M. Bednář: „Jsem pro zábavu. Ta ale může být až po tréninku.“

Současný trenér ČEZ Cyklo Teamu Tábor Michal Bednář je v jednom kole. Ke konci června absolvoval s týmem soustředění v Krkonoších, potom etapový silniční závod Kolem jižních Čech. Sotva se vrátil domů, už balil kufry na reprezentační soustředění v Mladé Boleslavi a pak se přesunul na oddílové soustředění na Mozolov. „Moc si sice neodpočinu. Ale kolo mám a rád se kolem cyklistiky motám,“ bere svůj úděl s úsměvem.

Nezdá se ti už o kole?

Ne, ne, naopak. Baví mě to a vůbec mi to nevadí. Zatím jsem plný síly a energie.

Během tréninku se snažíš svým mladším spolujezdcům poradit. Je to sice nezvyklé, ale asi praktické?

Tak není to snadné jet a současně i řvát, aby mi bylo rozumět. Ale snažím se. Na silnici je dobré, že si v balíku odpočinu. Je fajn, když vidím, jestli kluci jedou těžký nebo lehký převod nebo kdy si mají nastoupit. V terénu se snažím jezdit za nimi, a poradím kde seskočit nebo jak projet ideálně zatáčky. Radši si ale zastavím, abych viděl pořádně všechny.

Několikrát si musel zvýšit hlas. To tě je tak špatně rozumět?

Musel jsem, bylo třeba srovnat kluky do latě. Spíš se musí ti mladší naučit respektovat autority. Jsem pro zábavu, ta ale může být až po tréninku. Každý by měl být na něj soustředěný, aby věděl, co a proč to dělá. Aby se dovednosti staly automatické.

Mnozí kandidáti reprezentace mluvili po návratu z reprezentačního soustředění, že bylo náročné. Nejsou snad zvyklí na takové dávky?

Nebylo to zase tak extrémně těžké. Junioři spíš nejsou zvyklí trénovat dvě fáze a víc dní za sebou. Ale pokud chtějí něco dokázat, tak si musí uvědomit, jak je třeba trénovat.

Jaká je tvoje pozice u reprezentace?

Získávám víc zkušeností. Rád se přiučím u bývalého kvalitního závoďáka Petra Dlaska a snažím se mu pomáhat. Aby to měl jednodušší.

Už při tvém nástupu do funkce trenéra si měl plány zavést v oddíle různé druhy protahovacích a regeneračních cvičení. Podařilo se to?

Chodíme dvakrát týdně do tělocvičny, kde posilujeme vnitřní svaly. Při rozcvičkách se snažíme o dynamické cviky, které cyklokrosu pomáhají.

Jaký má cvičení efekt?

Většinou jen u těch, co cvičí pravidelně. Jedná se totiž o cviky, které potřebují trpělivost a čas. Kýžený efekt se dostaví minimálně až za rok či dva. Jenom to chce poctivě se tomu věnovat. Není to jenom můj názor, ani žádná novinka. Dělají to prostě všichni profesionální cyklisti.

Text a foto Petr Hofbauer


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

Záznamy závodů na webu ČT sport:

TOI TOI Cup 2021
Ml. Boleslav, HlinskoSlaný, Rýmařov

Světový pohár 2021/2022
Waterloo - ženy x muži elite
Fayetteville - ženy x muži elite
Iowa - ženy x muži elite
Zonhoven - ženy x muži elite

Šoty z pořadu BBV
Tiskovka k TTC 23.9.2021
TOI TOI Cup Mladá Boleslav
TOI TOI Cup Hlinsko

Jednou větou

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail