Česky English

Zdeněk Štybar: Cítím šanci, že můžu být do tří

Když máte možnost navštívit Štybyho u něj doma v Essenu, ležícím za nizozemsko-belgickou hranicí asi deset kilometrů od Hoogerheide, tak prostě neváháte a jedete. A byla to příjemná hodinka strávená s českou cyklistickou hvězdou.Utvrdilo tě počasí v rozhodnutí o účasti na mistrovství světa?
Už měsíc dopředu jsem měl zprávy od naší stanice, která nám dělá předpovědi na všechny klasiky a další závody, tak jsem věděl, jak se bude situace vyvíjet. Počasí mi hraje do karet. Ale ať už bude jakkoli, jednou jsem se rozhodl, a v neděli určitě jedu.

V neděli by mělo být hluboké bahno.
Dnes večer a zítra by mělo spadnout nějakých deset litrů na metr čtvereční vody. Trať se změní, ale stoprocentně to nebudou bahenní lázně, protože podklad je dost tvrdý.

Máš za sebou objemový silničářský trénink. Ovlivní to tvůj výkon?
Ne, stejně jsem se už připravoval na svoje první silniční závody, které jsou už příští týden na Mallorce. Bez toho jsem tam vkládal nějaké silové tréninky a intervaly. To se mi hodí i na cyklokros. Dnes jsem odjel 95 km za motorkou, byla to spíš už jen regenerace.

Upravoval jsi minulý týden trénink vzhledem k mistrovství světa?
Ne, opravdu jsem se definitivně rozhodl až včera po prvním tréninku na trati.

Co byl hlavní důvod pro účast na šampionátu?
Cítím šanci, že můžu být do tří. Navíc to mám kousek od domova a mám k tomu místu vztah.

Co říká tvůj tým Omega Pharma – Quick Step říká ke tvému startu. Nebyli proti?
Pro ně bylo nejdůležitější, protože viděli, že se připravuju na silniční sezonu a nedělám kvůli tomu žádné kompromisy. Navíc v úterý se jedu projet na trať kolem Flander, takže jsem spojil dvě užitečné věci dohromady a ve středu jedu zpátky na Mallorku.

Měl jsi čas sledovat největší soupeře v boji o příčky nejvyšší?
Absolutní favorit je Sven Nys, za ním Lars van der Haar, a možná Francouz Mourey. Překvapit může Niels Albert, protože na něj není žádný tlak. Předpokládám, že dobrý závod pojede také Martin Bína. S tím už jsem včera hovořil. Říkal, že stoprocentně nějaký Belgičan bude chtít odjet hned v druhém kole, takže po sobě nesmíme koukat, ale hned jít po něm, ať to stojí někoho pár sil. Pokud Belgičan odjede o třicet vteřin, už ho nikdy neuvidíme.

Budeš startovat z nějaké čtvrté řady. Jak velký je to hendikep?
Ta silnice je hodně dlouhá, tak snad budu mít šanci dostat se dopředu. Doufám, že mě nepostaví někam na prostředek řady. Pokud se do terénu dostanu kolem desítky, budu spokojený. Nesmím ale propadat panice, když budu ze začátku víc vzadu. Moje tělo je silničářským tréninkem trochu předělané, takže se rozjíždím pozvolněji, až dvě kola. Musím zachovat klidnou hlavu a jet si svoje tempo a postupně se propracovávat dopředu.


Text a fotky: Martin Bali-Jenčík


< Zpět

Jednou větou

28.05.2020 - Výsledky a fotogalerie z Mistrovství Jihočeského kraje v časovce.

27.09.2019 - Dnes UCI rozhodla, že MS 2023 bude v Hoogerheide (Nizozemí). MS 2020 je v Dübendorfu (Švýcarsko), 2021 v Oostende (Belgie) a 2022 ve Fayetteville (USA, Arkansas). Na 2024 si podal kandidaturu Tábor.


09.04.2019 - O víkendu proběhlo Mistrovství JčSC v silniční cyklistice 2019 v rámci závodů v Soběslavi, výsledky jsou zde.

01.02.2019 - Řídící výbor UCI dnes na MS v Dánsku rozhodl m.j. i o kalendáři Světového poháru 2019/20. Jeho součástí bude opět Tábor - v sobotu 16. listopadu. Více zde.


Počasí

Předpověď počasí

close
detail