Šimon Vaníček představil táborskou trať

Domácí jezdec ČEZ Cyklo Team Tábor Šimon Vaníček představil táborskou trať nedělního závodu Světového poháru. „Okruh je hodně rychlý. Takže to budou pěkný kule. Trať by měla převážně vyhovovat silovým jezdcům. Hlavně druhá část okruhu je obzvláště těžká, naopak první polovina je rychlejší a dá se tu vydýchat a odpočinout,“ popsal Vaníček nástrahy táborského okruhu.

Start je nesmírně důležitý

Všichni si uvědomují, jak důležitý bude start, proto každý pojede naplno. Hned po startu je dlouhá cílová rovinka a po tři sta metrech následuje nájezd do terénu. Tam se najíždí ve velké rychlosti. V první pravotočivé zatáčce je ideální najet si vnitřní stopu, protože hodně vynáší.

Po nájezdu do terénu následuje krátký brdek, kde se to pravidelně zastaví a ucpe. Projede maximálně prvních pět až osm jezdců. Zbytek startovního pole musí hodně zpomalit.

Po louce se najíždí krátými klikaticemi až k budově. Tady se musí jet ze sedla, prakticky se tu nedá předjíždět. Peloton se tu hned hodně natáhne, proto je dobré být co nejvíc vepředu.

V krátkém sledu dvoje schody

Další důležitou pasáží jsou první schody, kterých je osm. Po jejich vyběhnutí následuje krátký uklouzaný brdek s protilehlou levotočivou zatáčkou. Jezdec musí podle situace zvážit, jestli se mu vyplatí sednout na kolo nebo běžet až na vrcholek. Dá se tady získat, ale i ztratit. Po nájezdu na umělý kopec přichází dlouhá rovinka, kde už se jede na maximum. S druhými osmi schody přichází náročnější část okruhu, která je víc kopcovitá. Druhé schody jsou těžší, protože když je člověk vyběhne, tak je to stále do kopce a rozjíždíte se prakticky z nuly. Následuje pasáž „Švýcarsko“, což je zamotaná klikatice, s úseky nahoru a dolů, kde se dá prodýchat.

Skákání překážek je velká výhoda

Po prvním průjezdu depem následují dvě umělé překážky umístěné ve stoupání. Dají se skákat, ale záleží, jak budou letos vysoké. Když to člověk umí, je to rozhodně velká výhoda. Když se vyjede na horizont, tak se jede zase dolů, což je příležitost se pořádně vydýchat.

Rozhodující a nejtěžší část okruhu

Následuje nejtěžší část okruhu. Asi dvě stě metrů se jede neustále nahoru, pak padesátimetrová rovinka a znovu tři sta metrů nahoru. Řekl bych, že právě tady se závod rozhoduje. Je to tady těžší, protože jak je trať dost suchá a pak to hodně drncá. Což je nesmírně náročné. Po absolvování nejvyššího bodu na trati následuje sjezd do depa a nájezd na asfaltovou cílovou rovinku.

Komu bude okruh vyhovovat

Táborská trať by měla vyhovovat silovým a rychlostním jezdcům jako Iserbyt nebo Van der Haar. Čechům by to mohlo sednout, máme to tady najeté. Navíc je to pro nás jeden z vrcholů sezony.

Správná taktika

Ani jedno zaváhání na trati není rozhodující. Pokud se nepovede začátek, záleží, jak dobře si rozvrhnete síly a tak se s tím dá ještě něco dělat. Navíc šedesát minut je poměrně dlouhá doba. Hlavně ke konci závodu budou všem docházet síly. Když na to člověk má, dá se to sjet.

Ve spodní části okruhu se bude hodně taktizovat, v početnější skupině nebude chtít nikdo tahat. Ideální místem pro útok je dlouhé stoupání ve druhé polovině okruhu. Kdo bude první nahoře a vypracuje si menší náskok, tak už ho těžko do cíle někdo předjede.

A s jakým umístěním bude Šimon Vaníček spokojený?

Budu spokojený s umístěním do první dvacítky.

Text a foto -peh-


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

Záznamy závodů na webu ČT sport:

MS Hoogerheide 2023
štafety
junioři x juniorky
ženy elite x muži U23
ženy U23 x muži elite

TOI TOI Cup 2022
Holé Vrchy, Hlinsko, Jičín, Veselí nad Lužnicí, Slaný, Kolín, Rýmařov, Mladá Boleslav

Světový pohár 2022/2023
Waterloo - ženy x muži elite
Fayetteville - ženy x muži elite
Tábor - ženymuži elite
Maasmechelen - ženymuži elite
Beekse Bergen - ženymuži elite
Overijse - ženy x muži elite
Hulst - ženy x muži elite
Antwerpen - ženy x muži elite
Dublin - ženy x muži elite
Val di Sole - ženy x muži elite
Gavere - ženy x muži elite
Zonhoven - ženy x muži elite
Benidorm - ženy x muži elite
Besancon - ženy x muži elite

Šoty z pořadu BBV
Tiskovka k TTC 22.9.2022
TOI TOI Cup Holé Vrchy

TOI TOI Cup Hlinsko

Jednou větou

18.10.2022 - Výsledky z druhého dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 12.10.2022 a průběžné výsledky.

08.10.2022 - Výsledky z prvního dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 5.10.2022

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail