Velkolepá rozlučka legendy českého cyklokrosu

V předvečer svátečního závodu v Táboře se uskutečnila v Housově mlýně slavnostní večeře i oslava životního jubilea s Čestmírem Kalašem. Za příjemné a přátelské atmosféry proběhlo za účasti vzácných hostů poděkování, za jeho dlouholetý přínos české cyklistice.

Čestmír Kalaš je cyklistický pojem. Nejen u nás doma, ale i ve světě. Letos se rozhodl po padesáti letech předat funkci vedoucího táborského oddílu a pětadvaceti sezon šéfa českého cyklokrosu. Spolupodílel se na třech světových šampionátech, třech mistrovství Evropy a osmnácti Světových pohárech.

Velká sláva se konala v husitské krčmě s tradiční středověkou hostinou a návštěvou filmové zbrojnice. Slavnostní večer odstartoval na nádvoří husitský bratr výstřelem z děla. Pozvaní hosté si vyzkoušeli hod středověkou sekerou, odměnou jim byl přípitek místní proslavenou medovinou.

Pak se slova chopil zkušený moderátor Kamil Jáša, který poznal oslavence nejen osobně, ale pravidelně si s ním volal. „Telefonujeme si celý život. Po každých závodech znám průběh každého cyklokrosového závodu. Za ty léta vypadá pořád stejně, jen má už o pětadvacet kilo víc,“ uvedl sportovní redaktor.

Toho vystřídal starosta Tábora Jiří Fišer, zároveň velký fanoušek cyklistiky. Ocenil jeho celoživotní přínos a předal mu cenu za mezinárodní propagaci Tábora a výchovu mládeže. „Myslím, že Čestmíra zná každý z nás a proto nepotřebuje větší komentář,“ řekl Fišer.

Další z hostů hejtman Jiří Zimola zapochyboval o tom, že Kalašův rod pochází z Čech. Zjistil, že samopal Kalašnikov má sice slušnou kadenci. Ale jeho svěřenci měli při šlapání daleko větší. Pak se dozvěděl, že jedno údolí v Pakistánu je podle něj pojmenováno a zřejmě odtud pochází jeho rod. Nakonec i slovo cykloživočich se u nás tolik nevyslovuje, ale k němu maximálně sedí. „Už dnes vám můžu říct, že pan Kalaš obdrží Zlatou šupina, ocenění pro významné Jihočechy,“ prozradil hejtman.

S gratulací přišel i Vladimír Holeček, čestný předseda mezinárodní cyklistické federace UCI. „Tak už jsme se konečně dozvěděli, proč se Čestmírovi říkalo Pakistánec,“ rozesmál Holeček všechny přítomné, když zjistil jeho původ. „Do dalších let mu přeji, aby si teď užíval chalupy a samé rovné silnice. Rád bych se s ním někdy svezl. Už jen tak a bez stresu,“ dodal.

Mezi gratulanty byl i Marian Štětina, prezident české cyklistiky. „Ještě do nedávna jsem po Čestmírovi žebral dresy, které ho tak proslavily. I když už svoji funkci předal mladším, tak si vážím toho, co udělal pro český cyklokros,“ prohlásil.

Slavomír Svoboda z českého svazu cyklistiky předal z ministerstva školství oslavenci dvě ocenění. To první sportovní, druhé za klub českých podnikatelů. „Proslavil po celém světě uznávanou značku Kalas. Proto si přeju víc Kalašů. A to nejen ve sportu,“ vyslovil Svoboda své přání.

Vedoucí územního odboru táborské policie Jiří Štecher předal panu Kalašovi čestnou medaili krajského ředitelství Policie jihočeského kraje za dlouholetou spolupráci a významný přínos k budování a prosazování dobrého jména. „Tak to znamená, že když udělám dopravní přestupek, že nedostanu pokutu?,“ okamžitě reagoval oslavenec.

To nejlepší nakonec. Zlatým hřebem se stalo poděkování známého moderátora všech cyklokrosových akcí u nás Jindřicha Pulmana. Napochodoval k oslavenci s klaunovským nosem a cedulkou na prsou s nápisem Cirkus zvaný cyklokros. „Budu mluvit jen krátce,“ oznámil přítomným. Nakonec z toho byl patnáctiminutový, neuvěřitelně vtipný a zábavný monolog, který naprosto přesně charakterizoval bývalého šéfa českého cyklokrosu.    

Dojatý oslavenec pak téměř se slzami v očích poděkoval nejen svým nejbližším, ale i spolupracovníkům z Agentury cyklistika. „Díky cyklistice jsem prožil krásné chvíle po celém světě,“ vystihl jednou větou svůj život.

Následující den se pak symbolicky rozloučil i přímo v centru dění. V areálu Komora, těsně před startem mužů kategorie Elite. S úsměvem na tváři přebíral hodnotný dárek na rozloučenou od spolupracovníků z Agentury Cyklistika Petra Balogha, Josefa Krcha a Markéty Poslušné.

Text -peh-, foto Michal Sváček

 


< Zpět

Jednou větou

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail