Zemanová premiérově, Boroš popáté

Již pátý titul vybojoval dne s v Kolíně na domácím cyklokrosovém šampionátu Michael Boroš, na ženském trůnu došlo po letech ke změně. Svůj první titul vybojovala teprve osmnáctiletá Kristýna Zemanová z celku Brilon Racing Team a vystřídala tak v mistrovském trikotu osminásobnou šampionku Pavlu Havlíkovou.

Boroše, startujícího poprvé v barvách nového týmu Elkov Kasper, doprovodili na stupně vítězů jeho oddíloví kolegové bratři Jakub a Adam Ťoupalíkovi, se  Zemanovou šly pro medaile její oddílová kolegyně Tereza Vaníčková a bronz vybojovala Nikola Bajgerová z Force KCK Zlín, Havlíková dojela tentokrát pátá.

Hned v prvním kole dlouhém 3400 metrů se na čele usadily favoritky. Startovní pole táhla Bajgerová, ale tak to vydrželo jen krátce. Od druhého kola se na čele již osamostatnila suverénní vítězka seriálu Toi Toi Cupu Zemanová a od té chvíle bylo jen otázkou s jakým náskokem vyhraje. V každém okruhu svůj náskok navyšovala a jela si prakticky to, co ji vyhovovalo.

Za ní se dlouho spolu držela čtyřčlenná skupina ve složení Bajgerová, Havlíková, Vaníčková a Jana Czeczinkarová, které bojovaly o další medaile. Ještě do závěrečného šestého okruhu kvartet vjížděl pohromadě. Pak to chvíli vypadalo, že nejvíce sil má Bajgerová, ale v závěrečné pískové technické pasáži ji předjela Vaníčková jasně si dojela pro stříbro, obhájkyně zlata Havlíková skončila pátá, ale nelze nezmínit, že trénovat po covidu začla až začátkem týdne.

„Musím přiznat, že nějaká nervozita byla, ale ze mě spadla když se na startu rozsvítila zelená a pak jsem si závod užila. Vyšlo mi to, co jsem chtěla. Odjet soupeřkám a pak jsem mohl jet v klidu co jsem chtěla,“ řekla v cíli nová šampionka. „Teplota byla na cyklokros obvyklá, počasí standardní a trať se mi zde líbí, již jako kadetka zde vyhrála titul. Naposledy jsem viděla soupeřky při nájezdu do druhého kola. Nyní se chci ukázat ve světě a přivést nějaký pěkný výsledek z mistrovství světa v Americe. Na mistrovství Evropy jsem byla osmá, kdybych skončila na MS do pětky rak to buse skvělé, ale spokojená budu i s umístěním do desítky,“ řekla Zemanová, která na MS bude startovat v kategorii do 23 let.

„Se sezonou jsem spokojená doma i na světové scéně. Před MS ještě budu startovat na obou závodech SP. Cyklokros je pro mě hlavní disciplína, ale přes léto budu doplňkově jezdit i na silnici, myslím, že je to skvělá kombinace,“ dodala Zemanová.

 

Závod mužů byl velice dramatický k čemuž přispěla i výborná divácká kulisa. A zápletka přišla hned krátce po startu. Boroš spadl a Jakub Ťoupalík si vypracoval v čele slibný náskok. Nenaplnily se tak předpoklady o tom, že dlouho bude jezdit pohromadě skupina.

Devětadvacetiletý Boroš se nevzdal a rychle se propracovával dopředu. Ještě v nájezdu do posledního z osmi okruhů měl zhruba desetisekundové manko, ale v závěru měl více sil.

„Samozřejmě je to krásné. Na začátku to ale tak radostné nebylo. Hlídal jsem si nájezd do terénu, nechal jsem tam Matěje Stránského najet jako prvního, ale udělal trošku školáckou chybu a šel hned k zemi a sundal i mě. Bohužel jsme se tam ještě zamotali, takže to bylo trošku o nervy. Chtěl jsem si ten závod hlídat a ne stahovat ztrátu. Už jsem popravdě ani nevěřil, že se mi v závěru ještě podaří Jakuba dohnat,“ přiznal Boroš.

„Netušil jsem vůbec že Kuba je odjetý a když člověk na této trati jede sám, tak je hodně tvrdé. V závěru mi nezbývalo než je co to dá a už jsem moc nevěřil.  Jakub ale začal zpomalovat a mě se podařilo téměř na hraně sil jej dojet a zdolat,“ pokračoval Boroš. A s ohledem na MS prozradil. „Chtěl bych do Top 10. Sezona je zatím dobrá, po dlouhé době se cítím zase dobře, a doufám, že to bude ještě lepší. Nyní odletím trénovat do Španělska a potom pojedu před MS ještě závod SP v Hogerheide,“ dodal Boroš.

Jakub Ťoupalík ztratil na vítěze jen tři desetiny sekundy a získal svou první medaili mezi elitou. Adam Ťoupalík, šampion z roku 2015, zůstal zpět o 81 sekund a přidal do sbírky třetí domácí bronz po letech 2016 a 2018. Dovršil tak triumf stáje Elkov Kasper, jejíž dres oblékají všichni tři medailisté. Další z velkých favoritů domácí Tomáš Paprstka dojel až šestý.

Výsledky:

Muži (27,2 km):

1. Boroš 1:01:28, 2. J. Ťoupalík stejný čas, 3. A. Ťoupalík (všichni Elkov Kasper) +1:21, 4. Jelínek (Cyklostar Head Pirelli) +1:34, 5. Vaníček (ČEZ Cyklo Team Tábor) +1:49, 6. Paprstka (Expres CZ-Tufo Kolín) +2:02.

Ženy (20,4 km):

1. Zemanová 52:50, 2. Vaníčková (obě Brilon Racing Team MB) +32, 3. Bajgerová (Force Kck Zlín) +40, 4. Czeczinkarová (LIV Mistral Cycling) +52, 5. Havlíková (Lawi junior team) +1:39, 6. Tvarůžková (EXPRES CZ - Tufo Team Kolín) +2:18.

mj FOTO Jaroslav Svoboda

 


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

Záznamy závodů na webu ČT sport:

MS Hoogerheide 2023
štafety
junioři x juniorky
ženy elite x muži U23
ženy U23 x muži elite

TOI TOI Cup 2022
Holé Vrchy, Hlinsko, Jičín, Veselí nad Lužnicí, Slaný, Kolín, Rýmařov, Mladá Boleslav

Světový pohár 2022/2023
Waterloo - ženy x muži elite
Fayetteville - ženy x muži elite
Tábor - ženymuži elite
Maasmechelen - ženymuži elite
Beekse Bergen - ženymuži elite
Overijse - ženy x muži elite
Hulst - ženy x muži elite
Antwerpen - ženy x muži elite
Dublin - ženy x muži elite
Val di Sole - ženy x muži elite
Gavere - ženy x muži elite
Zonhoven - ženy x muži elite
Benidorm - ženy x muži elite
Besancon - ženy x muži elite

Šoty z pořadu BBV
Tiskovka k TTC 22.9.2022
TOI TOI Cup Holé Vrchy

TOI TOI Cup Hlinsko
TOI TOI Cup Slaný
TOI TOI Cup Kolín
TOI TOI Cup Rýmařov
TO před MČR Mladá Boleslav
MČR Mladá Boleslav

Jednou větou

08.02.2023 - Rekapitulace MS v Hoogerheide 2023 - zdroj YouTube.

18.10.2022 - Výsledky z druhého dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 12.10.2022 a průběžné výsledky.

08.10.2022 - Výsledky z prvního dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 5.10.2022

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail