Klouček: "Největší šance v mladších kategoriích"

Premiérově se v současném ročníku Světového poháru představí až v šestém dílu v neděli 14. listopadu v Táboře kromě závodnic a závodníků kategorií elite i mladší cyklokrosaři. Premiéru si odbudou juniorky, junioři a muži U23. A právě v těchto kategoriích je v současné době síla českého cyklokrosu.

Trať v areálu Komora a jeho okolí pamatuje pro české barvy na vítězství, medailové hody. V táboře se Světový pohár pojede posedmnácté a zářili na nich Zdeněk Štybar, Petr Dlask, Martin Bína nebo Radomír Šimůnek mladší, Tomáš Paprstka a další, ale v neděli budou na trati u řeky Lužnice reálné jen umístění v první desítce.

"V současné době máme největší šance v mladších kategoriích. Nejsou to závodníci na stupně vítězů, ale do první desítky ano. V dospělých je to slabší, ale Michal Boroš má trať prakticky za barákem, a tak by mohl využít domácího prostředí. Pro něj by byla desítka velkým úspěchem,“ prozradil o české jedničce čtyřiašedesátiletý kouč Petr Klouček.

Boroš má prý natrénováno mnohem víc, než míval minulé roky. „V létě dokázal při kritériích držet krok s nejlepšími silničáři a teď by se to mělo projevit. V Táboře by mohl odjet dobrý závod. K duhu mu jde spolupráce s táborským trenérem Michalem Bednářem,“ pokračoval Klouček.

Z mistrovství Evropy, které se jelo minulý víkend poblíž nizozemského města Wijster na kopci zvaném Col du Vam, však táborský jezdec odjížděl zklamaný. „Udělal chybu při sjezdu u prvního depa. Postihl ho nepříjemný pád, ale naštěstí to přestál bez úhony. Byl jen celý od bahna a asi dvě kola vypadal otřeseně. Pak se z toho ale oklepal a zajížděl časy srovnatelné s nejlepšími,“ poznamenal trenér.

Klouček si uvědomuje realitu: z cyklokrosu míří nadějní závodníci na silnici či na horká kola. "Tam mají možnost závodit v létě, jsou tam asi i větší peníze, takže se dají snadněji pořídit zahraniční soustředění. Kvůli tomu dá spousta jezdců bikům přednost, je to pohodlnější než mrznout v zimě na sněhu a ledu,“ poukázal na problém.

Míní, že to je v posledních letech jeden z hlavních důvodů poklesu výkonnosti našich jezdců. "A taky jednoduše proto, že se v cyklokrosu neobjevila tak silná osobnost jako byl Štybar,“ zmínil momentálně elitního silničáře, který se však před tím stal v terénu pětkrát mistrem světa.

Podle Kloučka mezi mladíky talentované jezdce máme. „Je jich poměrně dost, někteří se ukazují v dobrém světle, ale jestli je mezi nimi nějaký nový ´Štyby´, to se dá těžko odhadnout. Horší je to s tím, aby se nám kluky i holky podařilo u cyklokrosu udržet. Berou ho totiž jako dobrou možnost, jak se později uplatnit na silnici,“ ví Klouček.

Východiskem ke kroku kupředu by měl být větší počet zahraničních startů pro mladé české jezdce. „Z domácích závodů se bez větší konkurence dobře znají. Pak jezdí takticky a podle notiček, jak by to mohlo dopadnout. Venku se naproti tomu od prvního momentu jede naplno. Předchozí generace se v takových podmínkách naučila závodit. Hlavně v Belgii,“ naznačuje kudy vede cesta ke zlepšení. Nyní mají nadějní cyklokrosaři možnost vyjíždět s kluby například do Švýcarska, na Slovensko nebo do Lucemburska. „Na reprezentační úrovni chceme k tomu taky přispět. Po Vánocích plánujeme zůstat v cizině a odjet všechny Světové poháry,“ plánuje muž, jež stál při svém prvním působení u reprezentace u 22 medailí našich jezdců na světových šampionátech. Ale jednoho se bojí. „Akorát musíme doufat, aby jako loni nepřišla nějaká covidová katastrofa, kdy se kromě profesionálních kategorií elite prakticky přestalo závodit,“ uzavřel.


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

Záznamy závodů na webu ČT sport:

MS Hoogerheide 2023
štafety
junioři x juniorky
ženy elite x muži U23
ženy U23 x muži elite

TOI TOI Cup 2022
Holé Vrchy, Hlinsko, Jičín, Veselí nad Lužnicí, Slaný, Kolín, Rýmařov, Mladá Boleslav

Světový pohár 2022/2023
Waterloo - ženy x muži elite
Fayetteville - ženy x muži elite
Tábor - ženymuži elite
Maasmechelen - ženymuži elite
Beekse Bergen - ženymuži elite
Overijse - ženy x muži elite
Hulst - ženy x muži elite
Antwerpen - ženy x muži elite
Dublin - ženy x muži elite
Val di Sole - ženy x muži elite
Gavere - ženy x muži elite
Zonhoven - ženy x muži elite
Benidorm - ženy x muži elite
Besancon - ženy x muži elite

Šoty z pořadu BBV
Tiskovka k TTC 22.9.2022
TOI TOI Cup Holé Vrchy

TOI TOI Cup Hlinsko

Jednou větou

18.10.2022 - Výsledky z druhého dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 12.10.2022 a průběžné výsledky.

08.10.2022 - Výsledky z prvního dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 5.10.2022

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail