Optimistické vize českých reprezentantů

Čtveřice českých reprezentantů se rozpovídala o svých šancích na mistrovství světa v Zolderu.  

Kvarteto českých cyklokrosařů se podělilo se svými ambicemi na světovém šampionátu v Zolderu.

Adam Ťoupalík si zatím nevyzkoušel trať. To se chystá až v sobotu. „Cítím se dobře a podle zpráv, co mám z od kluků, tak se trať nijak nezměnila. Je pořád rychlá, místy jsou některé pasáže malinko měkčí, ale jinak je stejná jako při Světovém poháru v prosinci," říká česká medialová naděje v kategorii U23. Právě v závodě Světového poháru odsáhl nejlepšího letošního výsledku, kdy dojel třetí. „Okruh mi sedí, dokázal jsem tu vyhrát i v juniorech. Tak věřím, že to všechno dopadne dobře," tvrdí optimisticky a dodává: „Budu spokojený s pódiem. Zklamání nastane, když přijde nějaká smůla. Třeba pokud přijde technický problém, nebo neovlivnitelný pád. Ale když nechám na trati vše, co ve mně bude, tak budu spokojený." Na medaili může podle něj reálně pomýšlet sedm kandidátů. „Největší favorit je podle výsledků asi Belgičan Iserbyt, který od začátku sezony potvrzuje dobrou formu," tipuje Ťoupalík.

Michael Boroš bude mít v kategorii Elite podstatně těžší pozici. „Bylo by pěkné bojovat o pódium. Myslím, že na takovémto okruhu to není nic nemožného," neztrácí Boroš optimismus, který při prosincovém závodu SP skončil po nepovedeném startu dvanáctý. „Doufám, že ten scénář se ale nebude opakovat. Chci tam být hned od začátku. Jakmile padne zelená, jede se naplno. Na SP jsem staroval ze třetí, čtvrté lajny, takže to není jednoduché. V neděli bych měl být jako poslední člověk ve druhé lajně," prozradil.

A jako roli bude hrát déšť, který je během víkendu očekáván. „Myslím, že to bude cákat a budeme špinaví. Ale extra bahno nebude. Bořit se nebudeme a bude to pořádně rychlý závod," předvídá. A s jakým umístěním bude spokojen? „V poslední době se mi moc nedařilo, jak bych si představoval. Před mistrovství republiky mě vyřadila nemoc. Dával jsem se dohromady, ale teď se cítím lépe a doufám, že ta první desítka bude," věří si Boroš.

K největším favoritům na titul řadí jednoznačně svého oddílového kolegu Nizozemce Mathiu van der Poela. „Většího favorita asi není. Když jsem na soustředěních viděl, jak dokáže jet na kole, to je neskutečné! Když se nestane něco fatálního, tak si dojede pro další titul," má Boroš jasno a dodává: Je výjimečný nejen v technice, ale i celkově ve stylu jízdy. Formu, kterou má, ta je neuvěřitelná. On sám říkal, že se cítí strašně dobře. A že sám nechápe, kde se to v něm bere," poodhalil momentální pocity obhájce prvenství.  

Mistr republiky Radomír Šimůnek dokázal na domácím šampionátu, že na vrchol sezony se umí připravit. „Když bude člověk realistický a koukne na startovku, tak uvidí, že pár Belgičanů odpadlo. Ale desítka je dost dobře hratelná. Té se člověk nikdy nevzdává. Samozřejmě, že když bude TOP 5, tak budu radši. Člověku samozřejmě pořád někde v hlavě vzadu leží medaile, ať je jakákoliv. Vždy se člověk pere o nejvyšší pocty. Ještě víc, když se jedná o mistrovství světa a člověk jede v národním dresu," popsal své pocity.

"Ani jeden v sezoně nebyl podle představ a ani jeden se nepovedl. Člověk se na to nějak připravoval a šteloval, ale buď tam byly nějaké náhody, které byly proti mně, nebo jsem si to zavinil vlastní chybou. Jsem rád, že už jsou ty 'svěťáky' za mnou, bylo to špatné,"

Radomír Šimůnek zraje jak víno. Na sklonku své kariéry získal svůj premiérový titul. Nechal si to nejlepší na závěr? „Tajně doufám, že by to tak mohlo být. Ale dopředu není nikdy nic jistého," říká s úsměvem. V Zolderu se mu v minulosti dařilo. „Jednou jsem tu byl čtvrtý na SP, pak asi dvakrát do desítky. V U23 jsem tu byl prvním rokem v roce 2002 hned po Táboře devátý," vzpomíná.

Okruh favoritů je podle něk jasný. „Když na to koukneme, asi by to tak mělo být, protože ti dva jsou z úplně jiné dimenzi. Konkurovat jim mohou snad jen Van der Haar a Pauwels. Nikdo jiný na to nemá, aby s nimi tvrdil muziku," tipuje. „Ale MS je jiný závod, než ty ostatní. A člověk to také bere jinak. Hned od začátku je to rychlejší, na nic se nečeká. A to dělá závod ještě těžší," dodal.

Dvaatřicetiletý Šimůnek už přemýšlí o své budoucnosti. „Budu to řešit po šampionátu. Mám pořád dvě až tři alternativy. Ale příští rok budu ještě určitě jezdit. Jednou z nich je stávající tým. Člověk ale kouká i do budoucnosti. Také mě to trošku táhne domů, je to všechno ještě předčasné," naznačil své plány.

Jednou z možností po skončení kariéry je pokračování ve stávajícím týmu na manažerské pozici. „Tato možnost existuje. Ale na druhou stranu jsem od roku 2005 soustavně z domova. Přitom jsem takový nacionalistický Čech, takže bych rád někdy fungoval doma. Člověk je přes sezonu tady v Belgii, manželka doma. Takže to nějak dáváme dohromady, že je třeba týden až dva tady. Ale není to nic jednoduchého. Člověk by si také rád založil rodinu, ale přes Skype to těžko udělám," rozloučil se Šimůnek.  

Mistryně republiky Martina Mikulášková obsadila na posledním Světovém poháru v Hoogerheide čtyřicáté místo. „Nepovedl se mi start. Najížděla jsem do terénu někde kolem čtyřicáté pozice a pak už byl problém se dostat dopředu. Trať byla těžká, celá na bahně a rychle tam ubývaly síly. Nevyšlo to sice jako na mistráku, ale myslím, že tu formu pořád mám," říká. Po zranění nataženého úponu se už cítí lépe. „Pořád to cítím, ale nijak by mě to nemělo limitovat. Snad to bude zítra dobré," tvrdí.

Spokojena bude s umístěním do dvacítky. „Nechci říkat konkrétní číslo. Raději řeknu do dvacítky a uvidíme. Sezona zdaleka nebyla podle mých představ a jediné, co se mi povedlo, bylo mistrovství republiky. Zítra můžu jen překvapoit. Nejen sama sebe, ale i ostatní," prohlásila s úsměvem. Trému necítí. „Není to moje první mistrovství světa. Jsem zatím docela v klidu a věřím, že to tak i zůstane. Trať se mi moc líbila, povrch i trať. Jsem spokojená. Když to tak zůstane, bude to jen dobře a věřím, že mi ty podmínky budou vyhovovat," plánuje si.

Text a foto -peh- 


< Zpět

Jednou větou

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail