Ťoupalík vybojoval v Zolderu třetí místo

Třiadvacítka českých reprezentantů se dnes představí v pátém závodě Světového poháru v belgickém Zolderu.

Generálkou před světovým šampionátem je dnešní pátý díl Světového poháru v Zolderu. Jako první se dnes na start postaví 68 juniorů, mezi nimi i šestice mladých českých jezdců.

První letošní vítězství ve Světovém poháru si připsal Francouz Thomas Bonnet, který porazil o dvě vteřiny lídra průběžného pořadí Belgičana Jappe Jasperse a třetího Francouze Tanguy Turgise. Nejlepším našim závodník byl čtyřiadvacátý Václav Sirůček, který zaostal za vítězem necelé dvě minuty.

Junioři (67 startujících): 1. Thomas Bonnet (Francie), 2. Jappe Jaspers (Belgie), 3. Tanguy Turgis (Francie),... 24. Václav Sirůček +1:57, 37. David Honzák +2:51, 41. Jan Gavenda +3:32, 42. Jan Novák +3:32, 51. Hynek Palička +4:29, 53. David Jarý +4:58.

Velkou radost udělal českým příznivcům Adam Ťoupalík, který poprvé v sezoně vybojoval ve Světovém poháru pódiové umístění. Ve druhém ze šesti okruhů se vykrystalizovala na čele závodu sedmička favoritů. Dvě kola před koncem se poroučel na zem největší favorit Belgičan Eli Iserbyt, který poté vzdal. O vítězi se rozhodlo až v cílové rovince, když nejvíce sil měl Holanďan Joris Niewenhuis. Dvě vteřiny za ním zaostal stříbrný Belgičan Daan Hoeyberghs a čtyři bronzový Adam Ťoupalík.

„Už minulý týden bylo vidět, že na to Adam má. Ale v Namuru ho srazily technické problémy. Dnes už dokázal zúročit svoji chytrost, zkušenosti a sílu,“ pochválil českého jezdce reprezentační kouč Petr Dlask.

U23 (60 startujících): 1. Joris Niewenhuis (Nizozemí), 2. Daan Hoeyberghs (Belgie) +0:02, 3. Adam Ťoupalík +0:04….36. Adrian Šírek +3:35, 38. Štěpán Schubert +3:38, 42. Daniel Mayer +4:19.

Na konci druhého z pěti okruhů se odpoutala trojice Compton, Cant a van Loy, za nimi jezdilo další trio, mezi nimi i Havlíková. Zatímco čelo závodu se ztenčilo na duo, druhá skupina se kvůli taktizování rozrostla. V polovině závěrečného kola nastoupila domácí Cant a Američanka Compton jí už nestačila. Třetí místo nakonec uhájila van Loy, Pavla Havlíková skončila na solidním šestém místě.

Ženy (66 startujících): 1. Sanne Cant (Belgie), 2. Katherine Compton (USA), 3. Ellen van Loy (Belgie),…6. Pavla Havlíková +50, 20. Nikola Nosková +2:28, 52. Martina Mikulášková +6:14, 53. Denisa Lukešová +6:21, 57. Denisa Mináriková-Švecová +7:26.

Ve třetím kole vyrazilo dopředu duo Holanďanů Mathieu Van der Poel a van der Haar, které se vydal stíhat Belgičan Pauwels. Trio si časem vypracovalo slušný náskok a mistr světa si několikrát své soupeře otestoval. Rozhodující náskok si vypracoval v náročné lesní pasáži, který si pohlídal až do závěrečných metrů před dotírajícím Pauwelsem. Pro třetí místo si dojel van der Haar. Nejlepší z našich byl opět Michael Boroš, který se dokázal dotáhnout do skupiny pronásledovatelů a se ztrátou 1:28 minuty dojel dvanáctý.

Muži Elite (68 startujících): 1. Mathieu Van der Poel (Nizozemí), 2. Kevin Pauwels (Belgie), 3. Lars van der Haar (Nizozemí),…12. Michael Boroš +1:28, 28. Tomáš Paprstka +4:20, 34. Vojtěch Nipl +5:38, 46. Vladimír Kyzivát -1 kolo, 48. Michal Malík -2 kola, 51. Matěj Lasák -2 kola,…Jakub Skála a Radomír Šimůnek vzdali.