Paprstka v Boleslavi dominoval

Tomáš Paprstka se suverénním vítězstvím v Mladé Boleslavi vyhoupl do čela průběžného pořadí Toi Toi Cupu.

Pořadí kategorie mužů (57 startujících): 1. Tomáš Paprstka (Expres CZ – Merida Team Kolín), 2. Martin Haring (Dukla Banská Bystrica), 3. Jan Nesvadba (Expres CZ – Merida Team Kolín), 4. Jakub Skála, 5. Radomír Šimůnek (oba ČEZ Cyklo Team Tábor)

Tomáš Paprstka nedal v Mladé Boleslavi nikomu ze soupeřů šanci a jednoznačně zvítězil. „Vůbec jsem to nečekal. Myslel jsem si, že Skála a Šimůnek pojedou silniční závod v háku a budou mě chtít dojet,“ svěřil se jezdec Expres CZ – Merida Team Kolín. Ve skupině pronásledovatelů byl i jeho týmový kolega Jan Nesvadba, který se v jednu chvíli pokoušel nastoupit a dotáhnout se na čelo závodu. To se mu sice nepovedlo, ale v závěrečném finiši vybojoval bronz.

Náskok Paprstky se v průběhu závodu vyšplhal až na minutu. „Z depa mi průběžně hlásili můj náskok. Navíc je zdejší trať natolik přehledná, že jsem soupeře neustále viděl. V posledních dvou kolech jsem záměrně zvolnil a soustředil jsem se, abych nechyboval.,“ popsal závěrečnou fázi.

Paprstka zajel nejrychlejší kolo, ale zvládnul by ukrojit z dosaženého času i další vteřiny. „Jel jsem na pohodu. Ale tak snadné jsem to nečekal,“ přiznal s úsměvem.

Jeho forma dost připomíná začátek loňské sezony, kdy porážel doma soupeře rozdílem třídy. „Je to tak. Určitě bych v tom chtěl co nejdéle pokračovat. Ale musím potrénovat a zodpovědně se připravit na každou trať,“ plánuje si.

Paprstka ukončil loňskou sezonu závodem mistrovství republiky, protože se chtěl důkladně připravit na domácí světový šampionát horských kol. Letos by proto chtěl absolvovat víc závodů. „Chtěl bych startovat ve vybraných Světových pohárech a prosadit se i v zahraničí,“ prozradil své plány.

Jan Nesvadba skončil v Táboře čtvrtý, v Boleslavi si svoji pozici vylepšil o jedno místo. Přesto neměl ideální start do závodu. „Ze začátku jsem dvakrát spadl, jezdil jsem zhruba na sedmé pozici. Nebýt pádů, možná jsem mohl ujet s Tomášem,“ rozmýšlel nad nepovedeným začátkem.

V průběhu závodu pak nepatřil k nejaktivnějším, protože nechtěl stíhat týmového kolegu. Vyzkoušel to jen jednou. „Když jsem viděl, že se mě kluci drží, tak jsem zvolnil,“ popsal svoji taktiku.

Trať na Štěpánce mu sice ideálně neseděla, přesto ale potvrdil dobrou formu. „Trať se mi moc nelíbí. Nemám rád rovinaté tratě, preferuji spíš kopcovité,“ přiznal. Asi nejzajímavější pasáží byl podle kolínského jezdce závěrečný výjezd před cílovou rovinkou. „Někdo to dokázal vyjet, někdo to vybíhal. Proto se tam vznikly několikrát menší rozestupy,“ prohlásil.

Umístění na bedně bere Nesvadba jako skvělý úspěch. „Se třetím místem jsem spokojený. Jako tým jsme dokázali získat zlato a bronz,“ uvedl.

I nadále má co nejvyšší ambice. Chtěl by se s Paprstkou rvát o každé vítězství v Toi Toi Cupu. „Zdá se, že forma je. Uvidím, jak to bude po zbytek sezony. Chci se připravit na Světový pohár a uvidím jak uspěju v mezinárodní konkurenci,“ plánuje si.

Zatím ale nemá zcela jasno, zda by byl ochoten reprezentovat na světovém šampionátu. „Určitě bych se tomu nebránil. Ale nechci jet na mistrovství světa a tam zajet padesáté místo. To pro mě nemá vůči bikům vůbec žádný význam. Pokud by byla reálná dvacítka, tak pojedu,“ vysvětlil.

Slováku Martinu Haringovi nevyšel úvod závodu, krátce po startu měl pád. Musel vydat dost sil, aby dohnal skupinu pronásledovatelů. To se mu povedlo ve třetím kole. „Pak jsem si potřeboval trošku orazit.

Skupina nejevila moc velký zájem spolupracovat a stíhat vedoucího jezdce. Pak už bylo jasné, že to bude jen boj o druhé místo,“ popsal průběh závodu. Tempo se zvýšilo až v posledních dvou okruzích. A právě Haring měl nejvíce sil a dojel si pro druhé místo.

Letos má slovenský reprezentant velkou šanci promluvit do celkového pořadí Toi Toi Cupu. Po dvou závodech zatím vede Paprstka před Nesvadbou, na třetím místě má Haring stejně bodů jako Skála. „Rád bych absolvoval co nejvíc závodů českého poháru. Pouze mám už domluvené závody ve Švýcarsku. Jsem velmi rád, když teď patřím do okruhu favoritů,“ dodal s úsměvem.

Text -peh-, foto Jaroslav Svoboda

< Zpět

Jednou větou

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.

11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).