Táborští cyklokrosaři zažili na Mozolově dřinu

Cyklokrosaři ČEZ Cyklo Teamu Tábor zakončili v neděli v Mozolově čtyřdenní soustředění, které absolvovalo 21 jezdců. Z toho dvě dívky (Denisa Mináriková-Švecová a Celestýna Součková) a dva úplní nováčci (Radek Zahajský a Marek Měchura).

Příprava na sezonu je prakticky každoročně podobná. Jen se mění obsazení týmu. „Po silniční sezoně je to první možnost vyzkoušet si zase cyklokrosová kola. Tréninky jsou převážně zaměřeny na techniku, aby si každý zažil ty správné návyky,“ upřesnil Stanislav Bambula. Tentokrát už ne jako trenér, ale vedoucí týmu.  

Podobný názor měl i trenér Richard Koberna, který přivítal cyklisty v terénu slovy: „Je čas osahat si kolo, zvyknout si na terén, naučit se seskakovat a naskakovat, naučit se ovládat řazení. Proto jezděte v klidu, není to žádná soutěž.“

Přesto táborští cyklokrosaři ukázali od prvního šlápnutí do pedálů, že mají soutěživost v krvi. Jeho slova si totiž nevzal k srdci junior Jan Burgstaller. Ten si chtěl najet do první zatáčky co nejrychleji a z prvního místa kontrolovat jízdu. Jenže došlo ke střetu s oddílovým kolegou Drdkem. Oba skončili v kotrmelcích, navíc to odnesla i technika. Zatímco Drdek svlékl plášť, Burgstaller přetrhl řetěz. „Kruci, zrovna když jsem dobře odstartoval,“ litoval Burgstaller. „Je to moje chyba. Blbě jsem si přehodil,“ házel si popel na hlavu. Naštěstí oba vyvázli jen s drobnými modřinami a odřeninami, a po chvilce opět pokračovali v tréninku.   

Na široké pláni se daleko rozléhalo volání a povzbuzování trenérů. „Bedýnko, Contíku, Sirko, Novasi, Bugi,“ zněly přezdívky. „Doraž si ho. Nebo pěkná práce, ono to přijde, neboj,“ radili trenéři svým svěřencům. Pochvaly se dočkali oba nováčci - Radek Zahájský a Marek Měchura. Táborským se totiž vyplatila dlouhodobá práce s mladými. Duo nadšenců uchvátilo kolo, které poprvé vyzkoušelo v místní soutěži - Táborské okruhy.

„Dostal jsem kolo a stihnul jsem najet přes dvě stě kilometrů,“ pochlubil se Radek Zahajský a dodal: „Cyklistika mě chytla, budu se snažit stále zlepšovat,“ nastínil čtrnáctiletý kadet svoje plány.

Téměř po roce se po zdravotních problémech vrátil do terénu Ondřej Bambula. Spolu s Jakubem Skálou bude patřit k největším oporám v kategorii Elite. „Je to dobrý, jsem spokojený. Příprava proběhla přesně podle představ. Podle pocitů se cítím v pohodě. Jen mi chybí větší vyježděnost a závodní rytmus, abych do sebe dostal rychlost a dynamiku“ hlásil odhodlaně osmadvacetiletý cyklokrosař ČEZ Cyklo Teamu Tábor.

Po dopoledním tréninku následoval oběd a krátký odpočinek. A pak znovu na kolo. Tentokrát polykat kilometry na silnici. Třetí den se už únava stupňovala. Někteří už měli za sebou náročné reprezentační soustředění. „Bylo to dost těžký, obzvláště na silnici. Tréninky byly zaměřeny na rychlost,“ uvedl junior Jan Novák.

Každé stoupání v členitém terénu nesmírně bolelo. To už tušil i Stanislav Bambula. Proto nabádal megafonem své svěřence a rozdával instrukce. „Hoši, tak se zvedněte ze sedla a nastupte si.“ Po celodenní dřině se jezdcům už moc nechtělo. Najednou se ale bleskurychle zvedly krávy, které dosud odpočívaly na pastvě. Tím se výrazně zvýšilo i tempo táborských cyklokrosařů. Naštěstí dobytek zůstal v ohradě, ale cyklisté měli v tu chvíli docela nahnáno.

Čtyřdenní soustředění skončilo. Přesto Táborští nezapomněli ani na důležitý rituál. Připomněli si, jak správně ustrojeni mají nastupovat na stupně vítězů. Tradice totiž velí, že cyklokrosaři ČEZ Cyklo Teamu Tábor patří soudobě k nejlepším v republice.

Text a foto Petr Hofbauer


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

Záznamy závodů na webu ČT sport:

TOI TOI Cup 2021
Ml. Boleslav, HlinskoSlaný, Rýmařov

Světový pohár 2021/2022
Waterloo - ženy x muži elite
Fayetteville - ženy x muži elite
Iowa - ženy x muži elite
Zonhoven - ženy x muži elite

Šoty z pořadu BBV
Tiskovka k TTC 23.9.2021
TOI TOI Cup Mladá Boleslav
TOI TOI Cup Hlinsko

Jednou větou

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail