Marek Svačina - Pokud vyhraje Katka s minutovým náskokem, tak budu křičet!

Doslova pamětníkem je redaktor České televize Marek Svačina, který začal komentovat cyklokros už před dvaceti lety. „První mistrovství světa, které jsem komentoval, se konalo v roce 1995 ve švýcarském Eschenbachu. Shodou okolností to byla ve třiadvaceti letech i moje první zahraniční služební cesta,“ zavzpomínal s úsměvem.


Váš hlas už neodmyslitelně patří k dostihovým koním, tenisu a samozřejmě i k cyklokrosu. Kdo patří k vaším oblíbeným jezdcům?

Strašně rád vzpomínám na cyklokros v devadesátých letech, kdy se víc běhalo a jezdilo v bahně. Byla to doba Camrdy nebo Runkela, kteří převážně tahali kolo na zádech. V současné době mi chybí víc taktiky, je to spíš už o fyzičce. Nikdy jsem nebyl fanoušek Svena Nyse, naopak sympatický mi vždycky býval Mario de Clerq. Asi největším idolem býval Radomír Šimůnek starší, kterého měli rádi všichni, protože nám přinášel spoustu radosti.

Není asi zrovna lehké komentovat průběh závodu, když nevíte, jak se situace vyvíjí mimo první desítku průběžného pořadí?
Pokud komentuji z pražského studia, tak je to tak. Bohužel UCI nemá proti ostatním sportům vůbec aktuální průběžné pořadí dostupné na internetu. V dnešní moderní době je to pro mě nepochopitelné.

Je to jediné, co vám v cyklokrosu chybí?
Cyklokros mám strašně rád. Ale myslím si, že i když je to pro Belgičany národní sport, tak cyklokrosu na druhou stranu tolik ve větší propagaci nepomáhají. Nesnaží se, aby ve světě víc expandoval, aby byli vidět jejich trenéři i za hranicemi.

Česká televize bude vysílat z Tábora všechny čtyři přímé přenosy. Jaké máte připraveny pro fanoušky novinky?
Předem připravená je reportáž, jak bývalí cyklokrosaři Martin Zlámalík a Zdeněk Mlynář projeli s kamerou na přilbě a mikrofonem táborskou trať. Seznámí diváky se všemi záludnými místy i nástrahami. Navíc Mlynář dovezl k porovnání silniční, cyklokrosové a bikové kolo, aby porovnával všechny podstatné rozdíly. Fanoušci budou moci nahlédnout do zákulisí českých reprezentantů, každý z reprezentantů bude mít svoji krátkou reportáž.

Je o vás známo, že se při komentování dostihů se na rozdíl od cyklokrosu dostanete daleko snáze do varu a víc je prožíváte. Proč?
S hlasem a emocemi se musí umět pracovat. Cyklokros trvá něco přes hodinu, takže se nedá křičet už od druhého kola závodu. Je umění atmosféru postupně až ke konci vygradovat. Častotkrát se totiž stává, že vítěz dojíždí do cíle osamocen. Proto někdy postrádá dramatičnost až do posledních okamžiků, kdy nikdo netuší, kdo vlastně vyhraje. Ale pokud vyhraje Katka s minutovým náskokem, tak slibuji, že tentokrát budu křičet!

Měl jste někdy slzu na krajíčku, nebo že jste sotva mohl mluvit?
Nevzpomínám si, ale asi ne. Prošel jsem si leckterými okamžiky v jiných sportech. Ale nikdy se nedá zapomenout na slavné vítězství Zdenka Štybara právě před pěti lety v Táboře.  


Fotka: Martin Bali-Jenčík
(Marek Svačina zpovídá Petera Van den Abeele)

Text: Petr Hofbauer


< Zpět

Jednou větou

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail