V úterý startuje v Mladé Boleslavi Toi Toi Cup. Obhájce Michael Boroš myslí znovu na triumf

Ve čtvrtek 23. září proběhla v restauraci U Medvídků v Praze každoroční tisková konference před startem nové cyklokrosové sezony. Před novináře předstoupila šestičlenná skupina respondentů z řad funkcionářů i zástupců české cyklokrosové reprezentace.

O plánech pro novou sezonu promluvili předseda komise cyklokrosu Českého svazu cyklistiky Petr Balogh, šéftrenér cyklokrosové reprezentace Petr Klouček, vítěz loňského Toi Toi Cupu a mistr republiky v cyklokrosu Michael Boroš, pořadatel prvního Toi Toi Cupu v Mladé Boleslavi Antonín Ungerman, vedoucí obchodního oddělení Toi Toi sanitární systémy Petr Benáčan a zástupce Cyklosportu RIK vyrábějící kola Cube Radek Krummer.

Seriál Českého poháru odstartuje v úterý 28. září v Mladé Boleslavi a skončí 11. prosince v Jičíně. Nejlepší cyklokrosaře pak čeká 8. ledna 2022 mistrovství republiky v Kolíně. Ani letos nebudou chybět ze závodů Toi Toi Cupu televizní reportáže a přímé přenosy. V Táboře se navíc pojede v neděli 14. listopadu šestý díl závodu Světového poháru. Velké ambice bude mít na české scéně podobně jako v minulých letech Michael Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor), který chce v domácím poháru i na mistrovství republiky útočit na vítězství. Největšími konkurenty by mu měli být mezi českými závodníky Matěj Stránský a Matyáš Fiala, ve světové konkurenci vyhlíží nejlepší desítku.

Moderátor tiskové konference Pavel Petr připomněl na úvod letošní výročí 40 let od prvního československého zlata Miloše Fišery na MS v cyklokrosu 1981 a 20 let od šesti medailí českých reprezentantů na MS v Táboře 2001. V současnosti český cyklokros takové úspěchy na mezinárodním poli nemá, nicméně předsedu komise cyklokrosu Českého svazu cyklistiky Petra Balogha těší, že zájem o cyklokros v České republice neupadá. „I když nedosahujeme na světové scéně na takové úspěchy jako v minulosti, měli jsme loni sledovanost v televizi při MČR v Jabkenicích 508 tisíc diváků. Je velká škoda, že nemohli přijít diváci i přímo na závody,“ připomněl loňské finále cyklokrosové sezony na tuzemské scéně Petr Balogh, kterého těší přízeň sponzorů. „Firma Toi Toi podporuje cyklokros už 15 let, to je něco neuvěřitelného,“ zdůraznil šéf cyklokrosu.

Petr Balogh by rád navrátil českému cyklokrosu lesk a úspěchy minulosti za pomoci šéftrenéra cyklokrosové reprezentace Petra Kloučka. „Chceme český cyklokros nastartovat a uděláme pro to maximum,“ řekl dále Balogh a zmínil novinku zejména pro středoevropské závodníky. „Chystáme velkou novinku v podobě nultého ročníku Evropského poháru pro mladé závodníky. Nadvláda Belgičanů a Nizozemců je obrovská. Evropský pohár bude sérií několika závodů pro mužské i ženské kategorie kadetů, juniorů a jezdců do 23 let. Tuto novinku kvituju. Pojede se u nás zároveň jako Toi Toi Cup ve Slaném a do budoucna v něm vidím samá pozitiva. Tenhle projekt povzbudí cyklokros ve střední Evropě a v dalších zemích mimo Belgii a Nizozemsko, jakými jsou Francie, Portugalsko, Německo, Polsko nebo Slovensko. Chceme dát mladým cyklokrosařům pomocí této nové soutěže nový impuls. V Belgii a Nizozemsku je závodů dost,“ uzavřel svůj projev Balogh.

Vedoucí obchodního oddělení Toi Toi sanitární systémy Petr Benáčan vysvětlil historii sloganu „Jsme pro každou prdel“. „Tento slogan používáme už dlouho. Staráme se o hygienu a ta prdel k tomu patří. Účastníme se spousty projektů a spojení s cyklokrosem je nejdelším marketingovým projektem v historii naší firmy. Za ta léta jsme se stali synonymem pro mobilní toaletu. Lidi nás takto vnímají a naše firma je hodně vidět,“ zmínil Benáčan. Jeho firma sáhla citelně v nedávném covidovém období do marketingových výdajů. „Nacházeli jsme se v době obří nejistoty, nicméně naše spojení s cyklokrosem zůstalo,“ zdůraznil zástupce firmy Toi Toi a pozval na nultý ročník Evropského poháru do Slaného, jelikož firma Toi Toi má odtud sídlo nedaleko.

Spolupráci s českým cyklokrosem pochválil i Radek Krummer z Cyklosportu RIK, která poskytuje kola značky Cube. „To Toi Cup sponzorujeme z důvodu propagace naší společnosti už pět let a ČEZ Cyklo Team Tábor čtyři roky. Naše firma vyrábí kola, tak jsme logicky vybrali ke sponzorování ČEZ Cyklo Team Tábor,“ ocenil kvality týmu Krummer.

Jako čtvrtý dostal na tiskové konferenci slovo pořadatel prvního Toi Toi Cupu v Mladé Boleslavi Antonín Ungerman. „Pojede se opět v okolí říčky Klenice, tímto každého zvu na úterý 28. září na zahájení seriálu Toi Toi Cup do Mladé Boleslavi. Ke středě 22. září máme přihlášených 320 závodníků z osmi zemí. Dorazí cyklokrosaři například z Polska, Slovenska, Itálie, Belgie, Nizozemska nebo Rakouska. Žáci odstartují v 9.40 hodin, následují zápolení juniorů a žen a od 14.30 odvysílá České televize živě závod mužů,“ pozval do Mladé Boleslavi Ungerman.

Po deseti letech se vrátil na mapu českého cyklokrosu Petr Klouček, který se ujal postu šéftrenéra české cyklokrosové reprezentace. Na tiskové konferenci představil důvody návratu i své vize. „Přemluvil mě Petr Balogh a v posledních letech jsem cyklokros nadále pečlivě sledoval. Jezdil jsem na domácí pohárové závody a kromě dvou mistrovství světa jsem navštívil i tyto vrcholné akce. Všechny okolo cyklokrosu tak dobře znám,“ řekl Klouček, který spoléhá hlavně na výkony cyklokrosařů v kategorii do 23 let. Potenciál vidí rovněž v bratrech Ťoupalíkových. „Chci je vtáhnout zpět do cyklokrosu, stejně tak někoho z bikerů. Adam Ťoupalík pojede pohár už v Mladé Boleslavi a pravděpodobně i Jakub. Pak si dají oba pauzu a připraví se na mistrovství Evropy a na díl Světového poháru v Táboře,“ prozradil Klouček.

Cyklokrosaři už mají za sebou pod Kloučkovým vedením první soustředění v Libicích, které proběhlo v minulém týdnu. „Třiadvacítkáři vypadají dobře, stejně tak holky i junioři, spoléháme na loňské kadety. Od 18. října strávíme soustředění v Táboře, kde potrénujeme na trati pro listopadový Světový pohár,“ dodal šéftrenér reprezentace.

Petr Klouček prozradil, že dva díly Světového poháru v USA pojede i Kateřina Nash, načež se legenda českého cyklokrosu přesune o Vánocích do Evropy. „Chce tady odjet Světový pohár, poté se vrátí do Spojených států, kde na lednovém mistrovství světa ukončí kariéru. Katka je slušně připravená, na Světovém poháru biků skončila na 16. místě, což je nejlepší výsledek našich bikerek za celou sezonu,“ připomněl Klouček.

Vítěz loňského Toi Toi Cupu a mistr republiky v cyklokrosu Michael Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor) se cítí po letní dřině dobře připravený a na scéně Toi Toi Cupu má cíl jasný – obhájit prvenství. „Uvidíme, jak budou vypadat závody. Neustále jsme tvrdě trénovali a doufám, že se mi tohle úsilí vrátí. Už jsem startoval na závodech v Německu a mohl jsem si otestovat, jak na tom jsem. Uvidíme, jak do elitní kategorie promluví junioři, kteří přešli do mužů. Je to pro ně velký skok, ale vím, že jsou dobře připravení,“ uvědomuje si Boroš a vyhlíží, kdo by se měl poprat o stříbrnou pozici. „Předpokládám, že mezi nejlepší budou patřit Matěj Stránský a Matyáš Fiala,“ myslí si Boroš.

Nemalé cíle má nejlepší český cyklokrosař i v soubojích se zahraničními závodníky. „Celkově bude zajímavé sledovat, jak se mi povede na mezinárodní scéně. Stále si stojím za top desítkou. Mezi muži přibyla řada mladých závodníků, na druhou stranu z těch starších skoro nikdo neodešel. První desítka je ve světě nabitá a hodně ceněná, proto budu bojovat a pokusím se o takhle kvalitní umístění. Už se počítám mezi starší závodníky a věřím, že zkušenosti by se mohly projevit,“ vyhlíží Michael Boroš.

Také Boroše povede v reprezentaci nový šéftrenér Petr Klouček. „Těžko říct, jestli je náročnější než Petr Dlask. Už jsem zažil trenéra Kloučka, když jsem byl junior, takže pro mě není nikým novým. Doufám, že spolu dokážeme velké věci,“ zakončil Michael Boroš.

Program závodů Toi Toi Cupu v roce 2021

28. září – Mladá Boleslav (C2)

2. října – Hlinsko (C2)

9. – 10. října – Slaný (C2)

16. října – Rýmařov (C2)

17. října – Jeseník

17. listopadu – Veselí nad Lužnicí (C2)

20. listopadu – Náměšť na Hané

21. listopadu – Vracov

4. prosince – Čáslav

11. prosince – Jičín (C2), MČR mládeže

Tiskovka k TTC 23.9.2021 v České televizi


< Zpět

Jednou větou

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail