Česky English

Štyby udělal fanouškům zase radost

Velký příznivec cyklokrosu a náš občasný spolupracovník Petr Hofbauer sledoval mistrovský závod v televizi a teď se s námi podělil o své zážitky. Věříme, že jste zlatou jízdu Zdeňka Štybara prožívali podobně emotivně.


Odskočil si ze soustředění a stal se potřetí mistrem světa v cyklokrosu v kategorii Elite. I když se už Zdeněk Štybar věnuje jen silniční cyklistice, přesto nenašel v terénu přemožitele a rozšířil svoji početnou sbírku světových šampionů. Opět dokázal, že nic neztratil ze svého umění a řadí se v osmadvaceti letech k legendám světového cyklokrosu.

Že bude startovat na mistrovství světa, se rozhodl až na poslední chvíli. A udělal dobře. Svým rozhodnutím učinil radost všem sportovním příznivcům. Jinak by Češi dopadli jak sedláci u Chlumce a nezískali žádnou medaili.

Podobně jako většina cyklokrosových fanoušků jsem se nemohl dočkat nedělní třetí hodiny, kdy byl na programu ČT Sport start kategorie Elite. Jenže tenista Tomáš Berdych možná nevědomky prodlužoval svůj daviscupový zápas a pohrával si s nervy cyklokrosových příznivců. Něco podobného už totiž zažili dopoledne, kdy přednost dostal nesmyslně dálkový lyžařský běh, před závodem jezdců do 23 let. Přímý přenos proto začal až se zpožděním.

Nažhavení a nedočkaví fanoušci cyklokrosu stihli sice start, ale představení jezdců se startovními čísli už ne. Česká trikolóra se objevila při nájezdu do terénu na druhém místě. „Jasně, to je přeci Bínič. A kde máme další naše – Šimona a Štybyho? Támhle, s tou černou helmou je Štyby. Paráda, už se dokázal dostat ze čtvrté řady mezi ty nejlepší,“ pochvaloval jsem si.

Jenže hned vzápětí přišlo zklamání. Bínič si v pravotočivé zatáčce ustlal a namotaná přehazovačka znamenala konec všech nadějí. Při průjezdu prvním okruhem se Štyby propracoval do čelní skupiny, kousek za ním ho pronásledovala další, spolu se Šimonem.

A když se Štyby dostal do vedení, stačili mu už jen Nys, Mourey a Van der Haar. „Ty jo. To je fofr,“ žasnul jsem nad ďábelským tempem. Do cíle bylo sice ještě strašně daleko, ale Štyby na nic nečekal. Chtěl rozhodnout co nejdřív, všem soupeřům se okamžitě odpoutat.

V polovině závodu už zůstali na čele závodu jen dva – Štyby a Nys. Dva nejlepší. Jasně dokazovali svoji nadvládu nad ostatními. Svůj náskok neustále navyšovali. Štyby jako by tušil, že Nys bude nejtěžší oříšek. Při průjezdu cílového prostoru chtěl, aby ho Nys vystřídal. Ale i on toho měl plné zuby. „Střídat nebudu,“ naznačoval mu a málem si ukroutil hlavu. Další pořadí mě najednou nezajímalo. Stejně ho nizozemská televize nedokázala nabídnout. „Jasně, ukažte jen prvních pět. Ty ostatní si prohlídneme až v cíli,“ zanadával jsem si.

Dramatická podívaná doplněná zasvěceným komentářem televizních redaktorů se blížila ke svému vrcholu. V předposledním kole se Štyby poroučel k zemi, v místě kde se poroučel k zemi i Bínič. Nys trochu poodjel a získal menší náskok. Jenže Belgičan v posledním okruhu také zaváhal. Štyby manko nejen zlikvidoval, ale svému soupeři ujel. „Jéééď Štyby,“ hnal jsem našeho borce a radoval se z neštěstí druhého. „Sorry Sven! Ale vy už máte dost medailí. Nemusíte všechno vyžrat,“ tušil jsem zlato pro české barvy.

Nevydržel jsem sedět, radši jsem vstal a pomáhal Štybymu šlapat. „Jóoo. Teď si to už vychutnej,“ řval jsem nadšeně. A hledal jsem kapesník. Stejně jako otec Štybyho, který radostí brečel. Podobně jako ostatní fanoušci, přímo v dějišti nebo doma u televizorů. Možná si Štyby ještě svůj úspěch pořádně neuvědomil. Ale naplnil očekávání a udělal radost všem sportovním příznivcům u nás doma, ale i ve světě.

Už dnes se těším na příští šampionát, který bude u nás v Táboře.Že zase uslyším naši hymnu a uvidím, jak se bude Štyby zase smát od ucha k uchu. A rozesměje i tisíce českých fanoušků. „Štyby děkujem,“ vzkazuji za všechny příznivce.

Text: Petr Hofbauer

Fotka: Martin Bali-Jenčík


< Zpět

Jednou větou

27.09.2019 - Dnes UCI rozhodla, že MS 2023 bude v Hoogerheide (Nizozemí). MS 2020 je v Dübendorfu (Švýcarsko), 2021 v Oostende (Belgie) a 2022 ve Fayetteville (USA, Arkansas). Na 2024 si podal kandidaturu Tábor.


09.04.2019 - O víkendu proběhlo Mistrovství JčSC v silniční cyklistice 2019 v rámci závodů v Soběslavi, výsledky jsou zde.

01.02.2019 - Řídící výbor UCI dnes na MS v Dánsku rozhodl m.j. i o kalendáři Světového poháru 2019/20. Jeho součástí bude opět Tábor - v sobotu 16. listopadu. Více zde.


Počasí

Předpověď počasí

close
detail