Česky English

Brian Cookson: Prosím, mějte za rok v Táboře sníh!

Po slavnostní prezentaci mistrovství světa v Táboře jsme využili příležitost a vyzpovídali nového prezidenta Mezinárodní cyklistické unie UCI.
Jste Brit. Jak velká je podpora cyklokrosu jako neolympijského sportu ve Velké Británii?
Vláda ve Velké Británii, ale rovněž v mnoha dalších státech, podporuje hlavně olympijské sporty. Já bych se nyní rád pokusil o otevření diskuze s Mezinárodním olympijským výborem o možnosti zařadit cyklokros do programu ZOH.

Proto si moc přeji - mějte za rok v Táboře sníh! Prosím, zařiďte do Tábora sníh, můžete to brát rovnou jako oficiální požadavek od šéfa UCI. Olympijský výbor z toho bude nadšený a bude ho ta otázka o to více zajímat.

Je to evergreen, ale přesto se zeptáme znovu. Je tedy myšlenka cyklokros a olympijské hry reálná?
Zcela upřímně říkám, že to je běh na dlouhou trať a nedojde na to přes noc mávnutím kouzelného proutku.

Nejdříve je ale potřeba zvážit možnosti, které tu jsou. Myslím, že MOV stále zvažuje, co případně dalšího za sporty do programu zařadit. A já myslím, že cyklokros je hodně populární disciplína, která vás rychle osloví a do níž snadno proniknete.

Závod v cyklokrosu můžete odjet na sněhu, ale přitom ho k tomu nijak nutně nepotřebujete.

Jak velká je podpora ze strany samotné UCI?
Pro UCI je cyklokros hodně důležitou součástí světa cyklistiky. Má velmi silnou pozici. Je to hodně sledovaný a populární sport v Belgii a Nizozemsku, ale expanduje i do jiných zemí. Třeba minulý světový šampionát v Louisville v USA byl velkým úspěchem.

Vrátí se někdy cyklokros do USA?
Rád bych se zase někdy s cyklokrosovým MS do USA vrátil. Ale jsou tu i další; například Čína je teď velmi otevřená cyklokrosu a já věřím, že tam brzy zavítáme.

Čína i Japonsko mají momentálně silnou ekonomiku, určitě je to zajímavá část světa pro cyklokros i další cyklistické disciplíny.

Těšíte se příští rok do Tábora?
V Táboře byla vždy skvělá organizace, cyklokros tam má dlouhou tradici a historii. Znám tam osobně ten okruh a je moc pěkný. Jsem si jistý, že tam bude znovu vše stoprocentní.

Z jiného soudku. Co silniční mistrovství světa a Česká republika?
Je to opravdu velká událost a bylo by skvělé mistrovství světa do České republiky dostat, ale nejsem si jistý, zda máme na stole oficiální kandidaturu na pořádání. Třeba se to povede v budoucnu. Pokud by se ČR o pořadatelství ucházela, určitě by nás to hodně zajímalo.

Jedním z mých úkolů je podporovat rozvoj cyklistiky v takových oblastech jako jsou Afrika, Jižní Amerika, Asie. Musíme respektovat tradice a historii cyklistiky, ale zároveň pracovat i na tom, aby nadále expandovala.


Text a fotka: Martin Bali-Jenčík

 


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

2. SP Waterloo
neděle 22.9.
20:30 PP ženy
22:00 PP muži elite

1. TOI TOI Cup Ml. Boleslav
sobota 28.9. 21:45 záznam

ZÁZNAMY ZÁVODŮ NA WEBU ČT SPORT:

Světový pohár 2019/20
Iowa - mužiženy

MS 2019 Bogense
juniořimuži U23ženy eliteženy U23muži elite

ME 2018 v Rosmalenu
ženy x muži

ME 2017 v Táboře

MS 2018 ve Valkenburgu


Jednou větou

09.04.2019 - O víkendu proběhlo Mistrovství JčSC v silniční cyklistice 2019 v rámci závodů v Soběslavi, výsledky jsou zde.

01.02.2019 - Řídící výbor UCI dnes na MS v Dánsku rozhodl m.j. i o kalendáři Světového poháru 2019/20. Jeho součástí bude opět Tábor - v sobotu 16. listopadu. Více zde.

Počasí

Předpověď počasí

close
detail