P. Dlask: „Zůstaňme na zemi, nemůžeme lítat v oblacích“

Premiérovou sezonu u české cyklokrosové reprezentace má za sebou trenér Petr Dlask. Prognózy expertů o dalším medailovém půstu na světovém šampionátu se nenaplnily. Loni vyšli čeští cyklokrosaři v Táboře naprázdno, letos získali dva cenné kovy.  

Jak hodnotíte váš první rok u české reprezentace?
Každý začátek je těžký. Chvílemi jsme se se šéfem cyklokrosové komise Petrem Baloghem v sezoně shodlovali co to musíme řešit za věci. Bylo to těžký. Jak pro mě, tak i pro samotné reprezentanty. Ale konec sezony se po rozpačitém úvodu nakonec povedl. A věřím, že pokud budeme tvrdě a společně pracovat, že se posunem ještě dál.
Dost často jste se ocitl pod palbou kritiky. Přesto jste neztrácel naději a víru…   
To je tou naší českou mentalitou. Chvilkami jsme se v průběhu sezony ocitali na pranýři, ale to k tomu patří. Hodně věcí jsem konzultoval s bývalým trenérem reprezentace Petrem Kloučkem, nikdo nemá tolik zkušeností jak on. Někteří byli skeptičtí, ani moc nevěřili ve větší výkonnostní posun. Ale je to sport. Pokud bych nominovaným závodníkům nevěřil, tak nemá smysl ani cenu dál pokračovat.
Se dvěma medailemi z mistrovství světa se moc nepočítalo. Říká se konec dobrý, všechno dobré…
Ne zrovna povedený rok na dosažené výsledky jsme zlomili na mistrovství světa, kde jsme vybojovali dvě stříbrné medaile. Ale zůstaňme pevně na zemi, v danou chvíli to bylo naše maximum. Nemůžeme lítat v oblacích. Musíme být trpěliví a stoupat výš krůček po krůčku. Cesta za úspěchem vede větší intenzitou v trénincích všech reprezentantů.   
Co vás potěšilo nebo naopak zklamalo?
Začal bych nejdřív zklamáním. U některých závodníků mě překvapilo, jaký mají přístup ke sportu. Že nemají jasné priority a odmítli reprezentovat. Cyklistika je tvrdým sportem, kde se nedá za nikoho schovat jako v ostatních kolektivních sportech. Naopak mě nesmírně potěšil poslední měsíc s reprezentačním kolektivem. Počínaje výsledky ve Světovém poháru i na světovém šampionátu, ale i na lednovém reprezentačním soustředění. Vypozoroval jsem, že se najednou všichni semkli a chtěli něco dokázat. Atmosféra v týmu byla daleko uvolněnější a optimističtější.
Čemu přisuzujete takový obrat?
Postupem sezony si někteří začali uvědomovat věci, co jsme se jim od prvního setkání snažili dát do hlavy. Bylo nesmírně důležité vhodně poskládat realizační tým. Díky skvělé práci všech mechaniků a maserů si začali hlavně mladší závodníci víc věřit. Právě psychika měla důležitý vliv na výsledky.
Určitě už víte, co bude třeba zlepšit?
Je potřeba zlepšit spoustu věcí. Jsme teprve na začátku. Věřím, že tento rok byl odrazovým můstkem. Nikdo se nemůže hrát na velké hvězdy, ale musí ještě víc makat. Je to jen otázka tréninku, výchovy a pokory. Závodníci musí chtít něco změnit sami od sebe.
Budete tedy na reprezentanty dbát a kontrolovat je v přípravném období nebo je to individuální záležitost?
Ne, to jsou jejich týmové záležitosti, do kterých jim nemůžu zasahovat. Individuální program je každoročně podobný. Každý přes léto kombinuje silniční a bikovou přípravu. Rádi bychom se zúčastnili silničních etapových závodů. Jak s muži, tak i s juniory. A před samotným začátkem cyklokrosové sezony máme v plánu reprezentační soustředění.    

Text a foto –peh-

 


< Zpět

Jednou větou

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail