Reprezentační trenér Dlask věří ve dvě medaile

Reprezentační trenér Petr Dlask hovořil na setkání s novináři nejen o reprezentačním týmu, ale i legendárním Svenu Nysovi, pro kterého tu bude poslední světový šampionát.

S jakými představami jste odjel na světový šampionát?

Pokud si budeme říkat, že si nevěříme, tak tady nebudu sedět. Musíme myslet pozitivně, jinak to vnáší negativní atmosféru do týmu. V prvé řadě je důležité lidem věřit, ať jsou na tom, jak jsou. Někdy se vám stane, že je tak poblázníte, že vůbec nic nezajedou. Nemůžeme být skeptičtí. Věřím, že jsou dva lidi schopní bojovat o pódium. Mistrák je jiný, může se v něm stát tolik věcí. Třeba vybouchne hlavní favorit a skočí tam lidi z druhé vlny. Je to nový závod, každý má šanci ukázat svůj výkon. Musíme se chytat těchto stébel. Proto věřím, že i eliťáci můžou zajet pěkný výsledek.

Kdo má největší šance?

Podium očekávám určitě v obou kategoriích U23, pak je to otevřené. Nemůžu říkat, že budu s kolika medailemi spokojený. Potřebuji, aby se situace v národním týmu postupně začala zvedat. Každý krůček nahoru je dobrý. I kdyby to dopadlo jako na Evropě, tak musíme být za takové výsledky rádi.

Jaká panuje v týmu atmosféra?

Po čtyřech měsících, kdy se se všemi potkáváme, tak jsme konečně pocítili nějaké nadšení a funguje to. Kluci mají zájem a chtějí. Parta je téměř podobná, jako bývala dřív. Vzpomínám si, že jsme se učili o eliťáků, pak se junioři zase učili od nás. Teď tohle podle mě chybělo, ale letos to cítím podobně a věřím, že se to může ještě zlepšit. Parta je vždycky hnacím motorem.

Co můžete říct k trati?

Dneska jsem byl na okruhu a musím říct, že i kdyby zapršelo, tak je to okruh pro Šimona, takový on potřebuje. Nebudou tady Belgáni v sedmnácti lidech, bude jich na startu jen sedm. A nevěřím tomu, že se bude opakovat Koksijde, kdy Šimon přijel jako první Nebelgičan. Doufám, že i naši budou schopni promluvit do elitní desítky.

Dopoledne jste už trénovali, na co jste se zaměřili?

Byl jsem na trati s Nikolou Noskovou. Odpoledne jdu taky s holkama. Na světácích není čas. Dneska už máme vyzvednuté akreditace, jsme očipovaní do závodu, tak proč tu možnost nevyužít? Osvědčilo se mi, že když jsem před dvěma lety jezdil s Nikolou po trati. S Martinou Mikuláškovou taky pojedu na trať. I kdyby to mělo pomoct jen pár procenty, pořád je to aspoň něco. Můžeme nahnat procento tam, procento tam, v součtu třeba 10-15 procent a to už se počítá.

Čemu jste věnovali největší pozornost?

Jde o zkušenosti, jak si najet zatáčky, kdy se zvednout. Žádné zázraky tady s nimi za jeden den neuděláte. Kdyby byla stejná možnost na svěťácích, věřím tomu, že jsou zase o trochu dál. Ale bohužel na to není prostor.

Sven Nys prohlásil, že to bude jeho poslední světový šampionát. Jak na něj vzpomínáte?

Byla pro mě čest závodit za jeho éry. I v Zolderu jsme se potkali na bedně během svěťáku. Je to Pan cyklokrosař. Je až neuvěřitelné, že odchází v tolika letech a je pořád konkurenceschopný jezdit s těma mladýma dravci – van der Poel, van der Haar, van Aert. Ti jsou z jiné dimenze. Ale on tím, co si všechno za tu kariéru vypracoval, je jeden z mála nebo možná jediný, který je na to schopný reagovat. Dřív se jezdil cyklokros silověji. Kdo měl silné nohy, vyhrál. Teď už je to komplexní záležitost. Musí mít posílené břišní i zádové svalstvo. Tak jako jste v minulosti vídali Armstronga, který měl vypracované tělo. Kdyby na to Sven nereagoval, nemůže tam být. Je to ohromný vzor pro mládež.

Konec kariéry si naplánoval na březen. O akci je údajně velký zájem.

Poslední rozlučkový závod měl být původně jeden den. Pořadatelé navýšili vstupenky na určitý počet a stejně to nestačilo. Nakonec z toho udělali dvoudenní akci. Antverpy budou pátého a šestého března praskat ve švech. Rozlučkový víkend s názvem Merci Sven. 

Text a foto -peh-


< Zpět

Jednou větou

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail