Český cyklokros na prahu nové sezony

Cyklokrosová sezona se nezadržitelně blíží. Těsně před jejím startem proběhla v úterý 20. září dopoledne v restauraci U Medvídků v Praze tisková konference. Ta se celá nesla v optimistickém duchu, s důvěrou za lepší zítřky.

Za řečnický stůl společně zasedli Petr Dlask (reprezentační trenér), Petr Balogh (předseda cyklokrosové komise), Karel Svoboda (jednatel společnosti Toi Toi sanitární systémy s.r.o.) Slavomír Svoboda (zástupce Českého svazu cyklistiky) a Radomír Šimůnek (letošní mistr republiky – ČEZ CT Tábor). Akci moderoval zkušený komentátor Jindřich Pulman, který seznámil přítomné novináře tradičně s vyčerpávajícími statistickými údaji Českého poháru.

Ten se letos koná po čtyřiadvacáté, ale jako národní pohár proběhne již 48. ročník. Toi Toi Cup odstartuje ve středu 28. září v Táboře. V Hlinsku se bude začátkem ledna bojovat o 66. titul mistra České republiky, i když je v jeho historii známo díky tříletému udělování titulů v kategorii profesionálů a jezdců do 23 let o šest šampionů víc. České reprezentanty čeká na sklonku ledna 68. mistrovství světa v lucemburském Bielesu, z toho po čtyřiapadesáté i za české účasti.  

Po té se ujal slova Petr Balogh, který na úvod poděkoval jednateli firmy Toi Toi Karlu Svobodovi za dlouholeté partnerství v Českém poháru. „Myslím si, že sponzorovat cyklokros bylo asi tvé nejlepší rozhodnutí v životě,“ prohlásil a předal mu dort.

Předseda cyklokrosové komise pak přítomné seznámil s letošními pohárovými změnami. „Tou nejvýznamnější je otevření poháru zahraničním jezdcům s tím, že finálový závod je oddělen od mistrovství České republiky. Tím mají větší šanci uspět v celkovém hodnocení. Novinkou je zařazení závodů juniorů do kategorie C1. Tímto krokem chceme pomoci mladým závodníkům získat body do žebříčku UCI,“ uvedl Balogh. Ty se stejně jako loni se pojedou v osvědčených cyklokrosových destinacích – v Táboře, ve Slaném a v Uničově. Všechny tyto závody budou odvysílány v přímých přenosech České televize. V letošním kalendáři Toi Toi Cupu je na programu ve společné kategorii muži Elite a U23 deset závodů, plus mistrovství republiky v Hlinsku, které se ale nezapočítává do celkového pořadí.

Českému cyklokrosu se podařilo navázat spolupráci s Nadačním fondem Petra Koukala a jeho projektem STK pro chlapy. „Na každém závodě Toi Toi Cupu bude k dispozici speciální testovací „kadibudka“ Toi Toi, která Vám pomůže zjistit vaši rychlost,“ prozradil Balogh.

Další novinkou je založení cyklokrosové facebookové platformy pod názvem „Máme rádi cyklokros“. „Od projektu si slibujeme, že spojí cyklokrosové fanoušky z celé České republiky a osloví i nové příznivce,“ doufá předseda cyklokrosové komise. V závěru pak poděkoval partnerům, Českému svazu cyklistiky, krajům, městům a všem pořadatelům za podporu cyklokrosu. „Věřím, že všechny představené novinky nám pomůžou otevřít skrytý potenciál, který v sobě cyklokros má. Máme vizi, směr, podporu partnerů i výborného reprezentačního trenéra. Proto jsem přesvědčen, že se cyklokros výsledkově vrátí tam, kam historicky patří!“ doufá Balogh.

Reprezentační kouč Petr Dlask v úvodu představil nového sponzora české reprezentace. Tím se stala firma Louda auto a.s., která zapůjčila vůz Škoda Octavia na letošní sezonu.  

V prvním roku svého působení přivezl ze světového šampionátu dvě medaile. Tu třetí z mistrovství Evropy převezme po dodatečné diskvalifikaci Belgičanky Femke van den Driessche v úvodním závodě v Táboře Jana Czeczinkarová. „Věřím, že letos můžeme zisk medailí obhájit. Kdybych tomu nevěřil, tak tu nesedím,“ prohlásil s úsměvem Dlask.

Letošní mistr republiky Radomír Šimůnek se vrací po desetiletém působení v zahraničí domů, kde bude oblékat barvy ČEZ CT Tábor. „Bylo to pro mě těžké rozhodnutí, protože jsem v Belgii prožil výborné a horší roky. Ale nastal čas vrátit se. V novém působišti se budu rvát do posledních sil,“ slíbil třiatřicetiletý jezdec všem fanouškům.  

Zástupce Českého svazu cyklistiky Slavomír Svoboda si pochvaloval každoroční dobrou spolupráci s cyklokrosařskými funkcionáři. „Ne každý se může pochlubit, že se mu podaří zařadit závody národního poháru do kalendáře UCI kategorie C1. Se zájmem vnímáme i velkou podpora veřejnosti, u které je cyklokros nesmírně oblíbený,“ uvedl.

„Naše podpora bude i nadále pokračovat. Věřím, že návrat Radka Šimůnka pozvedne úroveň seriálu Toi Toi Cup ještě o stupínek výš,“ rozloučil se optimisticky jednatel společnosti Toi Toi Karel Svoboda. 

Reportáž České televize včetně zpravodajského šotu si můžete prohlédnout zde:
http://www.ceskatelevize.cz/sport/ostatni/341044-bude-to-svatek-cyklokrosu-rika-pred-startem-domaciho-poharu-balogh/

Text -peh-, foto Jaroslav Svoboda


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

Záznamy závodů na webu ČT sport:

MS Hoogerheide 2023
štafety
junioři x juniorky
ženy elite x muži U23
ženy U23 x muži elite

TOI TOI Cup 2022
Holé Vrchy, Hlinsko, Jičín, Veselí nad Lužnicí, Slaný, Kolín, Rýmařov, Mladá Boleslav

Světový pohár 2022/2023
Waterloo - ženy x muži elite
Fayetteville - ženy x muži elite
Tábor - ženymuži elite
Maasmechelen - ženymuži elite
Beekse Bergen - ženymuži elite
Overijse - ženy x muži elite
Hulst - ženy x muži elite
Antwerpen - ženy x muži elite
Dublin - ženy x muži elite
Val di Sole - ženy x muži elite
Gavere - ženy x muži elite
Zonhoven - ženy x muži elite
Benidorm - ženy x muži elite
Besancon - ženy x muži elite

Šoty z pořadu BBV
Tiskovka k TTC 22.9.2022
TOI TOI Cup Holé Vrchy

TOI TOI Cup Hlinsko
TOI TOI Cup Slaný
TOI TOI Cup Kolín
TOI TOI Cup Rýmařov
TO před MČR Mladá Boleslav
MČR Mladá Boleslav

Jednou větou

08.02.2023 - Rekapitulace MS v Hoogerheide 2023 - zdroj YouTube.

18.10.2022 - Výsledky z druhého dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 12.10.2022 a průběžné výsledky.

08.10.2022 - Výsledky z prvního dílu středečních cyklokrosů v Lounech. Výsledky 5.10.2022

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail