Česky English

Tábor bude hostit světovou cyklokrosovou elitu potřetí

Světový šampionát cyklokrosařů, který hostí poslední lednový víkend Tábor, se už nezadržitelně blíží. K vrcholné akci, 66. mistrovství světa v cyklokrosu, se proto dnes uskutečnila v Top hotelu Praha tisková konference za účasti významných hostů politického života, nechyběli ani zástupci cyklistického svazu, sponzorů a pořadatelů.

   Ohlasy zúčastněných

Marcel Chládek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy: „Tato akce celosvětového významu výrazně povede k rozvoji cyklokrosu jihočeského regionu. Pevně věřím, že někdo z našich jezdců bude stát na bedně a že příští rok bude ve znamení velkého úspěchu českého sportu. Od cyklokrosu počínaje, přes atletiku a fotbal.“

Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu: „Spíš jako jihočeský poslanec než ministr, cítím za pořádání šampionátu velkou zodpovědnost. Jsem velmi rád, že se akce uskuteční už potřetí během posledních patnácti let opět v Táboře. To svědčí o vynikajících pořadatelských kvalitách, ale i vyspělém zázemí areálu Komora.“

Jiří Fišer, starosta města Tábora: „Pro město je pořádání světového šampionátu veliká čest a pocta. Když se rozhodovalo na zastupitelstvu, jestli se máme o pořádání šampionátu ucházet, tak pro hlasovala drtivá většina. Celé město dává do akce srdce. Nadšené a amatérské, ale zároveň okořeněné úsilím a všemi profesionálními zkušenostmi, které máme. Takže těšíme se na vás v Táboře!“

Marián Štetina, prezident Českého svazu cyklistiky: „Věřím, že na mistrovství světa získáme medaile, z toho minimálně jednu zlatou. Co se týče pořadatelství má naše republika ve světě velký obdiv. Stáváme se totiž centrem světové cyklistiky v zimním období. Již za čtrnáct dnů se v Brně uskuteční letošní poslední světový cyklistický šampionát v sálových disciplínách, v Táboře se zase pojede první šampionát roku 2015. Proto jsou organizátorské schopnosti na nejvyšší úrovni.“

Petr Šuleř, zástupce společnosti ČEZ, generálního partnera: „Zatím ještě neumíme cyklokrosařům dodat miniaturní jaderné reaktůrky nebo baterie, takže pomáháme především finančně. Doufám, že čeští reprezentani načerpají od nás alespoň nějaké promile z naší výroby. A pevně věřím, že pak dosáhnou nejlepších výsledků.“

Stanislav Bambula, trenér české cyklokrosové reprezentace: „Se Zdeňkem Štybarem jsem domluven na podobném modelu přípravy jako loni. Po pádu v Ardooie, operaci ramene a návratu z dovolené, už dvakrát seděl na ergometru. Věřím, že v Táboře nebude chybět," řekl Bambula, který představil další medailové kandidáty. „Všichni ale děláme maximum pro to, abychom uspěli. Máme velmi dobrá děvčata a myslím, že v této kategorii máme blízko k medaili, slibně se rozjíždějí jezdci kategorie U23," vkládá reprezentační kouč Stanislav Bambula naděje do Havlíkové, Nash, Nipla a Skály.


   Když se vysloví Tábor, naskakuje mi husí kůže

Největší naděje vkládají fanoušci do obhájce letošního světového šampiona i mistra světa z minulého MS v Táboře v roce 2010 Zdeňka Štybara. „Jestli nebude zdraví proti, určitě přijedu," ujistil přítomné na tiskové konferenci prostřednictvím videa Zdeněk Štybar. "„Když někdo vysloví v mé blízkosti Tábor, naskakuje mi husí kůže. Bylo to jako sen, o kterém člověk doufá, že se splní," říká při vzpomínce na svůj premiérový titul. „Mám tehdejší vítězství pořád v sobě. Vždyť je to největší úspěch mojí kariéry," zdůraznil Štybar, který je však již především silničář.

Sedminásobný mistr republiky, dvojnásobný světový šampion v kategorii do 23 let a trojnásobný mistr světa může v Táboře svoji sbírku ještě rozšířit. „Je to srdeční záležitost. Jednak kvůli tomu prvnímu titulu, a pak kvůli lidem. Celý závod je člověk v kontaktu s publikem, atmosféra je zde jedinečná," dodal Zdeněk Štybar.

Před pěti lety navštívilo mistrovství v Táboře 25.000 diváků a předseda organizačního výboru Čestmír Kalaš věří, že tentokrát diváků bude ještě více. „Prodáno máme již přes šest tisíc vstupenek a celkově počítáme, že za oba dny bude okolo tratě třicet až čtyřicet tisíc diváků."


Text: Petr Hofbauer

Fotky: Michal Sváček, MF DNES


< Zpět

Jednou větou

27.09.2019 - Dnes UCI rozhodla, že MS 2023 bude v Hoogerheide (Nizozemí). MS 2020 je v Dübendorfu (Švýcarsko), 2021 v Oostende (Belgie) a 2022 ve Fayetteville (USA, Arkansas). Na 2024 si podal kandidaturu Tábor.


09.04.2019 - O víkendu proběhlo Mistrovství JčSC v silniční cyklistice 2019 v rámci závodů v Soběslavi, výsledky jsou zde.

01.02.2019 - Řídící výbor UCI dnes na MS v Dánsku rozhodl m.j. i o kalendáři Světového poháru 2019/20. Jeho součástí bude opět Tábor - v sobotu 16. listopadu. Více zde.


Počasí

Předpověď počasí

close
detail