Česky English

MS 2014 Hoogerheide Muži – Neuvěřitelné! Zdeněk Štybar vyškolil cyklokrosaře na MS

To, v co málokdo věřil, se stalo skutečností. Zdeněk Štybar krátce přerušil přípravu na silniční sezónu, odskočil si na mistrovství světa do Hoogerheide a stal se světovým šampiónem. S druhým Svenem Nysem si hrál jako kočka s myší poté, co třikrát na Kanibala z Baalu ztratil kontakt a bez sebemenších problémů se na něho dokázal dotáhnout zpět. Stupně vítězů doplnil na třetím místě Kevin Pauwels.

Ani čtvrtá startovací řada neměla žádný vliv na raketový start Zdeňka Štybara, který se bez větších potíží dostal do čela závodu, kde na prvním místě jezdil Francis Mourey. Za ním pak těsně jezdil Martin Bína, avšak menší pád českého jezdce ukončil jeho působení na světovém šampionátu poté, co v prvním skončil v depu s utrženým šaltrem.

I přes chybějící výbušnost se Zdeněk Štybar velmi rychle ocitl ve vedení a bez jakéhokoliv váhání se hnal dopředu. V háku mu vydrželi pouze obhajující šampión Sven Nys z Belgie a holandský mladík Lars van der Haar. Tempo českého závodníka bylo tak vysoké, že i domácí jezdec z oranje týmu a celkový vítěz světového poháru byl nucen elitní dvojici opustit a musel se soustředit na boj o bronzovou medaili.

Závěr závodu se pak odehrál v dramatické režii, když oba závodníci se dopustili několik drobných chyb. Byl to však Zdeněk Štybar, který se v posledním kole dostal před svého soupeře a nepatrný náskok mu zajistil třetí titul mistra světa v elitní kategorii. Velikán Sven Nys se musel spokojit se stříbrnou medailí a Kevin Pauwels, který se nakonec dostal před Larse van der Haara, skončil třetí. Do první desítky se vešel i Radomír Šimůnek, který projel cílem na devátém místě.

 

Postřehy Zdeňka Štybara:

Několik belgických fanoušků na mě sice v posledním kole hodilo několik kelímků s pivem, ale i tak stále preferuji český Pilsner-Urquell. V Belgii to bohužel není nic neobvyklého. Mezi padesáti tisíci fanoušky se vždy najde několik bláznivých lidí, kteří toto provedou.

Vím přesně, kolik energie mě stojí příprava na mistrovství světa, vím přesně, kolik schodů musím vyběhnout, abych se dostal do požadované formy, takže momentálně je pro mě velice těžké říci, zda budu dres mistra světa obhajovat příští rok v Táboře. Ani nedokážu říci, na kolika cyklokrosových závodech se v následující sezóně objevím v duhové kombinéze. Navíc se budu letos ženit…

Myslím si, že jsem udělal dobrou reklamu pro český cyklokros, českou cyklistiku a český sport. Byl to i jeden z hlavních důvodů, proč jsem se dnes postavil na start.

Poselství Svena Nyse:

Mějte prosím respekt pro cyklokros. Neříkejte, že nějaký silničář přijel na MS a jen tak vyhrál. Štybar je výtečný na silnici a stejně tak výborný v terénu. Dnes opravdu vyhrál závodník s vysokými kvalitami, skutečný šampión. Neříkejte proto: "Vzhledem k tomu, že dnes vyhrál silničář, tak cyklokros je na nízké úrovni," protože tak to není a doufám, že si to samé myslí i Zdeněk Štybar. Až uvidím, jak za několik měsíců vyhraje některou z klasik, tak si pomyslím: "Sakra, tak teď už chápu, proč jsem skončil druhý na MS v Hoogerheide."

Fotogalerie

Výsledky

Fotka: Martin Bali-Jenčík


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

2. SP Waterloo
neděle 22.9.
20:30 PP ženy
22:00 PP muži elite

1. TOI TOI Cup Ml. Boleslav
sobota 28.9. 21:45 záznam

ZÁZNAMY ZÁVODŮ NA WEBU ČT SPORT:

Světový pohár 2019/20
Iowa - mužiženy

MS 2019 Bogense
juniořimuži U23ženy eliteženy U23muži elite

ME 2018 v Rosmalenu
ženy x muži

ME 2017 v Táboře

MS 2018 ve Valkenburgu


Jednou větou

09.04.2019 - O víkendu proběhlo Mistrovství JčSC v silniční cyklistice 2019 v rámci závodů v Soběslavi, výsledky jsou zde.

01.02.2019 - Řídící výbor UCI dnes na MS v Dánsku rozhodl m.j. i o kalendáři Světového poháru 2019/20. Jeho součástí bude opět Tábor - v sobotu 16. listopadu. Více zde.

Počasí

Předpověď počasí

close
detail