Weber Jičínský cyklokros 2014 – Čeřovku ovládl Vladimír Kyzivát

Svátek vzniku samostatného československého státu přinesl krásné podzimní počasí a tak co s volným dnem? Hurá na cyklokros, jak jinak! Jičín se rozhodl navázat na bohatou cyklokrosovou tradici, do budoucna má ambici postoupit do nejvyšší české ligy – tedy TOI TOI Cupu, a my jsme byli zvědavi, jak se jim to na úvod povede.

Na začátek naší reportáže je ale třeba podotknout, že jsme bohužel museli řešit dilema – Louny nebo Jičín, neboť došlo k termínové kolizi krajských přeborů a Českého poháru Masters v Lounech a právě Jičínského cyklokrosu. Škoda pro obě akce, ale stalo se. Snad příště proběhne lepší komunikace napříč cyklokrosovým hnutím. V Lounech už jsme byli na TOI TOI Cupu 4. října, proto jsme dali tentokrát přednost Jičínu.

U znovuzrodu závodu stojí Fit Club Jičín v čele s Petrem Kordíkem, dále otec sourozenců - reprezentantů - Lukáše a Venduly Kuntových, město Jičín, silní sponzoři Weber Saint – Gobain, Vohnout Thermocolor, OkayOkna a Autocentrum Jičín, a řada dalších funkcionářů a pomocníků.

Ptali jsme se pamětníků, jak velkou přestávku si Jičín dal v pořádání cyklokrosových závodů, a padala čísla mezi pětadvaceti a třiceti lety. „Pořádali jsme tu soustředění jak našeho tak i amerického nároďáku, což bylo vždy spojeno se závody. Našli jsme tu tenkrát vynikající zázemí a podmínky. Jičínským fandím. Jsem přesvědčen, že mají na to, aby se stali součástí TOI TOI Cupu. Pokud budu moci, pomohu jim v tom,“ prohlásil bývalý výborný závodník a nyní trenér Vojtěch Červínek během vyhlašování vítězů mládežnických kategorií a žen. Na stupních vítězů se z velké části objevovala stejná jména jako v TOI TOI Cupu.

My jsme se tentokrát zaměřili na hlavní závod mužů elite a U23, do kterého odstartovala dvacítka borců půl hodiny po poledni. Jasná obloha a hřejivé paprsky slunce přivábili po obědě i spoustu místních a tak na trati panovala pěkná atmosféra.

Okruh měřil cca dva a půl kilometru a měl převýšení 70 metrů. Po startu závodníci postupně vyšplhali až na nejvyšší bod lesoparku Čeřovka, aby se z něj spustili na svažitou a členitou louku, kde se vinuly asi dvě třetiny tratě.

„Nejvíc bych to přirovnal k Hlinsku. Na louce, kopcovité a drncavé. Trať se mi líbí. Já jsem vděčný za každý dobrý závod, za kterým nemusím cestovat tři hodiny,“ řekl pro náš web Michal Benda z TJ Sokol Plavy-Cyklo Benda.

Nejlépe do závodu odstartoval Michal Malík (Nilfisk Alto Pro Cycling), ale po půl kole všem poodjel Vladimír Kyzivát (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav) a režii závodu už nepustil z rukou. Za Malíkem se chviličku vezl Roman Lehký (KC Kooperativa SG Jablonec n.N.), ale dlouho se ho neudržel a naopak ho dojel jeho týmový kolega Adrian Šírek. Oba pak spolu kroužili po trati až do cíle, třetí místo pro sebe v závěru nakonec urval Šírek.

„Trať je pěkná a dobře připravená, hezký závod. Cestičky v lese byly pečlivě umetené. Moje taktika byla jet tak do půli závodu ve skupince a pak za to zkusit vzít. Ale v tom dlouhém sjezdu z Čeřovky jsem jim hned ujel a tak jsem pokračoval dál sám. Půl hodiny to tu v těch kopcích bolelo, ale pak jsem se rozjel,“ komentoval vítěz závodu své pocity v cíli.

Pro Kyziváta to byl už třetí závod ve čtyřech dnech. Z Jabkenic se hned přemístil do Švýcarska, kde v neděli jel ve Steinmauru. „Tam mi to vůbec nešlo. Po té nemoci, kvůli které jsem ani nebyl na svěťáku ve Valkenburgu, to nebylo optimální, ale už jsem měl podepsaný kontrakt, tak jsem tam musel. Příští sobotu jedu na TOI TOI Cup do Hlinska a hned v neděli závodím opět ve Švýcarsku – v Hittnau na EKZ sérii,“ přiblížil nám Vladimír Kyzivát náročný život českého cyklokrosaře.

A jak se to tedy Jičínským povedlo z našeho pohledu? Lokalita na Čeřovce má určitě velký potenciál. Jedinou výhradu máme k trati. Úsek v lesoparku je sice možná zajímavý pro závodníky, ale méně už pro diváky. Proto by bylo dobré jej zkrátit jen na úpatí lesa a zbytek rozprostřít po louce, která je divácky velmi atraktivní a přehledná. Ostatně jako třeba ta v Táboře nebo ve zmiňovaném Hlinsku. Pořadatel má za sebou spoustu zkušeností s organizací hobby a amatérských MTB a silničních akcí, za zády silné sponzory a hlavně podporu šestnáctitisícového města v Královéhradeckém kraji. Čeřovka leží nedaleko centra Jičína v obydlené oblasti.

Přejeme proto pořadatelům hodně nadšení a energie do budoucna a Agentuře Cyklistika a komisi cyklokrosu Českého svazu cyklistiky šťastnou ruku při sestavování kalendáře TOI TOI Cupu pro příští rok. To aby vzali v potaz i Jičín, můžeme doporučit s klidným svědomím.


Fotogalerie na Cyklokros.cz


Text a fotky: Martin Bali-Jenčík


< Zpět

Jednou větou

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail