Cyklisté sobě! Nový bike park v Táboře už dělá radost dětem

V průběhu posledního půlroku vznikl v Čekanicích v prostoru bývalé cihelny nový bike park. Tomáš Křížek vzbudil mezi cyklistickými nadšenci zájem a chopil se role iniciátora znovuobnovení prostoru cihelny jako sportoviště. Bike park Cihelna je veřejně přístupný, není však oficiálním sportovištěm. Park se neustále zdokonaluje a rozšiřuje, radost v něm našly už děti z ČEZ Cyklo Teamu Tábor, které v něm trénují dvakrát týdně.

Nadšení z nově upraveného sportoviště neskrývá předseda cyklokrosové komise Českého svazu cyklistiky Petr Balogh. „Je neuvěřitelné, že v této těžké covidové době vznikl takto úžasný projekt. Bike park Cihelna rozhodně pomůže cyklistice v táborském regionu a zapadá do našich kroků k popularizaci cyklistiky vzhledem k mistrovství světa v cyklokrosu v roce 2024,“ řekl Balogh.

Nové místo vhodné ke sportování neuniklo ani táborskému starostovi Štěpánu Pavlíkovi. „Bike park je zajímavý umístěním do přírodního terénu a je to zase něco úplně jiného než třeba asfalt na Komoře, kde se jezdí silniční Táborské okruhy. Areál v Čekanicích tak poslouží zase jinému žánru cyklosportu a pro děti to bude určitě zajímavé,“ zmínil výhody Bike parku Cihelna starosta Pavlík, kterého přivedly do Čekanic i rodinné důvody. „Syn dostal k Vánocům celoodpružené kolo a neustále s ním někde v terénu jezdí. Určitě rád novou možnost vyzkouší,“ dodal starosta.

Štěpán Pavlík ocenil i iniciativu místních. „Lidé vybudovali park ze svého přesvědčení a nadšení, k čemuž použili vlastní zdroje. Tohle je obdivuhodné a místním patří velké poděkování. Rád jim ho ještě v budoucnu osobně vyslovím, momentálně jsme se totiž kvůli vydatným dešťům nemohli na připravované akci přímo v parku sejít,“ uzavřel starosta.

Cyklistický park je určený všem generacím. „Děkuji všem, kteří se na zvelebení tohoto místa podíleli. Ať už jsou to rodiče, trenéři nebo děti. Vybudování tohoto areálu přinese spoustu radosti právě dětem, rodičům, některým závodníkům i některým dědečkům,“ dodal Balogh, který shrnul veškerou snahu do dvou slov – cyklisté sobě.

Příznivci cyklistiky vyčistili prostor bývalé čekanické cihelny od odpadků a celý areál v průběhu půlroku zvelebili. Iniciátor znovuobnovení prostoru cihelny Tomáš Křížek vycházel při zvelebování místa ze svého dětství. „Jako malí jsme tam prožili dětství a mládí. Snažíme se tak v dnešních dětech probudit nadšení, jaké jsme prožívali před třiceti lety my. Teď jsme si uvědomili, že tento prostor ležel ladem a napadlo nás, že bychom ho mohli znovu využívat. Vždyť v minulosti se tu jezdily závody v motokrosu a autokrosu,“ zavzpomínal Křížek a poděkoval majitelům pozemku z Bytů Tábor, pánové Dvořák s Deimem umožnili úpravy terénu.

Nový prostor ke sportování si pochvaluje i vedoucí trenérka nejmenších dětí v ČEZ Cyklo Teamu Tábor Celestýna Součková. „Nová trať pomohla také k nárůstu naší členské základny. Oproti loňsku se nám zvýšil počet dětí ze dvou na šestnáct. Trénujeme už od jara, trať se stále upravuje a najdeme na ní pestré vyžití,“ přiblížila trenérka Součková.

Děti mohou trénovat technické pasáže, starty i vytrvalost. „Na kilometrovém okruhu si najdou své místo i malinké děti. Areál však nabízí zároveň náročnější prvky pro starší děti,“ potěšilo Součkovou. S dětmi z ČEZ Cyklo Teamu Tábor trénuje v Bike parku Cihelna v úterý a ve čtvrtek, tréninky jsou rozdělené na starší a mladší děti. „Hlavně ty starší vede kolega trenér Jindřich Komárek, který je v našem klubu odmalička. Dále nám při trénincích pomáhají i rodiče, za což jim moc děkujeme,“ zmínila Součková a dodala, že během tréninků všichni dodržují platná hygienická opatření.

Trenérka Součková je nadšená, jak rychle se podařilo prostor cihelny adekvátně upravit. „Je až neuvěřitelné, jak vše parta kolem Tomáše Křížka zrealizovala. Na každém tréninku vidím, jak moc cyklistika děti baví a jak se zlepšují. Makají na rozjetí, trénujeme dynamické věci, starty, sprinty nebo třeba technické dovednosti, aby uměly stát na místě, aby jen nejezdily, to vše je při závodě důležité. Děti baví v rámci tréninku i vyřazovací závody. Některé děti zůstanou i po tréninku a pracují na sobě dál samy,“ dodala Součková.

V uplynulých měsících si děti závody užít nemohly, ke kolu i k trénování si ale mohly vytvořit pozitivní vztah. „Vytvořili jsme společně hezkou partu a přátelské vztahy, také o tom sportování je. Každý se snaží zlepšovat a rád jezdí na tréninky. Těším se, že se naše snaha promítne v budoucnu také do výsledků na závodech,“ uzavřela Součková.

Nárůst dětské základny se odráží také na přístupu ČEZ Cyklo Teamu Tábor v práci s trenéry. Celestýna Součková vylepšuje trenérský kurz z trojky na dvojku, obecně se snaží všichni trenéři o navýšení své kvalifikace podobně jako mistryně republiky v kadetkách z roku 2015 Součková. Dalšími trenéry dětí jsou již zmiňovaný Jindřich Komárek a bronzová z MČR 2019 v cyklokrosu mezi ženami Kamila Janů.

Bike park Cihelna využijí i čeští cyklokrosoví reprezentanti pod vedením nového trenéra Petra Kloučka během přípravy na Světový pohár a další významné akce. V areálu vznikají nové technické pasáže neomezených obtížností, které se budou rozrůstat podle potřeb. Na závěr iniciátor úpravy areálu Tomáš Křížek připomněl, že Bike park Cihelna není oficiálním sportovištěm. „Je veřejně přístupný, ovšem na vlastní nebezpečí. Doporučujeme tedy, aby se všichni návštěvníci chovali bezpečně, používali ochrannou helmu a další pomůcky a udržovali pořádek a čistotu,“ uzavřel Křížek.

Text: Josef Janda


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

Záznamy závodů na webu ČT sport:

MS Hoogerheide 2023
štafety
junioři x juniorky
ženy elite x muži U23
ženy U23 x muži elite

TOI TOI Cup 2022
Holé Vrchy, Hlinsko, Jičín, Veselí nad Lužnicí, Slaný, Kolín, Rýmařov, Mladá Boleslav

Světový pohár 2022/2023
Waterloo - ženy x muži elite
Fayetteville - ženy x muži elite
Tábor - ženymuži elite
Maasmechelen - ženymuži elite
Beekse Bergen - ženymuži elite
Overijse - ženy x muži elite
Hulst - ženy x muži elite
Antwerpen - ženy x muži elite
Dublin - ženy x muži elite
Val di Sole - ženy x muži elite
Gavere - ženy x muži elite
Zonhoven - ženy x muži elite
Benidorm - ženy x muži elite
Besancon - ženy x muži elite

Šoty z pořadu BBV
Tiskovka k TTC 22.9.2022
TOI TOI Cup Holé Vrchy

TOI TOI Cup Hlinsko
TOI TOI Cup Slaný
TOI TOI Cup Kolín
TOI TOI Cup Rýmařov
TO před MČR Mladá Boleslav
MČR Mladá Boleslav

Jednou větou

08.02.2023 - Rekapitulace MS v Hoogerheide 2023 - zdroj YouTube.

18.10.2022 - Výsledky z druhého dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 12.10.2022 a průběžné výsledky.

08.10.2022 - Výsledky z prvního dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 5.10.2022

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail