Česky English

Cyklokros na ZOH a světový pohár v Las Vegas?

V posledních dnech se do pod vědomí většiny cyklokrosových fanoušků roznesla zpráva o zařazení cyklokrosu mezi zimní olympijské hry. K jednomu z klíčových vyjednávání mezi zástupcem Mezinárodní cyklistické unie Peterem Van Den Abeelem a reprezentantem Mezinárodního olympijského výboru Christophem Dubim dojde příští týden. Další krok k propagaci cyklokrosu má přinést uspořádání světového poháru na americké půdě v Las Vegas.

Brian Cookson: Jsem fanda cyklokrosu

Nově zvolený president UCI Brian Cookson je jedním z hlavních podporovatelů o zařazení cyklokrosu na zimní olympijské hry. "Jsem fanda cyklokrosu. Pivo, hranolky a majonéza (směje se). Sven Nys je výtečný závodník. Dostat cyklokros na zimní olympijské hry je momentálně nemožné, ale možná MOV udělí výjimku," pronesl v prosinci Cookson, který se dobře zná se současným prezidentem MOV Thomasem Bachem.

Již bylo učiněno mnoho pokusů o zařazení cyklokrosu na zimní olympijské hry, avšak bezvýsledně. Zdá se, že šance se v poslední době zvětšily. Důležité je, že UCI spojilo síly s IAAF (Mezinárodní asociace atletických federací), která se snaží prosadit přespolní běh na zimní olympiádu. "Pokud se nám podaří pravidlo "sporty musí být provozovány na sněhu nebo na ledě" nahradit za "sporty mají být provozovány v zimních měsících", tak pak máme poměrně reálnou šanci uspět," řekl Van Den Abeele belgickému tisku Het Nieuwsblad.

V případě, že MOV zařadí cyklokros na zimní olympijské hry, zvedla by se vlna mezinárodního zájmu o tento sport, jemuž momentálně vládne Belgie. V praxi by to mohlo znamenat, že národní federace by přidělovaly větší část peněz do cyklokrosu. "Olympijští komisaři ze všech zemí budou najednou investovat do cyklokrosu," dodal koordinátor UCI.


Vegas se možná zařadí do kalendáře SP na sezónu 2014/2015

Kalendář světového poháru v cyklokrosu se pro následující sezónu rozšíří o další zemi. Na konci listopadu se totiž poprvé uskuteční podnik světové úrovni ve Velké Británii v Milton Keynes. Svůj zájem o uspořádání světového poháru projevili i američtí organizátoři populárního závodu CrossVegas, kteří by rádi viděli všechny cyklokrosové hvězdy v Las Vegas.

"Stále však čelíme několika překážkám," sdělil Van Den Abeele, jenž vede vyjednávání již od roku 2008. "Jedna z nich spočívá v tom, že Sram jako důležitý sponzor CrossVegas by byl v rozporu se svým konkurentem Shimano, které je hlavním sponzorem světového poháru. Kromě toho by musel být světový podnik ve Vegas zorganizován již 10. září. V rámci zasedání na MS v Hoogerheide bude schválen kalendář na příští sezónu, takže nám moc času nezbývá. Ale pevně doufám, že to vyjde."
 


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

SP Hoogerheide
neděle 27.1.2019
19:20 ženy záznam
20:15 muži elite záznam

MS 2019 Bogense
sobota 2.2.
12:15 junioři záznam
12:55 muži U23 pp
15:00 ženy elite pp
neděle 3.2.
13:45 ženy U23 pp
14:50 muži elite pp

ZÁZNAMY ZÁVODŮ NA WEBU ČT SPORT:

TOI TOI Cup 2018
Kolín, Slaný, Jičín, Hlinsko, UničovJabkeniceMladá BoleslavHolé Vrchy

Světový pohár 2018/19
Waterloo - ženymuži
Iowa City - ženymuži
Bern - ženy x muži
Tábor - ženy x muži
Koksijde - ženymuži
Namur - ženymuži
Zolder - ženy x muži
Pontchateau - ženymuži

ME 2018 v Rosmalenu
ženy x muži

ME 2017 v Táboře

MS 2018 ve Valkenburgu


Jednou větou

06.08.2018 - Výhled rozvoje cyklokrosu v příštích letech - článek na Idnes.cz

24.10.2017 - ME 2019 se jede v italském Silvelle. Viz stránky UEC.

19.09.2017 - Řídící výbor UCI dnes v norském Bergenu rozhodl mimo jiné o přidělení cyklokrosového MS 2020 Švýcarsku - pojede se v Dübendorfu u Curychu. Připomínáme, že MS 2019 se koná v dánském Bogense.

Počasí

Předpověď počasí

close
detail