Ondřej Bambula ukončil profesionální kariéru

Kvůli nadále přetrvávajícím zdravotním problémům ukončil osmadvacetiletý cyklokrosař ČEZ Cyklo Teamu Tábor Ondřej Bambula profesionální kariéru.

Když se táborský cyklista Ondřej Bambula posadil letos po operaci tepny levné nohy opět na kolo, zdálo se, že má vyhráno. Jenže během reprezentačního cyklokrosového soustředění v Táboře ve středu 21. října absolvoval běžnou lékařskou kontrolu v pražském Motole, která odhalila nečekaný nález.

Devět měsíců po operaci zjistili lékaři na vyšetření CT angiografie, že stent (výstuž) v dané tepně, je v místě ohybu prolomený dovnitř. „To způsobuje horší prokrvení a s větší zátěží by se můj stav mohl nadále zhoršovat. Proto jsem se rozhodl ukončit vrcholovou cyklistiku,“ uvedl Bambula.

Loni v Lošticích stihnul Bambula odjet první závod Toi Toi Cupu, pak byl čtrnáct dní téměř neschopen jakéhokoliv pohybu. Následovala operace a nezbytná rehabilitace. Letos si vyzkoušel přípravu na silnici, pak zahájil cyklokrosovou sezonu. Absolvoval pět závodů, z toho Světový pohár ve Valkenburgu. „Vyšetření mě zastavilo, sám bych na to nepřišel,“ nepociťoval Bambula sebemenší problém. Když mu ovšem lékaři oznámili jeho zdravotní stav, bezprostřední reakcí bylo neuvěřitelné zklamání.

„Nejprve jsem netušil, co se vůbec děje. Byla to pro mě totální rána pod pás. Prostě blesk z čistého nebe. Dokonce jsem to obrečel. Přitom jsem se cítil zdravý. Při zatížení vrcholového sportovce by následně hrozilo riziko znovu uzavření této tepny, což by znamenalo omezení pohybu a následnou operaci s nejistým výsledkem, kde by byl krajním řešením bypass. Okamžitě jsem přehodnotil životní priority. Se všemi blízkými jsem se shodl, že zdraví je jen jedno a to nejdůležitější,“ usoudil Bambula.

Uvidí cyklokrosoví fanoušci Bambulu ještě na závodech nebo je to definitivní konec kariéry? „Ano uvidí. Ale té profesionální kariéry je určitě konec. Tu amatérskou si nechám do budoucna otevřenou. Sportem se chci dál jen bavit,“ naznačil svou budoucnost a dodal: „Už nebudu trénovat pětkrát až šestkrát týdně. Hýbat se nepřestanu, ale zátěž už nebude jako dřív. Jinak by se stent mohl v tepně neustále zužovat. Za půl roku mě čeká další kontrola,“ prozradil své další plány.

Ondřej Bambula se s cyklistikou loučit nehodlá. Už v sobotu byl na závodech Toi Toi Cupu v Lounech. „Mým přáním je i nadále zůstat u cyklistiky, nejlépe jako asistent trenéra. Domluvil jsem se, že zůstanu u týmu do konce sezony a zkusím předávat zkušenosti mladším kolegům,“ vysvětlil. Ze dne na den se mu na cyklokros změnil pohled. „Pohled z druhé strany je krásný. Absolutně bez nervů. Člověk si udělá svoji práci a má hotovo,“ přiznal s úsměvem na tváři.

 

Největší úspěchy Ondřeje Bambuly

Světový pohár U23 rok 2009 - 3. místo Roubaix, celkové čtvrté místo v SP.  

Celkové třetí místo v Toi Toi cupu ročník 2010/2011

Společné Mistrovství republiky v silniční cyklistice 2013 v Dubnici - 6. místo (v hromadném spurtu, který vyhrál Peter Sagan).

 

Ondřej Bambula

Narozen: 25. červenec 1987

Klub: ČEZ CT Tábor

Sourozenci: Dva bratři  

Záliby: sport, truhlařina, zahrádka

Přání: Hlavně zdraví, projektovat a postavit si vlastní dům

Motto: Když nejde o život, tak jde o…

Text -peh-, foto archiv Ondřeje Bambuly


< Zpět

Jednou větou

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail