jel jsem vabank na plný plyn. Na nic jsem nečekal a vyplatilo se,“ pochvaloval si Daniel Babor.

Kvality vítěze ocenil i třetí Jakub Ťoupalík (Elkov Kasper Czech Cycling Team), který je v Táboře doma. „Daniel byl dnes fakt bezkonkurenční. Kritéria mu sedí, jelikož je hodně rychlý. Ve sprintech jsem se cítil silný, ale jak jsem dlouho nezávodil, tak jsem neměl nohy na to, abych bojoval o body každé páté kolo,“ zhodnotil závod bronzový Ťoupalík.

Fotogalerie

< Zpět

Jednou větou

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.

11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).